Ana Sayfa Yardım Giriş Yap Kayıt

Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ayet-el Kürsi Okunuşu ve Anlamı  (Okunma Sayısı 1245403 defa)
0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
بسم الله الرحمن الرحيم
Üye Grubu : Vefakâr Kardeş Üye
Konu Sayısı : 673
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 148

Kişisel Mesaj : “İnna lillahi ve inna ileyhi raciun”
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 08 Eylül 2008, 04:22:36 »

ALLAHü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm. Lâ te’huzühû sinetün ve lâ nevm. Lehû mâ fis-semâvâti vemâ fil erd. Menzellezî yeşfeu indehû illâ biiznihi. ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bişey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel erd. Velâ yeûdühü hıfzuhumâ ve hüvel aliyyül azîm.

ALLAH… O’ndan başka İlah yoktur. Diridir, Kaimdir. O’nu uyuklama ve uyku tutmaz. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. İzni olmaksızın O’nun Katında şefaatte bulunacak kimdir? O, önlerindekini ve arkalarındakini bilir. (Onlar ise) Dilediği kadarının dışında, O’nun ilminden hiçbir şeyi kavrayıp-kuşatamazlar. O’nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplayıp-kuşatmıştır. Onların korunması O’na güç gelmez. O, pek Yücedir, pek büyüktür.
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2011, 01:08:54 Gönderen: Ubeydullah » Kayıtlı
Ubeydullah'in İmzasi

Üye Grubu : Gayretli Kardeş Üye
Konu Sayısı : 210
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 32

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 08 Eylül 2008, 08:14:36 »

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
 Ayetel Kürsi'nin anlamındaki derin ifadeleri, birbiriyle bağlantılı olan cümlelerini, bir ayet olmasına karşın, bünyesinde bir çok gerçeğin en kısa ve en etkileyici şekilde ifade edilişini görmemiz ve ALLAH'ın kendisini bizlere anlattığı diğer ayetleri de buna katarak imanımızı kuvvetlendirmemiz duasıyla.
*hümeyra*'in İmzasi

بسم الله الرحمن الرحيم

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 29 Ocak 2009, 17:33:27 »

Hadis-i Şerif’te Rasulü Ekrem (s.a.v.) şöyle buyurdu:

“Cibril bana geldi. Cinden bir ifrit sana tuzak kurmak istiyor. Yatağına girdiğin zaman Ayetel Kürsi’yi oku. Yani yatmadan evvel Ayetel Kürsi’yi oku.” dedi.”

“Kim farz olan her namazın ardından Ayet’ül Kürsi okursa ondan sonraki namaza kadar mahfuz kalır.” Bu hadis sebebiyle her farz namazdan sonra ayetül kürsi okunur.

“Kim sabah çıkınca Ayetül Kürsi ile Ha-mim tenzilül kitabi minellahil azizil
alim suresinin evvelindeki iki ayeti okursa o gün akşama kadar (bela ve kazalardan) mahfuz kalır. Kim de akşama dahil olunca onları okursa o gece sabahlayıncaya kadar mahfuz olur.”

“Uyurken ayetel kürsi okuyana şeytan yaklaşmaz.”
Ubeydullah'in İmzasi

بسم الله الرحمن الرحيم

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 29 Ocak 2009, 17:38:15 »

AYETÜ’L-KÜRSİ

Bakara suresinin ikiyüzellibeşinci ayeti. Ayette geçen kürsi tabirinden dolayı bu ismi almıştır. Kur’an-ı Kerim’in bütünü içinde ayrı bir fazileti olan bu ayet hakkında Resulullah’tan bazı hadisler nakledilmiştir.

MUHAMMED b. İsa’dan nakledildiğine göre İbnü’l-Aska şöyle der:

“Adamın biri Hz. Peygamber’e gelip Kur’an’ın en faziletli ayeti hangisidir?” diye sordu. Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: ALLAH’u Lailahe illa huve’l-Hayyu’l-Kayyum...” (Müslim). Başka bir hadiste de: “Kur’an’ın en faziletli ayeti Bakara suresindeki Ayetü’l-Kürsi’dir. Bu ayet bir evde okunduğu zaman şeytan oradan uzaklaşır” (Tirmizi).

Resulullah (s.a.v.) bir defa Ka’b oğlu Ubey’e, ezberinde olan ayetlerden hangisinin daha yüce olduğunu sormuş, “ALLAH ve Resulu daha iyi bilir” cevabını alınca, soruyu tekrar etmiş, bunun üzerine Ubey bildiği en yüce ayetin “ALLAHu la ilahe illahüve’l-Hayyu’l-Kayyum” olduğunu söylemiştir. Resulullah (s.a.v.) aldığı cevaptan memnun olarak Ubey’in göğsüne vurarak “Ey Ebu Münzir! İlim sana kutlu olsun” buyurmuştur. (Ebu Davud) Ayrıca Hz. Peygamber (s.a.v.) “Ayetü’l-Kürsi Kur’an ayetlerinin şahıdır” buyurmuştur. (Tirmizi)

Bu ayet-i kerimede Cenab-ı ALLAH’ın yüceliği, sıfatları, kainatta meydana gelen büyük olayların tamamen onun iradesi doğrultusunda vuku bulduğu, onun isteği ve izni olmadan hiç bir kimsenin başkasına şefaat edemeyeceği, O’nun kürsüsü, göklerde ve yerdekilerin ona ait olduğu hakkında bilgi verilmektedir. Meali şöyledir:

“ALLAH (İbadete en layık olandır), O’ndan başka ilah yoktur. Diridir (ezeli ve ebedidir), Kayyumdur (yaratıkların bütün işlerini düzenleyicidir. Yaratmada, rızık vermede mahlükatın yegane sahip ve hakimi olup her şey onun sayesinde ayakta durur). O’nu ne bir uyuklama alır ne de uyku. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi onundur. O’nun izni olmaksızın yanında kim şefaat edebilir? O, (bütün yaratılmışların) önlerindekini (dünyadaki bütün yaptıkların, açıklayıp gizlediklerini), arkalarındakini (Ahirette olacak şeyi) bilir. O’nun ilminden, kendisinin dilediğinden başka hiçbir şeyi kavrayamazlar. O’nun kürsüsü (ilmi) gökleri ve yeri kuşatmıştır. Ve onların (göklerin ve yerin) korunması O’na ağır gelmez. O, çok yüce çok büyüktür.”

Ahmed AĞIRAKÇA

Ubeydullah'in İmzasi

Üye Grubu : Çalışkan Kardeş Üye
Konu Sayısı : 9
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 20

Kişisel Mesaj : "Şüphesiz müminler birbiri ile kardeştirler."
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 30 Ocak 2009, 00:54:19 »

ALLAH cc razi olsun kardesim paylasim icin...

Rabbim,okumayi,okuyup anlamayi,anlayip yasamayi nasip etsin..............

O’nu uyuklama ve uyku tutmaz.

Eyyyy insannn, bir gün bile uykusuzluga dayanamazken............

Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur.

Her seyin O nun oldugunu, bizlerinde O nun oldugunu, Ondan gelip tekrar Ona döndürülecegimizi bile bile.........

Rabbim hidayet nasip etsin, degilse bos bos, ya bakariz nazli celilin yapragina, yahut okur geceriz bir ölünün topragina........
suheda'in İmzasi

"Şüphesiz müminler birbiri ile kardeştirler."
بسم الله الرحمن الرحيم

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 30 Mart 2009, 09:56:17 »

Bu konuyu bu kadar cok okuyanın olması beni çok sevindirdi okuyanlardan ALLAH razı olsun her zaman ayetel kürsinin hikmetini ve faziletini hatırlayalım imkanımız ne zaman el veriyorsa o zamn okumaya calışalım inşaALLAH...
Ubeydullah'in İmzasi

galebe
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 18 Nisan 2009, 20:03:25 »

en çok aratılan bir konu..googleden en çok bu konu aratılıyor...maşaALLAH ayetel kursinin bereketi ALLAHU alem...
*
Üye Grubu : Kardeş Üye
Konu Sayısı : 0
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 1

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 10 Mayıs 2009, 05:13:29 »

ALLAHIMA BİN ŞÜKÜRLER OLSUNKİ BUKADAR GÜZEL BİR DÜNYAYI BİZE HEDİYE ETTİ.UMARIM KARŞIMIZADA HEP GÜZEL İNSANLAR ÇIKARIR.
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 10 Mayıs 2009, 05:16:31 »

ALLAHIM HİÇ BİR KULUNU YOLUNDAN AYIRMA
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 10 Mayıs 2009, 05:20:33 »

ALLAHIM SEN BİZİ TÜM GÜZELLİKLERİ GÖRMEMİZ İÇİN VERDİĞİN BU GÖZLERİN YANLIŞ ŞEYLERE KAYMASINA İZİN VERME!!!
Site Yöneticisi
*
Üye Grubu : Sadık Kardeş Üye
Konu Sayısı : 1936
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 1311

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #10 : 02 Haziran 2009, 11:04:20 »

maşALLAH barekALLAH..kardeşimiz ubeydullah dan ALLAH razı olsun.Bu güzel konu sürekli hid alıyor.ziyaretçlerin en çok uğrak yeri burası oluyor..Rabbım tüm ecirleri eksiltmeden size versin kardeşimiz.
Ebu Ömer'in İmzasi

galebe
Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 03 Haziran 2009, 14:36:13 »

bu konu yarın veya öbür güne kadar sitenin en çok tıklanan konusu olacak inşaALLAH...çok seviniyorum,konuyu ekleyen kardeşe özendim açıkçası,böyle bir hayra vesile olmak isterdim...
ayrıca googleye konu başlığını yazınca sitemiz ilk sayfada çıkıyor,bu da ayrı bir güzellik...
hamd olsun...
بسم الله الرحمن الرحيم

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 03 Haziran 2009, 16:58:45 »

RABBİM hepimizden razı ve memnun olsun inşaALLAH.Hayra vesile olmaya calışıyoruz fakat daha cok calışmalıyız..Yapamadıklarımızdan dolayı Rabbim bizi affetsin...
selam ve dua ile...
Ubeydullah'in İmzasi

Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #13 : 13 Haziran 2009, 23:05:06 »

Şu koca sitede tek gıbta ettiğim bu konudur desem yeridir.Hiçbirgün yokturki bu bölümde ziyaretçi sayısı 15 altına düşsün.maşALLAH çok güzel bir hayra vesile olundu..Keşkeler olmaz ama böylesine güzel bir ecre vesile olamadığıma yanıyorum.Rabbim bu konuyu başlatan ubeydullah kardeşimize gani gani rahmet yağdırsın.Mekanını cennet,efendisine komşu,ailesine huzur ve bereket  versin.Neslini salihlerden eylesin..

selam ve dua ile...
Ebu Ömer'in İmzasi

Muhammed İmamoğlu
Site Yazarı
*
Konu Sayısı : 30
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 26

Kişisel Mesaj : ÖLÜM TUTKUNU OLUNUZ Kİ SİZE HAYAT BAĞIŞLANSIN...
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 14 Haziran 2009, 00:18:43 »

Kıymetli hocamız Ali KÜÇÜK'ün âyetel kürsî ile ilgili yorumundan bir bölüm:

"O ALLAH’tır. Ondan başka İlah yoktur. O Hayy ve Kayyum'dur. Onu ne uyuklama (gaflet) ne de uyku tu­tar. Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur. O’nun izni olmadan huzurunda şefaat edecek kimmiş? O kullarının önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar ise O’nun ilminden ancak O’nun dilediğinden başka bir şey kavrayamazlar. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri kuşatmıştır. Onların korunması ona ağır gelmez. O yücedir, büyük­tür."

İlâh, kendisine kulluk edilen varlık demektir. İlâh, kişinin boy­nun­daki ipin ucu elinde olan varlık demektir. İlâh, kişinin hatı­rını ka­zanmak için çırpındığı, arzularını gerçekleştirmek için can attığı, iti­razsız ve gönül rahatlığıyla isteklerini yerine getirdiği varlık demektir. İlâh, kişinin uğrunda seve seve malını ve canını fedâ ettiği varlık de­mektir. İlâh, kişinin hayat programını kendisi için ha­yat programı kabul ettiği varlık demektir.  

İnsan kul olmaya müsait yaratılmıştır. ALLAH herkesi do­ğuştan kul olmaya müsait yaratmıştır. Herkesi boynunda bir iple dünyaya ge­tirmiştir Rabbimiz. Yâni bir şeylere tapacaktır o. Ta­pınmaya hazır ya­ratılmıştır. İşte boynunda böyle bir iple dünyaya gelmiş ve tarihin de şehâdetiyle mutlaka bir şeylere tapınmak zo­runda kalmış olan bu in­san boynundaki bu ipin ucunu kimin eline vermişse ona kulluk ediyor demektir. Boynundaki ipin ucu kimin elindeyse o bu kişinin İlâhı de­mektir. Bu durumda insanları dört  kademede görüyoruz:

1-) Boynunda doğuştan getirdiği ipin ucunu ALLAH’a vererek: “Al ya Rabbi! Bu ipin de benim de sahibim sensin. Mademki beni boy­numda bir iple dünyaya getirdin. Yâni beni kulluğa mü­sait yarattın. Al öyleyse bu ipin sahibi sensin. Senin elinde dursun ve sen nereye çe­kersen ben o tarafa gideceğim. Ben sadece sana kulluk yapacağım. Sadece senin dediklerini dinleyecek, sa­dece senin seçimini seçim kabul edecek, sadece senin arzularını gerçekleştireceğim. Zira beni sen yarattın. Beni sen programladın. Benim bilgim kıttır, benim aklım sınırlıdır. Geçmişimi geleceğimi, hayrımı şerrimi, menfaatimi zararımı senin kadar bilemem.” diyerek iradesini ALLAH’a teslim eden kişiye Müslüman denir ve bu kişinin İlâhı ALLAH’tır.

2-) İkinci tip insan boynundaki ipin ucunu ALLAH’a vermeye­rek kendi elinde tutmaya çalışan kişidir. Ben ALLAH filan tanımam. Ben din filan bilmem. Benim hiç bir şeye ihtiyacım yoktur. Benim aklım vardır, benim fikrim vardır, benim bilgim, benim keyfim var­dır. Ben bildiğimi yaparım. Ben keyfime göre bir hayat yaşarım diyerek boynundaki ipin ucunu elinde tutarak kendi kendisini İlâh­laştıran kimsedir.      

“Kendi hevâsını İlâh edinen kimseyi gördün mü?”

(Furkân 43)

Âyeti gereğince kendi hevâsını, havasını put­laş­tıran kişidir ki bu adam kâfirdir ve bu kişinin İlahı da kendisidir.

3-) Üçüncüsü boynundaki ipin ucunu kendi gönlüyle, kendi arzu­suyla ALLAH’a vermiş, Kelime-i Tevhid okumuş, Kelime-i Şehâdet getirmiş, ama boynundaki ucunu ALLAH’a verdiği bu ipin yanı başına yine kendi arzusuyla bir ip daha bağlamış modaya vermiş, bir ip daha bağlamış âdetlere vermiş, bir ip daha bağlamış töre­lere vermiş, bir ip daha bağlamış çevreye vermiş, müdüre vermiş, amire vermiş, ka­nun-lara vermiş, yönetmenliklere vermiş, vermiş, vermiş.

Yâni boynundaki ipleri çoğaltmışsa, hem ALLAH’ı hem de baş­kala­rını razı etmeye çalışıyorsa, hem ALLAH’ın götürdüğü yere hem de başkalarının götürdükleri yerlere gitmeye çalışıyorsa yâni arzuları, emirleri ALLAH’ınkilerle çatışan başkalarının arzularını da gerçek­leştir-meye çalışıyorsa işte bu kişinin adı da müşriktir ve ALLAH’la birlikte boynundaki ipleri dağıttığı varlıklar bu kişinin İlâhlarıdır.

Evet bu adam boynundaki ipin ucunu önce ALLAH’a vermiş ama bu ipin yanı başına yeni yeni kulluk ipleri bağlayıp ALLAH’tan başka bi­rilerine de vermiş ve onların çektikleri yerlere gitmeye çalışan kişi­dir ki bunun adı da müş­riktir ve İlâhı da ipin ucu elinde olanlardır. Şeytanlara vermiştir onların kuludur, ağasına vermiştir onun kuludur, modaya vermiştir onun kulu­dur, âdetlere, törelere vermiş onların kuludur, çevreye vermiş çevre­nin kuludur, kapitalist sistemlere vermiştir onların kuludur, sosyal ha­yatta hıristiyan dünyanın kulu, ekonomik hayatta veya mesleki dünya­sında yahudi âleme vermiştir onların kuludur.

Ama öyle ki bu boynundaki ipin ucunu ellerine verdiği kişi, ku­rum ya da varlıklar yâni onun İlahı ya da İlahları olan varlıklar çok güçlü, çok becerikli değillerse yâni onun hayatının tümünü dolduracak kadar güçlü değillerse, ya da hayatının tümü konu­sunda ona yol gösterecek kadar becerikli, bilgili değillerse bu se­fer bu adamlar yol gösterebildikleri kadarıyla o İlâhlarının kulu kö­lesi olurken onların ser­best bıraktığı, ya da gaflet edip doldurama­dıkları hayat birimlerinde de başkalarının kulu ve kölesi olurlar. Ama bu kişinin bir de hayatında din birimi vardır ki onda da Al­lah’ın kulu kölesi olur. Öteki İlâhlarının boş bıraktıkları doldurama­dıkları namaz gibi, oruç gibi, zekât gibi, zikir gibi hayat birimlerini de ALLAH’ın dinine göre doldururlar.

Muhammed İmamoğlu
Site Yazarı
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #15 : 14 Haziran 2009, 00:20:35 »

İşte kim böyle ALLAH’la beraber birilerini de dinler, İlah  ola­rak, söz sahibi olarak, hayatına karışıcı olarak ALLAH’tan başka bi­rilerinin varlığını da kabul ederse, bu iş sadece kendisi için ya­parsa Kaf sûre­sinin 26.âyetinde anlatıldığı gibi bu adam:

“ Ki o ALLAH’ın yanında, ALLAH’la beraber başka İlâh tutmuştur”

(Kâf 26)

Âyeti gereğince kendisine İlâh yapmış olur. Yâni ALLAH’la bera­ber başka İlâhlar bulmuş de­mektir. Yâni eğer bu adam boynuna ip ta­kıp da başka efendi­lere verme işini sadece kendisi için yapıyorsa böyledir.

Ama eğer bu adam bu işi yalnız kendisi için değil de başkala­rı­nın boyunlarına da ipler takarak onları da ALLAH’tan baş­kalarının eline vermeye çalışıyorsa, yâni başka insanları da bu sahte İlâhların kulu kölesi yapmaya çalışıyorsa, yardım ediyor, teşvik ediyorsa o zaman Yâsîn sûresinin 74. âyetinde anlatıldığı gibi:

“Tuttular da güya kendilerine yardım olunur ümi­diyle ALLAH dûnunda, ALLAH berisinde İlâhlar edindiler”

(Yâsîn 74)

Âyetinin delâletiyle min dünillah İlâh yapmış olur. Yâni Al­lah’-tan başka İlâhlar edinmiş demektir. Kendisi için ALLAH’tan başka İlâh edinmenin de ötesinde başkala­rını da ALLAH’tan başka İlâhlar edinmeye teşvik ediyor demektir. İdareciler, babalar, kocalar, analar veya eğiticiler, yöneticiler eğer insanlara her konuda İlâh olarak sa­dece ALLAH’ı tanıtıyorlarsa ta­mam bu tevhittir. Ama ALLAH’tan başkala­rını da dinlemelerini öğüt­lüyorlarsa, öğretiyorlarsa o zaman başkaları için de ALLAH’tan başka İlâhlar buluyor ve teşvik ediyor demektir. Ça­talı şöyle tut­malısın yavrum. Eteğini şöyle kaldırmalısın kızım. Bay­ramda şöyle hareket etmelisin hanım. Misafirlerin yanına çıkıp ellerini şöyle sıkmalısın. diyerek onların da ALLAH’tan başka İlâhları dinleme­sini sağlıyor demektir.

4-) Dördüncüsü şirkle günahın arasını ayırmamız için bu da çok önemlidir Bir adam ki kendi rızasıyla boynunda Al­lah’a verdiği ipin yanına yeni yeni ipler takıp bunları başkalarına vermeden yana değil­dir, böyle bir şeye razı değildir. Ama zorla bi­rileri uzaktan kement atıp onun boynuna kulluk ipleri geçirmişse, yâni o istemediği halde zorla birileri onu köle konumuna düşür­müşler ve çektikleri yere götürmeye mecbur etmişlerse işte bu adamın adı da günahkârdır. Önceki kişiden farklıdır bu. Zira bu adam öncekisinden farklı olarak kendi arzusunun ve isteğinin dı­şında köle durumuna düşürülmüştür.

Biz Hz. Yusuf’un Mısır paza­rında köle olarak satıldığını bili­yoruz. Bazen böyle istemediği halde, rızık endişesiyle, maaş korku­suyla, açlık tehdidiyle, ölüm korkusuyla, ya da şu anda olduğu gibi güçsüzlük psikolojisiyle güç­lülerin eline esir düşebilir.

Veya bazen Müslümanlar cehaletleri sebebiyle, din konu­sun-da, İslâm konusunda, Kitap sünnet konusunda, kulluk konu­sunda bilgisizlikleri sebebiyle, bilgisiz bırakılmaları sebebiyle far­kında olma­dan, farkına varamadan boyunlarına birileri kement atıp onları köle­leştire-bilirler, birileri onları zulüm ağlarına takabilirler.

O zaman da eğer bunun farkına varır varmaz Müslümanlar bu zulüm ağlarını delerek kurtuluşa kavuşabilmek için gecelerini gün­düzlerine katıp maldan ve candan geçercesine ciddi bir ciha­dın, ciddi bir çalışmanın içine girerlerse ALLAH’ın bunları affedeceği umulur. Ama ALLAH korusun günün birinde böyle bir hayattan razı oluverirlerse, yâni boyunlarındaki öteki iplerden rahatsız olmazlar ve yata giderlerse onlar da aynen berikiler gibi şirki sineye çekmiş müşriklerdir, zâlimler­dir.

ALLAH, boyunlardaki ipin ucu yalnız kendi elinde olması gere­ken sadece kendisine kulluk yapılması gere­ken, sadece onun çektiği yöne gidilmesi ve arzuları gerçekleştiril­mesi gereken tek İlahtır, ken­disinden başka İlâh  olmayandır.

"O Hayy ve Kayyum'dur."

Muhammed İmamoğlu
Site Yazarı
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #16 : 14 Haziran 2009, 00:22:39 »

Göklerde ve yerde ne varsa hepsi onundur. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi onun kuludur. Göklerde ve yerde görünür görünmez, bilinir bilinmez ne varsa hepsi onun mülkü ve kuludur. Her şey onun mülküdür. Herkes ve her şey O’nun hükümranlığı altındadır, O’nun hâkimiyeti altındadır. O ALLAH Mâliktir ve her şey O’nun mülküdür. Gerçek Mâlik, gerçek sahip O’dur.

O’nun mülkünün yanında başkasının mülkü yoktur. Böy­lece anlı­yoruz ki göklerde ve yerde olan tüm varlıkların ALLAH’la ilişkisi mül­kün sahibiyle ilişkisi gibidir. Kölelerin efendiyle ilişkisi gi­bidir. Mülk Al­lah’ındır inancı insan şuurundaki tüm şirk unsurlarını siler. Mülk Al­lah’ındır inancı insan şuurunda kendisinin sadece mülkün gerçek sa­hibi tarafından tayin edilmiş bir halîfe olduğunu, bu hilafet ve sahip ol­duğu her şeyin kendisine emaneten ve mu­vakkaten ALLAH tarafından verildiğini, kısa bir süre sonra onların kendisinden geri alınacağı şuu­runu kazandıracaktır.

Mülk ALLAH’ındır demek o mülkte söz sahibi ALLAH’tır demek­tir. Eğer mülk olarak biz kendimiz ve sahip olduğumuz her şeyin ALLAH’a ait olduğuna iman ediyorsak o zaman kendimiz ve sahip olduğumuz şeyler konusunda söz sahibinin ALLAH olduğuna iman etmek zorunda­yız. Yâni elim benim değil o ALLAH’ınsa ben onu sa­hibinin razı olma­dığı yerde kullanmamalıyım. Midem benim değil ALLAH’ınsa, mülkün sahibi ALLAH’sa, o konuda söz sahibi ben değil ALLAH’sa o zaman ben bu mideme sahibinin razı olmadığı lokmayı indirmemeliyim. Çocukla­rım be-nim değil ALLAH’ınsa onlara verece­ğim isimden tutun da, onlara ulaştıracağım günlük eğitime varın­caya kadar, kılık kıyafetlerine va­rıncaya kadar onların sahibi olan ALLAH’a sormak zorundayım. Karım benim değil ALLAH’ınsa, onunla ilişkilerim konusunda söz sahibi ben değil de onun sahibi olan Al­lah’sa ona kendi keyfime göre değil Al­lah’ın istediği biçimde dav­ranmak zorundayım. Malım benim değil Al­lah’ınsa onu kazanaca­ğım ve harcayacağım yerleri ALLAH’a sormak zorundayım. Paramı onun sahibinin razı olmadığı yerlerde harcamaya kalkarsam o zaman mülkün sahibi olarak ALLAH’ı değil de kendimi ka­bul etmiş olurum.

Elimi, ayağımı, gözümü kulağımı, evimi, arabamı, bede­nimi, ak­lımı, bilgimi, zamanımı ve sahip olduğum her şeyi onların gerçek sahibinin razı olmadığı yerde kullanırsam ALLAH’ı mülkün sahibi ol­maktan çıkarıp kendimi mülkün sahibi kabul etmiş olurum ki bu Al­lah’ın istediği bir iman değildir.

Evet göklerin ve yeryüzünün mülkü ALLAH’ın olunca, gök­lerde ve yerde olanların tamamı ALLAH’ın olunca elbette göklerde ve yerde söz sahibi, kanun sahibi, egemenlik sahibi de ALLAH olur. Bir mülkün bir varlığa izâfesi demek o mülkte o varlığın söz sahibi olduğunu ka­bul etmek demektir. Meselâ sizler hepiniz ev sahibisi­niz. Evlerinizin size izâfesi demek o evlerinizde sizin sözünüzün geçmesi demektir. Bir adam düşünün ki ona ait olan evinde onun sözü geçmese, o evde onun sözü kaale alınmasa, o evde iste­diklerini emretme istediklerini yasaklama hakkı olmasa, o eve girip çıkanlar ondan izin almasa o ev o adamındır denebilir mi? İçiniz­den hanginiz böyle bir ev reisliğine razı olursunuz? Sizler böyle bir reisliğe razı olmazsınız da ALLAH’ı niye razı etmeye çalışıyorsunuz? Tamam ya Rabbi! Gökleri sen yarattın! Yeryüzünü sen yarattın. Bizi ve şu anda sahip olduğumuz her şeyi sen yarattın. Sen Alisin! Sen yücesin! Ama olduğun yerde kal. Bizim hayatımıza karışma. Kanunlarımıza karışma! Kılık kıyafetimize, ka­zanmamıza harca­mamıza, hukukumuza, düğünümüze derneğimize karışma. Eğiti­mimize karışma. Bütün bu konularda biz kendimiz söz sahibiyiz. Bizim de aklımız var, bizim de bilgimiz var, bizim de keyfi­miz var, biz de biliriz bütün bunları.

Ya da: Bizim söz sahibi başka Rablerimiz var. diyerek kendi mülkünde onu susturmaya çalışmanın mânâsı nedir? Böyle düşü­nen, böyle inanan ve ALLAH’a, ALLAH’ın mülkünde söz hakkı tanıma­yan bir adamın mü'min olduğunu nasıl söyleyebiliriz.

Evet mülk ALLAH’ındır. Gökler ve onlarda olanlar, yeryüzü ve onda olan her şey ALLAH’ın mülküdür.
*
Konu Sayısı : 7

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #17 : 15 Haziran 2009, 23:13:26 »

ALLAH; O’ndan başka ilah yoktur.O Hayy’dir, Kayyum’dur.O’nu ne bir uyku ne de uyuklama almaz.Göklerdeki ve yerdeki her şey O’nundur.O’nun izni olmadan O’nun katında kim şefaat edecekmiş?O bilir ellerinizin arasındaki (takdim ettiklerinizi, önünüzdekini)  ve arkanızdaki her şeyi.Siz ise O’nun ilminden O’nun izin verdiğinden fazlasını bilemezsiniz.O’nun Kürsüsü gökleri ve yeri kuşatmıştır.Onları muhafaza etmek O’na zor da gelmez.Ve O Aliyy’dir; Azim’dir.
.
Bu ayet Bakara Suresinin 255 . ayeti olup Ayetel kürsi adı ile bilinmektedir.Hakkında birçok hadis varid olmuş bulunup bunlardan biri de Bakara Suresi’nin Kur’an’ın; bu ayetin de Bakara Suresi’nin kalbi olduğu şeklindeki hadistir.Dolayısı ile biz bu hadisten bu ayetin Kur’an’ın kalbinin kalbi, yani Kur’an’ın kalbi olduğunu yani en önemli ayeti olduğunu anlıyoruz.
Peki bu kadar büyük önemi olan bu ayetin büyüklüğünün sebebi ne olabilir?Konuyla ilgili olarak tefsir kitaplarını karıştırdığım zaman gördüm ki bu kitaplarda sadece bu ayetin fazileti hakkında hadisler veya ayetteki kelimelerin sözlük ve ıstılahi anlamları verilmiş.Ama neden bu ayetin Kur’an’ın kalbi olduğu hakkında herhangi bir yorum yapılmamış.Bazı kitaplar ise bu ayetin ALLAH’ın isim ve sıfatlarına ait tafsilatlı bilgiler verdiği için Kur’an’ın kalbi olduğunu yazmış ve konuyu kapatmış.

Ben ise ayet hakkında biraz düşününce ve ayetteki cümleleri birbirinden kopuk olarak değil de bir arada inceleyince aşağıdaki yoruma ulaştım.Ben bu yorumun kesinlikle doğru olduğunu iddia etmediğim gibi bu ayetin tek tefsirinin veya bu ayetin öneminin tek sebebinin bu yorum olduğunu da iddia etmiyorum.Yorumumu aşağıya yazacağım.Eğer bu yorum doğru ise ALLAH’tan yanlış ise bendendir.Bu yorumun indirgemeci bir yorum olduğu yolunda yapılacak eleştiriler de tamamen doğrudur ve fakat biraz düşünülünce hali hazırdaki tüm tefsirler ayetlere sadece bir veya iki noktadan yaklaşmaktadır.

Kendisinden başka ilah olmayan ALLAH,Hayy ve Kayyumdur.Yani o diridir, ölmemiştir, ölmeyecektir.Dolayısı ile ibadet edilmeye layık tek ilah O’dur.O’nun dışında ibadet edilen mabudlar ise ya ölmüşlerdir ya  öleceklerdir ya da hiçbir zaman yaşamamışlardır.Ayrıca O, kullarının tüm yaptıklarını görmekte ve denetlemektedir.Bu işi yaparken kimsenin en ufak bir yardımına muhtac değildir.Kimsenin kullarının amellerini kendisine bildirmesine ihtiyacı yoktur.(Burada ALLAH kulunun ne dediğini bildiği halde meleklere sorar ve onun ne doğurduğunu ALLAH bildiği halde ayet ve hadisini ver)
O’nu uyku ve uyuklama tutmaz.Dolayısı ile gözünden hiçbir şey kaçmaz ki birilerinin bildirmesine ihtiyac duysun.Birilerinin kendisi hakkında yaptıkları hakim ve bakan benzetmelerinden münezzehtir.Deniliyor ki bir bakanın huzuruna öyle pat diye çıkamazsın araya aracılar koyman lazım ya da bir mahkemeye gittiğinde seni savunsun diye bir avukat tutman lazım.İşte bunun gibi ALLAH’a dua ederken de araya aracılar koyman lazım yoksa bakanla görüşemeyeceğin; hakimin aleyhinde karar vermesini engelleyemeyeceğin gibi ALLAH’tan da beklediğini elde edemezsin.Oysa bu kişiler bilmiyorlar mı ki ALLAH o yargıçlar bakanlar gibi çok çalışmaktan yorulan uykuya ve uyuklamaya mecbur olan bir varlık değildir.Bir bakan ya da hakim bir vatandaş ile arasında aracılar olmasına  mecburdur.Yoksa tüm ülkenin yükü sırtlarına bineceği gibi doğru karar veremezler.Oysa ALLAH gökleri ve yeri muhafaza etmekten bile yorulmaz.

Göklerdeki ve yerdeki her şey O’nundur.Buna canlısı cansızı maddesi manası her şey dahil olduğu gibi şefaat de dahildir.Şefaat de O’nundur ve Ondan istenmelidir.Rasule bile “şefaat ya rasulALLAH” diye dua edilmez.Zaten Rasule hiç dua edilmez yalnızca ondan dua istenir.Bir de ALLAH onun ahirette derecesini arttırsın diye ALLAH’a dua edilir.Zaten her ezandan sonra ettiğimiz duada ve Rasûlullah(s.a.v)ın bize bu duayı öğretmesinde de bu konuda büyük bir örnek vardır.Ayrıca Ömer döneminde olan yağmur duası incelendiğinde ölülerden bir şey istenmeyeceği gibi ölüler vesile edilerek de ALLAH’tan bir şey istenmeyeceği anlaşılmış olunur.Şefaat yalnızca ALLAH’tan istenmelidir.Yani “ALLAH’ım bizi kulun ve rasulün olan MUHAMMED Mustafa (SAV) nın şefaatine nail olan kullarında eyle.” denilmelidir.

Onun izni olmadan Onun katında kim şefaat edecekmiş?bırakın şefaati Onun izni olmadan en büyük meleklerin bile Onun huzurunda tek kelime dahi edemeyecekleri  ayetlerde yazmaktadır.O zaman “falan kişi bana ahirette şefaat edecek” dediğiniz kişilerin ahirette konuşma yetkisine sahip olduğunu nerden biliyorsunuz? Ki şefaatini umduğunuz kişilerin şefaat etme yetkisi olsa bile bu yetkiyi sizin için kullanacaklarını nereden biliyorsunuz?Ya da Kevser hadisinde olduğu gibi Rasûlullah(s.a.v) size şefaat etmek istese bile ALLAH’ın sizinle onun arasına engel koymayacağını nerden biliyorsunuz değil mi ki Nuh bile oğluna şefaat edemedi.

O sizin önünüzdekini de arkanızdakini de bilir.Yani yapıp karşılığında sevap ya da günah almaya hak kazandığınız tüm amellerinizi bildiği gibi arkanızda bıraktığınız iyi ya da kötü sünnetleri de bilir sizden sonra o sünnetleri kimin takip edeceğini de bilir.Dolayısı ile bir mahkeme de bir avukatın sizi savunmasına ihtiyacınız olduğu gibi ahirette de sizi ALLAH’a tanıtacak sizin hakkınızı savunacak bir kişiye ihtiyacınız yoktur.ALLAH tüm amellerinizi sizin şefaatçinizden de ve hatta sizden da daha iyi bilmektedir.

Siz ise O’nun izni olmadan Onun ilminden hiçbir şeyi bilemezsiniz.Yani size ne oluyor ki Rasûlullah(s.a.v) MUHAMMED Mustafa (SAV) bile ahiretinin ne olacağını bilmezken siz birilerinin ALLAH katında sizin şefaatçiniz olacağını iddia edebiliyorsunuz.Elinizde tapunuz mu var yoksa ALLAH’tan gelmiş bir yazınız mı var?Evet ALLAH Rasulünün ahirette müminler lehinde şefaat edeceği doğru ama bizim bu şefaate nail olacak kullardan olduğumuz bunu hak ettiğimiz ne malum? ALLAH’ın Rasûlullah(s.a.v)a istediğin herkese şefaat et diye izin verdiğini ya da Rasûlullah(s.a.v)ın önüne gelen herkese şefaat edeceği mi sanıyorsunuz? Aslında şefaat hakkındaki bu zan bile gene de rasululah hakkında olduğu için bir dereceye kadar anlaşılabilir ya da şefaatin bu kısmı hakkında hadis olduğu için gene anlaşılabilir .Ama bazı kişiler henüz yaşayan dolayısı ile yarın mürted olup olmayacakları belli olmayan (Aslında hali hazırda münafık olup olmadığı da bilinmeyen) bazı hoca efendilerin elini öptükleri için o hacı ya da hoca efendinin kendilerine ahirette şefaat edeceklerini sanıyorlar.Halbuki ne demişti kızına Rasûlullah(s.a.v) : “sakın babam ALLAH’ın Rasulü diye bana güveme ben bile sonumun ne olacağını bilmiyorum.” Ayriyeten ALLAH Rasulü huzurunda bir sahabinin kesinlikle cennetlik olduğunu söyleyen bir başka sahabisine ben bile sonumun ne olacağını bilmiyorum demiştir.Ayrıca şefaat hadisi iyi incelendiği takdirde görülecektir ki insanların kendilerine şefaat etmelerini bekledikleri peygamberlerin dahi ahirette kendi nefislerinin derdine düşecekleri de görülecektir.

Onun kürsisi gökleri ve yeri içine almıştır.Bu ayetin tefsirinde şöyle bir hadis geçiyor yedi kat gök kürsinin yanında bir kalkanın bir halkası kadardır.Kürsi ise arşın yanında çöle atılmış bir yüzük kadardır.şimdi kürsi kelimesinin üzerine ayak konulan ya da üstüne oturulan şey anlamalarına geldiğin de ilgili tefsirlerden öğrendiğimize göre ve ulüvvle ilgili diğer ayet ve hadisleri de göz önüne aldığımızda ALLAH’ın bu evrenin dışında olduğunu hemen anlıyoruz.Zaten peygamberimizin ALLAH ile görüşmeye gittiği miraçta Onunla yedi kat gökten sonra sidretülmüntehayı geçerek konuşmasını ve hayber (?) Yahudilerinin öldürülmesini hükme bağlayan sahabisine yedi kat yukarıdaki ile (yani ALLAH ile ) aynı hükmü verdin demesi de bunu doğrular.Peki bunun konumuzla ilgisi ne derseniz geçmişte olduğu gibi bugün de birileri ALLAH’ın kendi içlerine hulul ettiklerini dolayısı ile kendi sözlerinin ALLAH’ın sözü olduğunu ve hatta kendilerinin ALLAH olduğunu (enelhak) iddia edebilmektedirler.ama biz bu ayetin bu kısmından ALLAH’ın bırakın bir kulun kabine hulul etmesini Onun bu evrenin bile içinde olmadığını anlıyoruz.

Onları yani gökler ve yeri çekip çevirmek koruyup kollamak ALLAH’a zor gelmez.bu yüzden bir yardımcıya da bir ortağa da ihtiyacı yoktur...Oysa sizin ALLAH’ı kendilerine benzettiğiniz hakim ve bakanlar bir yardımcıları olmadığı takdirde hemen hemen hiçbir şey yapamazlar.Üstelik siz bundan daha kötüsünü de yaptınız ve dediniz ki gavslar kutuplar evliyalar kainatın çeşitli kısımlarında söz sahibidirler tasarruf hakkına sahiptirler.Neden? ALLAH’ın onlara ihtiyacı mı var? Haşa siz bu sözü nasıl söylersiniz ?ALLAH’tan bu konuda vahiy mi aldınız?

Ve O Aliyy’dir ; Azim’dir.Yani o yüksektedir.Büyük de bir güç sahibidir.

Ayrıca O madem ki Hayy ve Kayyumdur ve ayrıca  gökler ve yer O 'na ait olup onların tasarrufu Kendisine zor gelmemektedir bütün her şeyin ilmine sahiptir o takdirde O’nun olan eşyanın tasarrufunu O’ndan almak O’nu sahip olduğu mallarda söz sahibi olmaktan men etmek de ne oluyormuş?Üstelikte bunu savunanlar O’nun ilminden sadece O’nun izin verdiği az bir şeyi kavramakta ve O’nun bize vermiş olduğu en gerekli bilgi olan kurani bilgiden de mahrum olup sadece kevni bilgilerle yetinmektedirler.Hatta bu kevni bilginin zerresine dahi sahip olmamaktadırlar....

« Son Düzenleme: 16 Haziran 2009, 09:57:43 Gönderen: Ümmetiz.Biz » Kayıtlı
Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #18 : 21 Temmuz 2009, 14:53:54 »

sitemizin görünmeyen bereketi.Rabbim okuduklarımızla amel edenlerden  eylesin.
Ebu Ömer'in İmzasi

*
Konu Sayısı : 59
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 20

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #19 : 28 Temmuz 2009, 13:11:08 »

Bi ismihi teala
Bu kur'an ALLAH'tandır, başkası tarafından uydurulamaz, ancak o, önündekini doğrulayan ve o Kitab'ı açıklayıcı olarak alemlerin Rabbi tarafından indirilmiştir, bunda hiç şüphe yoktur! (Yunus-37)

Alıntı
Şu koca sitede tek gıbta ettiğim bu konudur desem yeridir.Hiçbirgün yokturki bu bölümde ziyaretçi sayısı 15 altına düşsün.maşALLAH çok güzel bir hayra vesile olundu..Keşkeler olmaz ama böylesine güzel bir ecre vesile olamadığıma yanıyorum.Rabbim bu konuyu başlatan ubeydullah kardeşimize gani gani rahmet yağdırsın.Mekanını cennet,efendisine komşu,ailesine huzur ve bereket  versin.Neslini salihlerden eylesin..

selam ve dua ile..
.

Rabbim razı gelsin..
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2009, 13:13:05 Gönderen: TuNaHaN » Kayıtlı
*
Konu Sayısı : 14
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 8

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #20 : 28 Temmuz 2009, 14:22:05 »

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
 Ayetel Kürsi'nin anlamındaki derin ifadeleri, birbiriyle bağlantılı olan cümlelerini, bir ayet olmasına karşın, bünyesinde bir çok gerçeğin en kısa ve en etkileyici şekilde ifade edilişini görmemiz ve ALLAH'ın kendisini bizlere anlattığı diğer ayetleri de buna katarak imanımızı kuvvetlendirmemiz duasıyla.
ASR'in İmzasi

1-Asra andolsun ki.
2- İnsan mutlak hüsrandadır.
3- Ancak iman edenler, iyi işler yapanlar, birbirlerine hakkı ve sabrı öğütleyenler bunun dışındadır.
بسم الله الرحمن الرحيم

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #21 : 31 Temmuz 2009, 15:04:15 »

Ayet-el kürsÎ’nin değeri ve kıymeti

- Ebû Eyyûb el Ensarî (r.a.)’den rivâyete göre: “Ebû Eyyûb’un bir hurma deposu vardı. Cin veya şeytan türü birileri gelir ve o depodan hurma alırdı. Ebû Eyyûb durumu Peygamber (s.a.v.)’e şikayet etti. Rasûlullah (s.a.v.)’de şöyle buyurdu: “Git onu tekrar gördüğünde: “Bismillah peygambere icabet et” de buyurdu. Sonra Ebû Eyyûb onu yakaladı bir daha gelmeyeceğine söz verince bıraktı. Sonra Peygamber (s.a.v.)’e geldi. Rasûlullah (s.a.v.): “Esirin ne yaptı” diye sordu. Ebû Eyyûb: Bir daha dönmeyeceğine yemin etti dedi. Rasûlullah (s.a.v.): “Yalan söyledi, O yalan söylemeye alışıktır” dedi. Ebû Eyyûb o kişiyi bir daha yakaladı tekrar gelmeyeceğine yemin edince onu tekrar serbest bıraktı. Rasûlullah (s.a.v.)’e gelince; “Esirin ne yaptı” diye sordu. Ebû Eyyûb: Bir daha dönmemeye ikinci defa yemin etti, dedi. Rasûlullah (s.a.v.): “Yalan söyledi O yalan söylemeye alışıktır” buyurdu. Üçüncü sefer yakalayınca; bu sefer seni Rasûlullah (s.a.v.)’e götürmeden bırakmayacağım dedi. Bunun üzerine o kimse dedi ki: Sana bir şey öğreteceğim “Ayet-el Kürsî”yi evinde bunu oku ne şeytan ne de bir başkası sana yaklaşamaz. Ebû Eyyûb Peygamber (s.a.v.)’e geldi. Rasûlullah (s.a.v.): “Esirin ne yaptı” diye sordu. Ebû Eyyûb olup biteni haber verdi. Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v.): “O doğru söylemiş, fakat aslında kendisi yalancıdır” buyurdu. (Müsned: 22488)

Bu konuda Übey b. Ka’b’tan da hadis rivâyet edilmiştir.
Ubeydullah'in İmzasi

Konu Sayısı : 70
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 27

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #22 : 23 Eylül 2009, 20:45:34 »

MaşALLAH kardeşler bu konuya ilgi ne kadar da fazla...
Ubeydullah kardeşim ALLAH senden razı olsun bu konuyu açtığın için.
Ne zaman kim nerede'ye baksam ziyaretçiler bu sayfaya bakıyor oluyor...
MaşALLAH..MaşALLAH..MaşALLAH...
"Vaad"'in İmzasi

"Yirmi dokuz temmuz sur'da
              güzel günler umuduyla
             yeni açmış bir güle füze düştü
              ağustosa ateş
             bir nehir soluyor minicik ellerin
              ben uyandım vaad"

*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #23 : 03 Ekim 2009, 20:44:30 »

yüce ALLAH'ımız bizlere bukadar kolaylık ve güzellikler bağılamsına rağmen biz aciz kullar hala büyüklenip gururlanıyoruz....
ALLAHIM BİZİ VE SEVDİKLERİMİZİ NEFSİMİZE VE ŞEYTAN VESVESELERİNDEN KORU VE SENİN İSTEĞİNE GÖRE ALMEL ETMEYİ NASİP EYLE VE KARŞIMIZA HER ZAMAN SANA DOST OLMAYA ÇALIŞAN KULLARINLA KARŞILAŞTIR........ AMİN
الحمد لله رب العلمين
Üye Grubu : Azimli Kardeş Üye
Konu Sayısı : 387
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 128

Kişisel Mesaj : ALLAHU EKBER...ALLAHU EKBER...ALLAHU EKBER...
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #24 : 16 Mart 2010, 14:15:46 »

yüce ALLAH'ımız bizlere bukadar kolaylık ve güzellikler bağılamsına rağmen biz aciz kullar hala büyüklenip gururlanıyoruz....
ALLAHIM BİZİ VE SEVDİKLERİMİZİ NEFSİMİZE VE ŞEYTAN VESVESELERİNDEN KORU VE SENİN İSTEĞİNE GÖRE ALMEL ETMEYİ NASİP EYLE VE KARŞIMIZA HER ZAMAN SANA DOST OLMAYA ÇALIŞAN KULLARINLA KARŞILAŞTIR........ AMİN

Amin kardeş ne kadar güzel bir dua etmişsin amin
Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #25 : 19 Mart 2010, 17:21:38 »

ayetler üzerine tefekkür edersek şayet burda bizlere ne gibi hikmetler çıkar kardeşler..Haydi bu güzel konu üzerine eğilelim ve kendimize Rabbimizin kelamından ibretler çıkaralım.
Ebu Ömer'in İmzasi

Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #26 : 20 Mart 2010, 18:57:37 »

Kendimize ne hisse düştü...
Başlangıcı yapalım inşALLAH..

ALLAH… O’ndan başka İlah yoktur. Diridir, Kaimdir.

O bizim ilahımız ve yegane sahibimiz.Diri ve ebediyen kaim olacakdır drilikte şeksiz ve şüphesiz.

NEFSİ TERBİYE:
Kalplerimizi bir yoklayalım kardeşler.Acaba kalbimizde Mevlamızı diri tutabiliyormuyuz.Bir günaha meyl ettiğimizde ALLAHı orda hissediyormuyuz.Günahdan hemen elimizi çekıyormuyuz...hey gafil kul hey..
Beşeri münasebetlerimizde kendimize ALLAHı hakem yapıyormuyuz.Amellerimizi bir sorgulayalım.
Yanlız onun için mi? yoksa birileri bize ne güzel yazıyor,ne güzel söylüyor ve ne güzel giyiniyor..
Niyetlerimiz ne acaba kardeşler....

Tek başımıza kaldığımızda,günahın tüm teknolojisiyle başbaşa ne yapıyoruz....

işte bizi acıtan yerler..
Mevlamızın kaim olduğunu biliyoruz ama kendımıze ne dıyoruz..Hiç ölmiyecekmişiz gibi davranıyoruz...hep başkaları ölecek bize sıra gelmıyecek..Bakın kardeşimizin minnacık çocuğu vefat eyledı...Bir soralım ekndımıze kardeşler...
Hey gafil nefsim ve nefislerimiz ALLAHa kulluk etmenin zamanı gelmedi mi?
Ebu Ömer'in İmzasi

Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #27 : 21 Mart 2010, 22:47:19 »

sizler ne çıkardınız hissemize kardeşler.
Ebu Ömer'in İmzasi

Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #28 : 25 Mart 2010, 20:12:35 »

Ayat Al Kursi (With translation)

Yükleyen ..
Ebu Ömer'in İmzasi

allahın rahmeti bereketi üzerinize olsun bana dua edin

Konu Sayısı : 79
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 40

Kişisel Mesaj : kadeşler bana dua edin
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #29 : 12 Nisan 2010, 10:29:12 »

ALLAH hepinizden razı olsun  kardeşler
Vira bismillah'in İmzasi

ALLAHU EKBER

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #30 : 10 Haziran 2010, 19:22:33 »

ALLAH bizlere ayetel kursiyi anlamayı nasıp etsin inşALLAH                                                                             GÜNCELLEME
« Son Düzenleme: 10 Haziran 2010, 19:26:39 Gönderen: ViraBismillah » Kayıtlı
Vira bismillah'in İmzasi

ALLAHU EKBER

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #31 : 17 Haziran 2010, 11:03:42 »

ubeydullah kardeşimiz bu konuyu açmakla ne kadar güzel bir hayra vesile olmuş
Vira bismillah'in İmzasi

ALLAHU EKBER
Berfu
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #32 : 23 Haziran 2010, 21:34:04 »

Evet kardeşler dediğiniz gibi ALLAH bizlere Ayet-el  Kürsideki tevhidi idrak edebilmeyi ve hayatımıza da yansıtabilmeyi nasip etsin inş...
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2010, 22:39:10 Gönderen: NECLA » Kayıtlı
NECLA'in İmzasi

Sözler vardır dünyadan öte, kalpten içeri...Sözler vardır yerden gelen ama semaya emanet edilen...Cennetin duvarları o sözlerle örtülür. Gözyşları o sözlere eşlik ederler. O yaşlar toplanır, Cennetin ırmakları oluverirler. Bu yüzden o sözler dudaklardan çıkar çıkmaz meleklerin kanatlarında semalara yükselir,Rabb'in kapısına serilir.O, nun cevabı özlenir, Özlenesi sözlere hasret ve hayretle beklenen cevap iliştirilir.Dua edenin kalbine iletilir.İşte bu yüzden: Söz uçar dua kalır.
Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #33 : 06 Eylül 2010, 03:33:25 »

subhanALLAH siteye ziyaretçi 723 rekor bir sayı...burayı ziyaret eden ise 392 ne güzel bir hasenat bu bölüm.her okuyanın sevabı yazan kardeşime gidiyor hamd olsun.onun yuvasına mevlam bereket versin.
Ebu Ömer'in İmzasi

بسم الله الرحمن الرحيم

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #34 : 04 Şubat 2011, 07:56:05 »

subhanALLAH siteye ziyaretçi 723 rekor bir sayı...burayı ziyaret eden ise 392 ne güzel bir hasenat bu bölüm.her okuyanın sevabı yazan kardeşime gidiyor hamd olsun.onun yuvasına mevlam bereket versin.
Amin. İnşaALLAH. Bende bu konuyu açarken bu denli büyük hitler alabileceğini düşünmemiştim. Rabbimize hamd olsun ki bizi burada bu ecirlere vesile kıldı.
Ubeydullah'in İmzasi

Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #35 : 03 Haziran 2011, 11:47:48 »

GÜNCELLEME
Ebu Ömer'in İmzasi

بسم الله الرحمن الرحيم

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #36 : 27 Haziran 2011, 14:04:27 »

www.youtube.com/watch?v=KE97bqcLbHQ

Ahmet Ebul Kasımi - Ayetel Kürsi
Ubeydullah'in İmzasi

**
Üye Grubu : Aktif Kardeş Üye
Konu Sayısı : 15
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 9

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #37 : 27 Haziran 2011, 15:13:37 »

ALLAH razı olsun
bymusab'in İmzasi

Konu Sayısı : 34
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 33

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #38 : 28 Haziran 2011, 23:56:37 »

Rabbim,okumayi,okuyup anlamayi,anlayip yasamayi nasip etsin
mizgina_islam_'in İmzasi

Site Yöneticisi
Konu Sayısı : 118
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 1030

Çevrimiçi Çevrimiçi

« Yanıtla #39 : 09 Eylül 2011, 13:46:09 »

Rabbim,okumayi,okuyup anlamayi,anlayip yasamayi nasip etsin
amin..amin..iliklerimize kadar işlesin bu güzide ayetler...
VERA'in İmzasi

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: