Ana Sayfa Yardım Giriş Yap Kayıt

Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: TÜRKİYEDE CUMA NAMAZI KILINIR MI?  (Okunma Sayısı 11590 defa)
0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
*
Üye Grubu : Kardeş Üye
Konu Sayısı : 4
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 4

Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 15 Haziran 2010, 09:45:43 »

esselamualeykum

bu konu daha önce forumda gündeme alındı mı bilemiyorum. ancak okuduğum kitaplar sayesinde yeniden gündemimde olduğu için buraya da taşımak istedim. musluman olanlar için önemli bir konudur malum.

cuma namazının kılınıp kılınmaması tartışması zannedilenin aksine oldukça eski bir konudur ve nerdeyse İslam dini ile yaşıttır. Cuma namazının kılınmasıyla ilgili en derin tartışmalar kral yezid zamanında ortaya çıkmıştır. Ve ogünlerden bugünlere miras kalmıştır.

ancak tartışmaların başlangıcı kral yezid dönemi de değildir. Rasûlullah(s.a.v)'ın vefatından hemen sonra cuma ile ilgili farklı tavırlar sergilenmeye başlamıştır. Sahabenin bu belrgin tavrı bizlere cuma namazının diğer namazlarda daha farlı bir önemi olduğunu gösteriyor. burada meseleyi detaylı anlatmayacağım bunun yerine ilgili kitapların ismini zikredip konuya alaka gösterenleri okumaya davet edeceğim.

cuma nedir?
cuma namazı nasıl kılınır?
ilk cumayı kim, nerede kılmıştır?
cumayı terkeden sahabeler kimlerdir? ve neden terk etmişlerdir?
cuma bir devlet namazı mıdır?
tek başına cuma kılınır mı?
Rasûlullah(s.a.v)ın kılmadığı cuma var mıdır?
3 defa üst üste cuma kılmayanın hükmü nedir?
mezheplerin cuma hakkında ki görüşleri nelerdir?
cuma için halife şart miıdır?
küfür düzeninin hakim olduğu yerlerde cuma kılnır mı?
küfür düzenin hakim olduğu yerlerde cuma kılmayan musluman sayılır mı?

SORULARI artırmak mümkün ama şimdilik bu kadar yeter sanırım. şimdi, gelelim cevaplara:

cevaplar için okunacak kitaplardan bazıları:
CUMA ŞUURU- MUSTAFA ÇELİK
DARUL HARB FIKHI- MUSTAFA ÇELİK
DARUL HARB Mİ DARUL HARAPMI- AHMED KALKAN
KELİMELER VE KAVRAM- YUSUF KERİMOĞLU
...

(diğer önerileri sizlerden bekliyorum. başta ankaralı kardeşlerimden görüşlerini bekliyorum)
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2010, 09:50:34 Gönderen: muttaki.com » Kayıtlı
*
Konu Sayısı : 6
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 6

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 16 Haziran 2010, 10:55:51 »

yusuf kerimoğlu ve mustafa çelik zaten cuma kılmazlar kılınmaması gerektiğini söylerler birde Kul Sadi Yüksel hocayı koysaydın işin daha kolay olurdu kardeşim.  He özür dilerim Yusuf Kerimoğlu emanet ve Ehliyet kitabında cuma bölümünde zikrettiği  şeylerden dönmüş, yani fikir değiştirmiş olacakki cuma kılıyor şu an haberiniz ola . ahmed kalkana ben bizzat sordum. Ayet var imam sağlamsa mutlka kılınmalıdır. ayet varsa farzdır altı üstü yok dedi.
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 16 Haziran 2010, 10:58:59 »

ayrıca asırlık ihtilaf mevzularını gündem etmek gündeme taşımak kimsenin hayrına değildir güzel kardeşim. Bırakın vatandaşın bir cuması var ondanda olmasınlar.!
Üye Grubu : Gayretli Kardeş Üye
Konu Sayısı : 50
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 54

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 16 Haziran 2010, 12:01:48 »

. Bırakın vatandaşın bir cuması var ondanda olmasınlar.!

Gülümseme
ZamarA
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 16 Haziran 2010, 13:43:42 »

Sayın Ebu Muaz kardeşim Sizi Gönülden Tebrik Ediyorum , Konuya Kısa ve Öz Değinileriniz Yetti
Değişik Akımlarla Bu tür Yaklaşımmlar Ümmete zarar Vermekten Başka Bişe Yapmaz,
 Hüküm Belli Zaten Adres Kuranda Mevcuttur!! Kulların Ayet/Eylem /Yaşayış -Bu Hal Üzerinde Muhatapken
Konu Başlığı tam Bir Fiyasko Zaten
Haklısınız fitneliğe Yol Açıcak Hertürlü Konudan Kaçınmak lazım,Kafa Bulandırmanın Alemi nedirki
« Son Düzenleme: 16 Haziran 2010, 16:53:52 Gönderen: ZamarA » Kayıtlı
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 16 Haziran 2010, 13:52:14 »

est.. kardeşim.  ALLAH cc razı olsun inş.
Site Yöneticisi
*
Üye Grubu : Sadık Kardeş Üye
Konu Sayısı : 1936
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 1311

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #6 : 16 Haziran 2010, 14:47:37 »

ya ümmet işi gücü bırakmış.Cumanın hükmüne takılmış.Türkiyede hepimizin yakından tanıdıgı bir hocamız MUHAMMED hamidullah yada MUHAMMED Kutuba sormuş geçen sene.Biz Türkiyede böyle bir uygulama yapıyoruz diye.O üstadımızda siz bu hükmü nerden çıkarıyorsunuz.

Cuma esas nerde kılınmazdı biliyormusunuz kardeşler...
KUDÜs'de.Zira darul harbin ana merkezi ve esaret altında oralar.Neden kılıyorlar ve kılmak için şehid veriyor bu filistinli Müslümanlar.Neden zorluyorlar orayı ...
Bu tartışmaları kimi yeni okurken ve yeni tartışmaya belki alırken Bu işin başını çeken 40 ve 50 yaş üzeri olan ilk nesil çoktan cumaya döndüler bile...
Bizde 7 yıl kılmadık zamanında..Neyse gene başlıyacağız gereksiz tartışmalara..Bırakında site kendi huzuruyla hareket etsin..

selam ve dua ile..
Ebu Ömer'in İmzasi

Site Yazarı
*
Konu Sayısı : 117
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 56

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 16 Haziran 2010, 18:03:54 »

s.a

eğer ashaba , ehlibeyte , ve sünnete ve farza tabi olmak istersen cuma namazı terkedilmez türkiyede.

bu konuda çok detaylı görüşler vardır.imam fasık olsa bile arkasında namaz kılınır bunu da belirteyim.yezid döneminde bozuk bir sistem vardı.ve ehli olmayan kimseler de mescidlerde vardı.ama ashab da ehlibeyt de , hiçbir zaman böyle bozuk bir sistemde, yezidin yönetimi altında görev yapan kimselerin arkasında cuma namazını kılmayı terketmemişlerdir.

hatta sahabiler görüşleriyle bunu desteklemektedirler.eğer etraftaki tüm camileri türkiyede aynı görüyorsan.hiç kuşkusuz cuma namazını bir yerde kılmak zorundasın.tatmin olmazsan eğer inşALLAH ,sahabilerin görüşlerini eklerim.

selametle kal.

« Son Düzenleme: 17 Haziran 2010, 11:49:37 Gönderen: Abbas » Kayıtlı
Abbas'in İmzasi

"iman insanı insan eder; belki insanı sultan eder."(ustad said i nursi)

"batıl, şişirilmiş bir balona benzer... havasını alırsanız söner."(ustad murtaza mutahhari)

bir salavat...

allahın rahmeti bereketi üzerinize olsun bana dua edin

Konu Sayısı : 79
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 40

Kişisel Mesaj : kadeşler bana dua edin
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #8 : 16 Haziran 2010, 18:08:39 »

a.s
bilmiyorum ama kılmayan ağa beylerim de var fasik olduğu anlarsak kılalım mı kılmayalım mı
Vira bismillah'in İmzasi

ALLAHU EKBER
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 17 Haziran 2010, 11:40:48 »

arkadaşlar konuyu açarken özellikle bir görüş belitmedim ve bir takım kitapların ismini zikrettim. olur da okunur ve okumalar üzerinden delilli mesnedli konuşulur dedim. ama yine masa başı cevaplar var gibi geldi. inşALLAH sizlerde bu görüşlerinizi destekleyen kitapları ya da makaleleri yazın burda bizlerde okuyalım. hem benim verdiğim kitaplarda aynı görüşler savunulmuyor. maksat mukayeseli okumalar yapmak.

dinde kaynağımız Kur'an, örneğimiz MUHAMMED'dir (s.a.v.) bu bağlamda tartışmaya katılan arkadaşlar kuran ve sünnetten örneklerle katılırsa daha hayırlı olur.

ilk yazıda belirttiğim gibi cuma konusunda ihtilaflar Ebu Bekir (r.a.) döneminde başlamıştır. ihtilaf etmek mesele değil yeterki musluman gibi konuşabilelim. kimseye zorla kıl demeyeceğimiz gibi kimseye de zorla kılma demeyeceğiz.

özellikle ankaralı kardeşler cevap istememin nedeni bir süre ankarada olacağım onların görüşlerini bu bağlamda önemsiyorum.
kaynaklara eklenti yapalım: MEHMED ALAGAŞ (yalnız kitap ismini hatırlamıyorum)

(hiç kimsenin yazma-anlatma hakkını elinden almamak adına tartışmaya katılanların yazısı silinmesin ve üyelikten kimse çıkarılmasın. musab, ebu cendel ve cedah kardeşlerim bu güvenliği sağlayacaktır sanırım.)
Site Yazarı
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 18 Haziran 2010, 08:04:45 »

haklısın kardeşim, bu tür konularla o kadar çok karşılaştık ki, artık her gördüğümüzde , ister istemez bu pozisyona geçiyoruz.konuya geçersek.

değerli kardeşim kendi siyer araştırmalarımdan cevap vereyim inşALLAH:

rauna vadisinde ilk cuma namazı kılındığı zaman hiç bir islami devlet kurulu değildi. tam bir güven ortamı da yoktu.aynı şekilde ilk cuma namazının hz musab bin ümeyr (r.a) in, efendimizin hicretinden önce efendimizden izin alarak kıldırdığı bilinmektedir.evet efendimizin ve ashabın çizgisi de budur: islami devlet olmadığı zaman da cuma namazını terketmemektir. çünkü hz musab bin umeyr (r.a) kıldırdığında şuanki türkiyeden daha kötü koşullar mevcuttu.bundan dolayı TÜRKİYE DE cuma  namazı kılınmaz demek çok yanlıştır.

diğer  taraftan asıl sorulması gereken soru şudur : islami olmayan bir nizamın tayin ettiği imamın arkasında namaz kılınır mı? ya da fasık olan bir kimsenin ardından namaz kılınır mı?

değerli kardeşim.dediğim gibi yezidin mescide sarhoş girdiği bile rivayet etmektedir.hz hüseyin (r.a) nın dişlerine vurarak bedirdekilerin intikamını aldığını ve gurur söylemlerini de biliyoruz. işte böyle eli kanlı bir kimsenin yönetimde olduğu sıralarda. ne hz hüseyin (r.a) in ne de o zaman  hayla yaşayan ashab cuma namazını terketmemiştir.o o yönetimin emri altında olan imamların ardından namaz kılınmıştır.diğer taraftan hadislerde belirtilen ve çoğu büyük ulemanın belirttiği gibi, imam eğer sağlam olmasa vebali kendisinedir. cemaate değil.fasıkların ardından bile namaz kılınır.eğer sağlam biri yoksa civarda...

tabi bir ayrıntı daha vardır. zamanlarda tek yerde namaz kılınıyordu.biri çıkıp diyebilir ki; o zamanlar tek bir yerde kılınıyordu .bundan dolayı insanlar mecburdu o tek yere gitmeye. o zaman şunu deriz; eğer siz tc'deki tüm camilerin arkasında namaz kılmayı sakıncalı bulunuyorsa, o camilerden birinde namaz kılınır. yok benim özel imam ım var diyorsa adam cemattiyle özel yerde kılsın inşALLAH...

ALLAH a emanet olunuz kardeşim.

Abbas'in İmzasi

"batıl, şişirilmiş bir balona benzer... havasını alırsanız söner."(ustad murtaza mutahhari)

bir salavat...

*
Konu Sayısı : 14
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 11

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #11 : 18 Haziran 2010, 11:38:06 »

konuya katkısı olması açısından

Yakın tarihde veya çok eski tarihlerde cuma namazının kılınmadığını bir dönem yada ülke varmıdır?
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 18 Haziran 2010, 18:55:01 »

haklısın kardeşim, bu tür konularla o kadar çok karşılaştık ki, artık her gördüğümüzde , ister istemez bu pozisyona geçiyoruz.konuya geçersek.

değerli kardeşim kendi siyer araştırmalarımdan cevap vereyim inşALLAH:

rauna vadisinde ilk cuma namazı kılındığı zaman hiç bir islami devlet kurulu değildi. tam bir güven ortamı da yoktu.aynı şekilde ilk cuma namazının hz musab bin ümeyr (r.a) in, efendimizin hicretinden önce efendimizden izin alarak kıldırdığı bilinmektedir.evet efendimizin ve ashabın çizgisi de budur: islami devlet olmadığı zaman da cuma namazını terketmemektir. çünkü hz musab bin umeyr (r.a) kıldırdığında şuanki türkiyeden daha kötü koşullar mevcuttu.bundan dolayı TÜRKİYE DE cuma  namazı kılınmaz demek çok yanlıştır.

diğer  taraftan asıl sorulması gereken soru şudur : islami olmayan bir nizamın tayin ettiği imamın arkasında namaz kılınır mı? ya da fasık olan bir kimsenin ardından namaz kılınır mı?

değerli kardeşim.dediğim gibi yezidin mescide sarhoş girdiği bile rivayet etmektedir.hz hüseyin (r.a) nın dişlerine vurarak bedirdekilerin intikamını aldığını ve gurur söylemlerini de biliyoruz. işte böyle eli kanlı bir kimsenin yönetimde olduğu sıralarda. ne hz hüseyin (r.a) in ne de o zaman  hayla yaşayan ashab cuma namazını terketmemiştir.o o yönetimin emri altında olan imamların ardından namaz kılınmıştır.diğer taraftan hadislerde belirtilen ve çoğu büyük ulemanın belirttiği gibi, imam eğer sağlam olmasa vebali kendisinedir. cemaate değil.fasıkların ardından bile namaz kılınır.eğer sağlam biri yoksa civarda...

tabi bir ayrıntı daha vardır. zamanlarda tek yerde namaz kılınıyordu.biri çıkıp diyebilir ki; o zamanlar tek bir yerde kılınıyordu .bundan dolayı insanlar mecburdu o tek yere gitmeye. o zaman şunu deriz; eğer siz tc'deki tüm camilerin arkasında namaz kılmayı sakıncalı bulunuyorsa, o camilerden birinde namaz kılınır. yok benim özel imam ım var diyorsa adam cemattiyle özel yerde kılsın inşALLAH...

ALLAH a emanet olunuz kardeşim.

ustacım öncelikle yazdıklarınız yanlış ya da eksik bilgi olduğu için okuduğunuz kaynağı zikretmenizi istirham ediyorum.
medineyi türkiyeye benzetmeniz hatalı olur sanırım çünki medine değil mekke türkiyeye benze medine ise görece Müslümanların rahat ettiği bir yerdir. rahatlıkla ibadet edebilmektedirler ki türkiyede bu imkanımız her zaman yok var demeyin sakın herkesin koşulları farklıdır.
Hz. Musab cuma kılarken Hz. MUHAMMED (s.a.v.) kılmamıştır bu da bize bir örnektir.
ilk cuma hz. Muasb ya da hz. Esad tarafından kıldırılmıştır detaya girmeyeceğim verdiğim kaynaklarda gerekli bilgiler var.

yazınızın 2. kısmını başka zaman konuşuruz inş.
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 18 Haziran 2010, 18:57:23 »

konuya katkısı olması açısından

Yakın tarihde veya çok eski tarihlerde cuma namazının kılınmadığını bir dönem yada ülke varmıdır?

ustacım cuma namazı ilk olarak bizzat Rasûlullah(s.a.v) s.a.v. tarafından terk edilmiştir. daha sonra da Ebu bekir r.a. döneminde bir sahabe terk etmiştir. (ismini daha sonra belki yazarım) o günlerden bugünlere muhtelif zaman ve mekanlarda cuma külli ve ferdi olarak terk edilmiştir.
Site Yazarı
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 19 Haziran 2010, 17:34:15 »

kekocan

öncelikle şunu bilmeni isterim ki, yazdığım yazılar kendi geçmiş okumalarımdaki çıkarımlardır.bu anlattığım siyer bilgileri onlarca okuduğum siret kitabının akışı içerisinde verilmiştir. cuam namazının kılınmasına dair bir delil olarak ayrı bir şekilde bahsedilmemiştir.kendi analizimdir.tek bir yer cümle var yukarda.onu da sadece bir yerde okumuştum , onun da adını hatırlamıyorum.o cümleler de şudur: fasık kimsenin arkasında namaz kılınabilir. ve bir yerde eğer var olan her camiyi s en namaz kılınır gözle bakarsan , orda namaz kılınır .işte bu cümleler daha önceden okumuş olduğum bir yerden esinlenilmiştir.onu da hatırlamıyorum.diğe yazdıklarım başka eserlerde geçebilir.aynı düşünemez mi insanlar?

diğer taraftan kardeş , cuma namazının farz kılınış vaktini işin içine koymayı unutma.

sen diyorsun ki, hz musab(r.a) kılarken , hz peygamber efendimiz(a.s.v) mekkede kılmamıştır.evet cuma namazının kılına bilmesi için islami otorite ve islami otoritenin görevlendirmesi gerektiği bi imam olması gerekir diyorsan. anlattıklarımız çok güzel bir cevaptır. çünkü değil hz musab efendimiz kılarken, efendimiz kılmadığında. efendimi cuma namazını kıldığında da bir  islam devleti kurulmuş değildi.tehlike hayla da vardı.bu otorite islam olmasa da kılınması gerektiğini gösterir.ha mekkede sence fazr kılınsaydı , ortam oluşsaydı efendimiz kılmaz mıydı? tabi ki kılardı. bilakis cihad da farz kılınmamıştı mekke döneminde.dedim ya cuma namazının farz kılınma süresini işin içine kat yoksa yanılırsın.

diğer taraftan Müslümangenç kardeşi yanlış anlamışsın. kendisi ülke ve dönemden bahsetmektedir.kapsayıcı ve genel konuşmaktadır. şahısların cuma namazıanı terkedip etmemesinden bahsetmemektedir.

bu arada efendimiz cuma namazını terketmiştir demen tevbeni gerektirir...ALLAH resulü cuma namazını terketmemiştir.bu konudaki delilini daha açık söylemeni isterdim.hendek savaşında olsa gerek.efendimiz bir vakit namaz olsa gerek kılamamıştır.bu o namazın terkedildiğini göstermez. terketmek demek farklı bir manadır. savaş halinde, hicret halinde , şiddetli yağmurda, ondan sonra bulaşı hastalık korkusu vs... s ebeplerden cuma namazından muaflarına izin verilmiştir.yanlız bu şartlar otoriteyle alakalı değildir.ya da başkaları tarafından tayin edilen imamlarla alakalı değildir.

diğer taraftan kardeşim ebu salabe adında biri cuma namazını terketmiştir. bu da sağlam bir rivayet değildir.efendimiz de cuma namazını terketmemiştir.kılmamışsa ğer , kılmama şartları islami otoriteyle ilgili değildir.tehlike olabilir.

evet o ki cuma namazının kılınmaması için islami otorite şart koşulmamaıştır.eğer efendmizin kılmaması islami devletin varlığı ve yokluğuyla alakalı değilse.ve kılınmayışı tehlike ve sayre şartlara bağlıysa....

türkiyedeki Müslümanlara ne oluyor da cuma namazını kılmamak için bahane bulurlar?

cuma namazı kılmaya gittiğinizde, sizi bir ordu öldürmek için tetikte mi bekliyor?yoksa.

tabi ki türkiyede cuma namazı kılınırken hiç bir tehlike yoktur ve hatta medineden(tam devlet teşkilatı kurulmadan önce)  mekkeden de daha emin ortam vardır.rahatlıkla gidip geliniyor.

Abbas'in İmzasi

bir salavat...

*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #15 : 19 Haziran 2010, 21:41:39 »

abbas arkadaş benim yazılarımda otorite ile ilgili herhangi birşey geçmedi hatta ben kılınır ya da kılınmaz da demedim. bu bağlamda siz kendi kendinize bir takım sebepler ileri sürüp daha çürütmeye çalışmış oluyorsunuz ya da daha başka yazılarda bu sebepler zikredildi hatırlamıyorum.

ben kendi hayatımda uyguladığım hükmü ve gerekçesini daha yazmadım zamanı var. Ayrıca siyere dair efsane de anlatmıyorum. cuma mekkede farz kılınmıştır. S. Havva İslam tarihinde- mustafa çelik cuma şuurunda ve daha başkaları başkaca kitaplarda kaynaklarıyla yazmışlar.
bu bağlamda Rasul s.a.v. kılmamıştır demekte bir yanlış yok.

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #16 : 20 Haziran 2010, 21:46:38 »

TÜRKİYEDE CUMA NAMAZI KILINIR MI Ney
Vira bismillah'in İmzasi

ALLAHU EKBER
Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #17 : 21 Haziran 2010, 09:24:35 »

abım sen cumanı kıl.bakma burdaki sözlere ve takıntılara...bu yaştaki kardeşlere yazık oluyor..daha islamı öğrenmeye çalışırken hemen bu sorunlarla karşılaşıyorlar..işte bu yüzden bu forumların hepsini yakasım geliyor...vira bismillah kardeşim daha 14 yaşında ve islamın temel meselelerini daha kavramadan hemen ihtilafları öğrenmek zorunda kalıyor..Beklıyoruz bakalım ne çıkacak bu muttaki comdan..ALLAH hakkımızda hayır olanı versin..
Ebu Ömer'in İmzasi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #18 : 21 Haziran 2010, 11:42:59 »

ömer  abi  dinimle alakalı her şeyi öğrenmeye ve hayata geçirmeye çalışıyorum aynı sahabeler gibi 1 sayfayı okuyum orayı hayatına geçirmeden diğerine atlamıyor
Vira bismillah'in İmzasi

ALLAHU EKBER
Site Yazarı
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #19 : 21 Haziran 2010, 12:53:31 »

selamun aleykum kıymetli abelerim...

buraya bir yazı eklemiştim ;ama yazı ortalıkta yok...
Abbas'in İmzasi

bir salavat...

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #20 : 21 Haziran 2010, 13:20:44 »

Kardeşim belki uygun olmadığından silinmiştir
Vira bismillah'in İmzasi

ALLAHU EKBER
Üye Grubu : Çalışkan Kardeş Üye
Konu Sayısı : 70
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 27

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #21 : 21 Haziran 2010, 16:47:24 »

abım sen cumanı kıl.bakma burdaki sözlere ve takıntılara...bu yaştaki kardeşlere yazık oluyor..daha islamı öğrenmeye çalışırken hemen bu sorunlarla karşılaşıyorlar..işte bu yüzden bu forumların hepsini yakasım geliyor...vira bismillah kardeşim daha 14 yaşında ve islamın temel meselelerini daha kavramadan hemen ihtilafları öğrenmek zorunda kalıyor..Beklıyoruz bakalım ne çıkacak bu muttaki comdan..ALLAH hakkımızda hayır olanı versin..

Çok haklısınız değerli büyüğüm...Daha başlığından insanın aklına bir fitne düşebiliyor..Büyüklerimiz okuyor irdeliyor idrak ediyor bizde onlara uyalım derse küçüklerimiz nasıl çıkarsınız bu işin içinden? Şu konunun kime hayrı dokundu ben anlayamadım...
ALLAH sonumuzu hayr etsin inşaALLAH...
"Vaad"'in İmzasi

"Yirmi dokuz temmuz sur'da
              güzel günler umuduyla
             yeni açmış bir güle füze düştü
              ağustosa ateş
             bir nehir soluyor minicik ellerin
              ben uyandım vaad"

Site Yazarı
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #22 : 21 Haziran 2010, 16:53:15 »

virabismillah kardeşim, silinmiş olabileceğini düşünmüyorum.ama bir sorun var.

ebu ömer abeme katılıyorum.bir daha geniş yazı yazmayacağım.yanlız şu bir gerçek ki;

muttaki kardeş kendinle çelişiyorsun.açtığın konu : türkiyede cuma namazı kılınır mı? soru sormuşsun.ben de bunun bir gereği olarak kılınmaz diyenlerin ortaya attığı görüşlerle yazımı yazmışım.bundan dolayı içim rahattır. siz cuma namazı kılıyor musunuz, kılmıyor musunuz, neden kılınmadığına yönelik görüşler ileri sürüyorsunuz diye bir yazı yazdığımı hatırlamıyorum....hım kılsan sevinirim tabi.

diğer taraftan kardeşim bizim ölçümüz sünnettir. efendimizin hayatıdır. necip fazıl kısa küreğin dediği gibi:sana uymayan hayat olsa teperim...

evet bundan dolayı yazılarımız siyerden delillerle desteklenmiştir.ben artık çekiliyorum inşALLAH.

selam ve dua ile
Abbas'in İmzasi

bir salavat...

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #23 : 21 Haziran 2010, 18:55:53 »

bunar daha sonra ki konular
Vira bismillah'in İmzasi

ALLAHU EKBER
Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #24 : 21 Haziran 2010, 20:47:52 »

Tamam inşALLAH.Benim slında o kadar çok atacağım delil varki ama hiçbirini atmıyor ve paylaşmıyorum.Çünkü konu çok uzayacak.Gereksiz  bir tartışma...
Ebu Ömer'in İmzasi

*
Konu Sayısı : 14
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 11

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #25 : 22 Haziran 2010, 09:58:49 »

Benim bildigim kadarı ile türkiyenin her ilinde cuma namazı kılınıyor, her yerde cami var isteyen gidip kılıyor, cuma kılmamak daha sevapsa bizde kılmayalım, kılınmaz diyenler dahi kendi aralarında bir imam seçip kılıyor, ortada problem kalmıyor.

*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #26 : 22 Haziran 2010, 21:25:47 »

Ya Müslümanlar bırakın boş işleri.. Burda ne kadar konuşsanızda bu mesele çözülmez. Kalbine basan kılmasın, kalbine basankılsın.Herkes nasılsa yaptığından dolayı hesaba çekilecek. ayet var ayeti nesh edecek ne var. türkiyede kul sadi yüksel ve mustafa çelikten başkakılınmaz diyen birilerini bilmiyorum. böyle mevzuları sürekli gündem etmek, fitneden başka Bİr şey değildir.
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #27 : 24 Haziran 2010, 12:07:18 »

Ya Müslümanlar bırakın boş işleri.. Burda ne kadar konuşsanızda bu mesele çözülmez. Kalbine basan kılmasın, kalbine basankılsın.Herkes nasılsa yaptığından dolayı hesaba çekilecek. ayet var ayeti nesh edecek ne var. türkiyede kul sadi yüksel ve mustafa çelikten başkakılınmaz diyen birilerini bilmiyorum. böyle mevzuları sürekli gündem etmek, fitneden başka Bİr şey değildir.

bu meseleler konuşuşmazsa kılınmaması gerekirse eğer bilinemez demi. bu bağlamda edepli bir şekilde konuşmakta bir mahsur olmaması gerekir. kaldı ki tartışmanın başından beri hiç kimse Kur'an ve sünnet dışında kendine delil aramayarak çok güzel bir iş yaptı. şimdi ise her görüş sahibi Kur'an ve sünnetten delillerini koyar orataya daha sonrada söylediğiniz gibi kimin kalbi hangi görüşe ısındıysa ona göre amel eder. İslam bunu gerektirir.

bu arada forumlar serbset ortamlardır bu yüzden ben genel olarak uzak durum. ve yaşça ya da akılca küçük birileri varsa kendilerine bir iyilik yapıp terkmelidir forumları. din forumdan öğrenilmez kurandan öğrenilir.
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #28 : 26 Haziran 2010, 00:00:44 »

din forumlardan öğrenilmez ise, dini forumlarda anlatmayın kardeşim. Neyin kavgasını yapıyorsunuz hala anlamış değilim.

Diyorsun ki Cumayı ilk Rasûlullah(s.a.v) terk etmiştir. Dediğinin bir örneğini daha biliyormusun. ALLAH cc rasulüne bir ameli farz kılacfak ama rasulü bunu uygulamayacak. sübhanALLAH. kaldıki sahabe masum değildir demi. tek bir sahabenin yaptığı biizm için  ölçü değildir. bilirsiniz imam şafii sahabeyi ölçü olarak kabul etmez. h.z ebubekir zamanında kılmayan da olsa olsa ALLAHu a'lemu bilmiyorum ama sa'd bin ubade olabilir diye içimden geçiyor.

Bu tür mevzuları gündem ettiniz diyelim ki, burda edeple cedel yaptık neyi değiştireceksiniz. cuma kılmayanlar kılmaya, kılanlar kılmamaya mı başlalayacak. Dahası bu yaptığınız cedelden dolayı ALLAH cc  çok büyük bir ecirmi bekliyorsunuz .

Baştada  söyledim, eğer senin şiarın o ismini zikrettiğin hocalarsa, onlardan yusuf kerimoğlu önceden kılmamasınıa karşın cuma kılmaya başladı. yok ahmet kalkansa ben onun arkasında cuma kıldım.  Geriye bir tek mustafa çelik kalıyor.  O ada ALLAH için sevdiğimiz bir abimizdir. kendi iştihad ve görüşüdür. kalbi basan tabii olur.

Tekrar söylüyorum gereksiz tarışmalarla Müslümanların gündemini doldurmak, fitneden başka bir şey değilidir.
Site Yazarı
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #29 : 26 Haziran 2010, 14:56:27 »

EBU MUAZ ABİME KATILIYORUM.

yanlız sad bin ubade efendimiz daha yeni vefat ettiği günlerde , yataktan kalkamayacak kadar ihtiyarlamış ve hastaydı.ki hz ömer (r.a) , hz ebu bekir efendimize gelip, sakifedeki durumu anlatır.ve beraber giderler, oraya vardıklarında. kitaplarda , hz sad ayağa kalkamayacak kadar hasta olduğunu ve yaşlanmış olduğunu belirtir.yani hz sad eğer kılmamışsa ki, zannetmiyorum ki, üzerine farz olduğu halde yapmamıştır...

gerçekten zaman ve emek israfından başka bir şey değildir, bu gibi konularda münazaralar.

Abbas'in İmzasi

bir salavat...

*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #30 : 26 Haziran 2010, 18:38:48 »

ben sizlere cuma namazı kılınmaz demiyor. bir soruydu bu cevabını birlikte aradım ve pratik olması açısından özellikle ankaralılardan cevap istedim ki konuşmalar bi işe yarasın. bilinçsiz katılımcılar sayesinden yapmak istediğim şey tam olarak gerçekleşmedi. hiç kimse herhangi bir kaynak ve delil geitrme görüşüne dair. sadece tartışmayalım dendi. e buyrun kapatın konuyu ve tartışmayalım. sanki burda tartışılmayınca türkiyedeki herkes camilere koşacak...
(niyet okuyuculuğu yapmak yerine uygun bir dille konuyu tartışmalıydık)
Konu Sayısı : 50
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 54

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #31 : 26 Haziran 2010, 19:50:15 »

esselamün aleyküm....

buradaki değerli dostlarımdan özür dileyerek,birşeyler süylemek istiyorum...sevgili abbas,ebu ömer ve ebu muaz kardeşlerim sizlere olan sevgi ve muhabbetimi bilirsiniz ama bu konuda sizden biraz farklı düşünüyorum.aslında temelde sizle hemfikirim bu konuda sorun yok,lakin kardeşimiz muttaki com bir konu hakkında fikir alışverişinde bulunmak istemiş ve bence bu konuda ehil olan kardeşlerin veya katılımcı olacak kardeşlerin birikimlerini  paylaşmaları gerekirdi..sanal ortamda heleki forumlarda yığınca boş ve vakit harcatan ve gereksiz konular mevcut ve paylaşılıyor bunların çoğuda kültürel anlamda ve öğrenme anlamında bilgi hanemize birşeyler katmıyor...
halbuki bazı konular vardır biz ne kadar rahatsız olursak olalım ve ne kadar uzak durursak duralım gündemi meşgul eder ve kaçsak bile muhakkak ya birisi bize sorar yada bir ortamda veya farklı bir şekilde önümüzde veya kucağımızda bulabiliriz,şimdi büylesi durumlarda biz sussak veya görmemezlikten gelsek bile sonuçta o bir vakıadır ve hakkında karşıdakini tatmin edici bir cevap vermemiz lazım,es geçmek veya susmak çözüm sağlamadığı gibi kafadaki şüpheleride izale etmez,muhakkak bir cevap verilip  konuyu açıklamak gerekir...
sanaldada bu büyldir,her zaman istediğimiz konular işlenecek diye bir kısıtlama veya sınırlama konulması imkansızdır,haliyle değişik düşüncelere sahip,farklı anlayışları benimseyen kardeşlerimiz olacaktır,buna set çekildiği zaman forumun bir anlamı kalmaz...
evet bununda belirli bir sınırı olmalıdır,mesela tekfirci anlayışın aşırıya giden konularından bende rahatsız oluyorum ve bir sınırının olması gerektiğine inanıyorum,aşırıya gidildiği vakit silme ve engelleme gibi faktörler devreye girmeli....ama büylesine konularında cevap verilerek veya katkı sağlayarak işlenmesi gerektiğine inanıyorum,çünkü bugün bunu dile getiren insanlar var ve delillerle birbirimizi ikna atmemiz gerektiği malumdür,aşırıya gidilirse,cumaya giden kafir ,gitmeyen kafir gibi aşırı kırıcı ve islami olmayan davranışlar olursa ,elbette bu kabul edilemez,ama gördüğüm kadarıyla muttaki kardeşimiz büyle bir anlayışı sergilememiştir veya en azından büyle bir durum şimdilik yok,öyleyse bu metodun yanlış olduğuna inanıyorum ve tepkiden çok konuyu oluruna bırakmak veya cevaplayarak hasbihal etmek bana daha güzel geliyor...

sizin hassasiyetinizide iyi biliyor ve anlıyorum ve hak veriyorum,amamakul bir şekilde giden bu konununda bu şekilde bir tepkiyi hakettiğinede şimdilik inanmıyorum.. Gülümseme

sizden hakkınızı helal etmenizi diliyorum,ama hakkaniyet adına kardeşlik anlayışınızın güzelliğinede sığınarak,inandığım doğruyuda süylemek istedim...

yanılıyor olabilir,bunuda anlayışla karşılayacağınızı umuyorum...

selam ve muhabbetlerimle değerli abilerim...

sizi ALLAH için çok seven kardeşiniz ....
Site Yazarı
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #32 : 26 Haziran 2010, 22:06:40 »

muttaki kardeşim kardeşim affedersin ama gerçekten adamı çıldırtıyon ha....

konu başlığın türkiyede cuma namazı kılınır mı? bizde çıktık  soruya cevap vermeye çalıştık.

kaç yazımda sen cuma namazı kılıyormusun? ya da kılmıyorsun. neden kılmıyorsun? yanlış yapıyorsun dedim mi?

hem tartışalım demişsin.hem de yazdığım tüm yazıları üstüne almışsın. niyet okuyuculuğu yapan sensin.hangi yazımda sen kastedilmişsin. ısrarla seni kasdetmiyorum dememe rağmen; kendi üzerine alınmışsın.kardeşim farklı fikiristemişsin bizde farklı fikir sunduk.

üstüne üstelik çıkıp,şahsımıza hakaret ediyorsun.arkadaşlar bilir, sert uslupkullanmayı sevmem.ama mecbur bırakıyorsun.

DEĞERLİ, SEVGİLİ YAHYA ABİM  ALİMLER TARTIŞMA YAPILMAZ DEMİYOR.AMA TARTIŞMANIN DA SINIRLARINI ÇİZİYORLAR.

BİRİNCİSİ: İMAM GAZALİ AÇIK ORTAMLARDAKİ TARTIŞMALARIN TASVİP ETMEZ.bence çok yerinde çünkü nefisçok devreye girebiliyor.istisnalar kaideyi bozmaz.

İKİNCİSİ : İMAM ALİ (R.A) BİR TOPLUMDA MUANNİDANE DAVRANAN KİMSELERE KARŞI TARTIŞMAYIN DİYOR.çok yerinde bir söz , çünkü imam gazali de bunu destekliyor.

kusura bakmayın kardeşlerim hem inatçılık yapılıyor, hem de ortam buna elverişli değil.

zaman israfından başka birişe yaramaz burda şuan konuşmak.ama devam edersem de okuyan başka kardeşler için yazarım.

görüşümümüzümü soruyorsunuz: kardeşim efendimiz mekkede iken, emniyet sorunu ve sayre şartlar elverişli değildi.yani farziyet kalkmıştır.hicrette bu şartlar kaldığı sırada, emniyet olduğu bir ortamda raunada kılınmıştır.hz musab efendimizin bulunduğu koşullar elverişlidir.bundan dolayı neden hz musapkılarken efendimizkılmamış diyemeyiz.bu şartlar ve farziyetin kalkıpkalkmaması ilealakalıdır diye düşünüyorum.evet o zaman islami devlet kurulmadığı zaman kılınmıştır.hz musab bin umeyr (r.a) kıldığı zaman da islami devlet ve otorite yoktu.bundan dolayı türkiyede islamidevlet olmasa da cumanamazı kılanlar emniyette olduğu için kılınır. hz musab efendimizin kılabildiği gibi.

diğer taraftan fasık otoritenin imamları arkasında namaz kılınmaz denirse. hz hüseyin efendimiz ve değerli hayatta kalan bazı sahabiler yezid yönetiminin altındaki imamların arkasında namaz kılmışlardır.bu yüzden türkiyede de kılınır.o zaman tekmescidvardı.bu zamanda eğer Müslümanlar kendi aralarında ima tayin ederek kılarlarsa hoş olur.ama yok bu yoksa da, diğer camilerde kılınır.

diğer taraftan islam büyükleri, namaz kıldıran kimsenin fasık veya hatalı olabileceğini, bu kimselerin arkasında da namaz kılınabileceğini söylerler.çünkü imam kendisinden mesul olur.imam hasana basri ve bir sürü ashabın bu yönde görüşü vardırki. hadise dayanır bu görüş.

çok önemli: dediniz ki, mekkede cuma namazı farz kılındı. eyvALLAH çok yerinde bir söz. peki mekkede din otoritesi var mıydı? islam devleti var mıydı ? yoktu. ama rabbim buna rağmen farz kılmış.ama emniyet sorunundan dolayı ve sayre şartlardan dolayı kılınamamıştır.yani otorite fasık diyenler, küfür diyarında kılmaz diyenler yanılırlar.çünkü  küfür diyarında böyle bir farziyet inmiş.ama emniyet ve sayre sorunlardan dolayı farziyeti kalkmıştır, o Müslümanlar için.ama emniyet ortamı olduğunda kılınmıştır.yani türkiye ne olursa olsun, eğer emniyet varsa kılınır.

kısa ve özetle görüşlerim budur.ki bu görüşer çoğu alim tarafından teyit edilmiştir. ve ben sen neden kılmıyorsun demiyorum.yine üzerine alınma.senin de görüşün varsa ekle.yoksa da şahsımıza laf vurma.

vesselam

« Son Düzenleme: 27 Haziran 2010, 11:39:17 Gönderen: Abbas » Kayıtlı
Abbas'in İmzasi

bir salavat...

*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #33 : 27 Haziran 2010, 14:09:05 »

Bize anlayışsız elbisesi giydirdiniz. LAkin biz hayr için söylüyoruz. Ümmete hiç bir faydası olmayacak boş, malayani söz ve çekişmelerden uzak durulması gerektiğini savunuyoruz.

Ne yazık ki, bu gün forumlarda  özellikle bir kaç akımın içerisinde olan kardeşlerimiz, cuma mes'elesi,  oy verenin hükmü, fethullah gülen, askere gidenin hükmü v.s konulardan başka bir şey, gündem etmiyorlar.

Biz hep kardeşlerimize şunu diyoruz, bu tür kargaşa dolu meseleler yerine, insanların ihtiyacı olan tevhidi şuuru aşılamaya çalışalım. bırakalım ondan sonraki meseleleri kendileri araştırsınlar. Ama yok olmaz illaki bunları açacağız. M. islamoğlu dinden mi çıkmış sapıkmıymış, tasavvuf rabita yapıp küfre giriyormuş, f. gülen münafıkmış. Cuma kılınır kılınmaz mış. hamas siyasete bulaşıp  demokrat mı olmuş. v.s  sayısı 15 şi geçmeyen meseller. ALLAHtan korkmak lazım.

Delil  diyorsan cuma suresinin 9. ayeti yeterli bir delildir. Gerisi senin benim gibi insanların  yorumudur. isterr ahmede tabi olursun ister mehmede.

Fi emanillah muttaki Müslüman.
ZamarA
Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : 27 Haziran 2010, 19:48:52 »

Ne Zamandan Beri Bu Değerli Forumda Böyle Ucuz Tartışma Oluyor Anlamak Güç Hakikaten,
 Ne Zamandan Beri Bu Güzide Forum  Böyle Fitneliğe Prim Veriyor Anlamak güç hakikaten

Ne Zamandan Beri  Bu Değerli  Forumda  Gereksiz Tartışmalar Oluyor ,Anlamak Güç Hakikaten

Ne Zamandan Beri Bu Değerli forumda ALLAHın Kanunları Basite İndirgeniyor Anlamak güç doğrusu

Ne Zamandan Beri Bu Değerli forumda ,İçi boş Anlamsız Gündemler Oluşturuluyor Anlamak Çok Güç doğrusu

Evet Delilse Delilde Verildi ,Farklılaştırmanın Bulandırmanın fitneliğin Alemi Nedirki. Birileri akli hüküm diyor Birileride ALLAHın hükmü diyor  Yol Sizin Karar Sizin.
Doyduk biz Artık  , Alıştık ,Bıktık Başka bişe Bulun, Tüm Görevlerimiz Bitti  Kitaplar Yaladık Okuduk Seller Gibi,24 Satimizde ALLAH İçin Oh Ne Güzel  Milletin Tevhid Akidesine İhtiyacı var  Etmeyin Kardeşler Etmeyin  Mutlak Hükümler Varken  Bu Tür   Konulara DADANMAYIN
ALLAHa Adanın
ALLAHa Adanın
ALLAHa Adanın 

Sayın Adminleren Rica Ediyorum Ya konuyu Kaldırın Yada Konuyu Tartışmaya devam edilicekse Özelleştirin .En azından Ben Görmek İstemiyorum Bu Güzide Forumda 
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #35 : 27 Haziran 2010, 20:34:36 »

eyv.. kardeşim . Bizde kardeş bir forumda bu meselelerden dolayı çok sıkıntı çekiyor ve engellemeye çalışıyoruz. artık asırlık tartışmalara son vermek gerekir.
Site Yöneticisi
Üye Grubu : Azimli Kardeş Üye
Konu Sayısı : 223
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 1068

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #36 : 28 Haziran 2010, 09:02:33 »

selamunaleykum kardeşlerimiz.

2007 yılından beri sizlere hizmet veren sitemiz; malum üzere birçok konuya imza atmış ve hayrına inandığı konuların takipçisi olmuştur.
 Bu ve buna benzeri konular daha önceleri sitemizde açılmış ve hiçbir yarar sağlamadığından yönetim tarafından iptal edilmiştir.

Muttaki kardeşimizden bizler bir yanıt beklerken o konuyu farklı mecralara çekerek konunun uzamasına ve gereksiz tartışma zemini oluşturmasına sebeb vermiştir.
Konunun gereksiz yere uzamasından; kardeşlik bağlarını zedeleme, tartışma zeminin usul ve uslubu açısından bu bölümü kilitliyoruz.
saygılarımızla..
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: