Ana Sayfa Yardım Giriş Yap Kayıt

Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Evli Bir Adam Neden Başka Kadın ister...  (Okunma Sayısı 40802 defa)
0 Üye ve 48 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
fe sabrun cemil
Üye Grubu : Vefakâr Kardeş Üye
Konu Sayısı : 136
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 191

Kişisel Mesaj : BEKLENEN GÜN GELECEKSE ÇEKİLEN ÇİLE KUTSALDIR..
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 24 Şubat 2011, 01:30:38 »

Evli Bir Adam Neden Başka Kadın ister...

Evvela meseleye şu açıdan yaklaşılması gerektiğini düşünüyoruz. Bir erkek durup dururken neden başka kadına ihtiyaç duyar neden ikinci evlilik yapar ve ALLAHtan korkmayan biriyse neden eşini aldatır.

Bunu üç aşamada değerlendirmeyi düşünüyoruz;

1-Erkek ile kadının her şeyleri farklıdır yani biyolojik farklılıklar mı dersiniz fiziksel farklılıklar mı dersiniz zihinsel mi vs. cabası.

Erkek ve kadın evlendiklerinde belkide en fazla hataya düştükleri nokta birbirlerinin neye önem verdiklerini bilmemeleri olmuştur.
Mesela bir erkek yemeye ve yemeklere önem verirken.
Başka bir erkek evin titiz ve temiz olmasına, bir başka erkek eşinin ona sevgiyi ve ilgiyi eksik etmemesine bir başkası da özel mahrem (cinsel)hayatlarında eşinden aynı önemi beklemektedir.

Yani her erkeğin belli bir konuya diğer konulardan nazaran daha fazla önem atfettiği ortadadır ve kadın erkeğinin en fazla neye düşkün olduğunu neye önem verdiğini bilmez ise veya bilirde kasıtlı olarak aynı şekilde karşılık vermezse iş burada büyük ölçüde bitmiş olur fakat her kadın bunu anlamaya bilir kadının gözünde her şey normal gözükür evliliği gayet iyi gidiyordur ama erkeğin beyninde eşi bitmişse erkek beyninde bitirmişse karısını artık o yuva için tehlike çanları çalıyor demektir.

Zira erkek kendi önem verdiği konuya eşinden aynı önemi alakayı görmeyince yavaş yavaş soğumaya en sonunda da ALLAH korkusu da yoksa Aldatmaya veya ALLAH korkusu varsa ikinci evlilik yapmaya doğru yol almakta ve büyük ölçüde de bunu gerçekleştirmektedir.

Bu önem mevzusunu aslında sadece evliliğe de endekslememek lazım biz insan olarak kendi önem verdiklerimize karşımızdakinden aynı önem ve alakayı göremeyince ister istemez soğumuyor muyuz, darılıp, kırılmıyor muyuz?

Birde bunu evli olup ta bir ömür geçirenlere uyarlarsak gerçekten bu bahsettiğimiz “önem” konusunun çok vahim bir boyuta ulaşacağını görmek içten bile olmayacaktır.

İşte bu durumda evli çiftlerin birbirlerinin neye önem verdiklerini bilmeleri birinci dereceden önem arz etmektedir.

Biz genelleme yapmaktan kaçınmamıza rağmen şunu da söylemeden geçemeyeceğiz;

Erkek ve kadının duyguları şüphe yok ki farklıdır yani konumuzun başında erkek ve kadının farklılıklarının her yönde olduğunu zikrederken bu hususu atlatmışız zira duygular insanoğlu için çok önemlidir sonuçta bir evliliğin temeli de bize göre sevgiye ve duyguya dayanmalıdır.

Biz tekrar konumuza dönecek olursak dedik ki bir erkekle bir kadının duyguları farklıdır yani erkek ile kadının sevgileri de sevgi anlayışları da farklıdır. Bir kadın bir erkeğe ömür boyu bağlı kalıp onu sevebilirken aynı şeyi bir erkekte pek göremeyebiliriz. Tabiî ki birçok erkek hayatı boyunca bir tek kadına bağlı kalmış çok mesut bir hayat sürmüştür. Ama bizim buradaki konumuz erkeğin neden bir kadına bağlı kalmayışı veya neden bağlı kalamayışı olacaktır.

Geçenlerde bir cümle okudum bir yerde “erkek bir kadına bağlı kalmak istemez, erkek birçok çiçeğe konmak birçok gülü koklamak ister”

Biraz bu cümle hakkında düşününce aslında kısmen bu cümlenin bu erkekler hakkındaki yargının doğru olabileceği düşündüm.
Çünkü erkeğin nefsinde bu vardır erkekle kadının hayâsı bir değildir.
“hayâ on kısımdır dokuzu kadında biri erkektedir”(hadisi şerif)

Yani erkek bir şey düşününce bu düşüncesi bizlere ayıp olarak gelse bile ona göre utanılacak bir şey yoktur çünkü erkek öyle yetiştirilmiştir kadına nazaran hayâ ve utanma bakımından şüphe yok ki erkek zayıftır.

Halk arasında erkek çocuklara “yaramaz çocuk” denmesi de bu yüzdendir.

Peki, bu yaramaz çocuk yerinde durabilir mi?

Tabiî ki duramaz o dursa bile dışarıdaki cazibeli hatunlar onun yakasını bırakmayacak onu her yerden kuşatacak onu tahrik okları içerisinde bırakacaklardır.

Bu oklardan nasibi alan erkek tabiî ki yenilikler isteyecek sürekli monoton bir hayatı olduğunu görecek ve eşinden yeni istekleri olacaktır.

Kadın erkeğinin bu isteklerini görmezden gelirde umursamazsa işte olanlar o zaman olur ve yuva yıkılmaya doğru gider.

Kısacası bir kadın kocasının kendisinden başka gül koklamasını istemiyorsa kocası neye önem gösteriyorsa oda elinden geldiğince kocasına karşılık vermeli ve bu karşılığı da severek isteyerek vermeli bir vazife olarak görmemeli kendini mecbur hissetmemelidir.
Kadın anca bu şekilde yuvasına dört elle sarılır ve sonu ihanete ya da ikinci evliliğe gidecek yuvasını kurtarır.

2-Erkeğin bir başka kadına ihtiyaç duymasının bir başka nedeni de evdeki hanımından ilgi görmemesi olur. Çünkü erkek kendisini eve ekmek getiren bir robot-makine olarak kabullenemez. Dışarıda sosyal çevrede kendi arkadaşlarının hanımlarının onlara olan ilgisini görünce onları kıskanacak ve evdeki hanımının ona olan ilgisizliği aklına gelince bu defa ilgiyi dışarıda aramaya başlayacak ve ne hikmetse evli erkeklerin bekârlara oranla daha çabuk kadın buldukları da aşikâr olmakla beraber evli adam bir defa dışarıya gözü kayacak olsun etrafında mutlaka ona evet diyecek bir yığın kadın bulacaktır.

Çünkü evli adam bir defa artık tamamlanmış bir erkektir, sonra seçilmiş bir erkektir, temiz bir işi ve parası da vardır. Bütün bunlar ona ilgi gösterecek kadınların çoğalmasına sebep teşkil etmekte yeterli olacaktır. Ve bunun sonucunda ya ihanet ya da ikinci evliliğe doğru erkek için yolculuğa çıkılmış olacaktır.

Ve bu hususta kadınlara tavsiyemiz şu olacaktır:

—sevgili hanımefendi bacılarımız sizde kadınsınız dışarıda kocalarınızın aklını çelip kocalarınızı sizlerden almaya çalışanlarda kadınlardır sizin onlardan farkınız da yoktur onlarda ne varsa sizde de aynısı vardır ALLAH her kadını fiziki olarak eşit yaratmıştır.
Madem kocanız onca kadın arasında sizi seçmiş kendine uygun bulmuş sizde onu diğer erkekler arasından seçmiş kendinize koca olarak eş olarak kabul etmişsiniz o halde artık kendinize, üstünüze, başınıza bir çeki düzen vermenin vakti gelmişte geçiyor diyor ve sizi kocanıza karşı alımlı, cazibeli, çekici bir dişi olmaya davet ediyoruz.

—Unutmayın bunu yapmakla günaha girmeyeceksiniz aksine çok sevap almış olacaksınız çünkü kem kocanızı günahlardan koparacak hem ailenizi yuvanızı kurtaracak hem de kocanıza karşı süslenmiş olduğunuzdan ve ona tebessüm ettiğinizden peygamberimizin deyişiyle “sadaka” sevabına nail olacaksınız.

—değerli hanımefendi kardeşlerim sonuçta evlilik peygamberimizin deyimiyle “günahlardan koruyucu bir kalkandır zinadan ve gözü haramdan korur” o halde neden evlilik yaptığınızın bilincinde şuurunda olunuz kocalarınızı hayalen bile başka kadınları düşünmelerine daldırmayınız aksi takdirde bunda sizinde sorumluluğunuzun olduğunu unutmayınız.

Bu ikinci kısmı da sizi tebessüm ettirecek bir evli erkeğin başından geçmiş gerçek yaşanmış bir olayla bitiriyorum;

Evli adamın biri karısıyla boşanma aşamasına gelmiş “neden ne oldu da boşanmak istiyorsun” karından diye bir samimi arkadaşı soracak olmuş adam şunu söylemiş;”kardeşim benim hanım kaç aydır gece gündüz üzerinde “Ronaldo” yazan bir pijama giyiyor ondan sonra yatağa giriyor ben kadınla mı uyuyorum yoksa ronaldoyla mı belli değil bende insanım ihtiyaçlarım var ne için evlendim ki” diye sitem ediyormuş.

3-Bir erkeğin başka kadına ihtiyaç duymasının bir diğer sebebi de aslında sevgi eksikliğidir. Yani erkek görücü usulü evlenmiştir. Görücü usulü de malum sevgiden, duygudan ziyade maddiyat ve mantığın ön planda tutulduğu bir evliliktir. Ve sevgi riske edilerek evlenilir. Evlendikten sonra bazıları severken birbirlerini bazıları da sevemezler işte en feci olanda evlendikten sonra kadın veya erkek herhangi birinin birbirlerini sevememesi olacaktır. Çünkü temel yanlış atılmıştır. Temeli sade maddiyat ve mantık olan içinde sevgi, duygu, muhabbet barındırmayan bir evlilikte elbet bir yerde patlak verecektir.

Bazen sizlerde duymuşsunuzdur evlendikten sonra erkeğin karısı var ama erkek ben “âşık oldum, başka bir kadın sevdim” diyebiliyor. Buda otomatikman şunu aklımıza getiriyor madem bir erkek evli olduğu halde âşık oluyorsa başka kadınları sevebiliyorsa o halde bu erkek evdeki karısını sevmiyordur ki başka kadına vurulmuştur.

Bunun başka açıklamasının olacağını düşünmüyoruz zira samimi ve içten bir sevgiyle eşine bağlı biri bırakalım başka kadına âşık olmayı yarı çıplak kadın geçse dönüp arkasına bile bakmayacak kişidir.
Peki, bu anlattıklarımız bizlere neyi gösteriyor;

Evlilik yapılırken sevgi, duygu dikkate alınmalıdır. Sevgisiz, ilgisiz, duygusuz, muhabbetsiz bir evlilik yürümez yürüse de mecburiyetten yürür. türkiyede azımsanmayacak derecede evlilikler sırf “çocuk” var diye mecburiyetten katlanılmakta ve bunun akabinde sağlıksız nesiller yetiştirilmekte ve evlilikler mahvolmaktadır.

Kocasını sevmeyen kocası ona dokunduğunda ağlamak isteyen ama yapamayan ve buna katlanmaya mecbur olan bir sürü kadın ülkemizde yaşamakta ve bu evliliklerde şöyle böyle devam etmektedir.

Yani dışarıda evli diye gözüken her çift aslında evli olmayabilir sadece evlilik cüzdanıyla ve yüzükle evlilikler ayakta kalmıyor bir evliliği ancak ayakta tutacak şey ya samimi içten bir sevgi ve akabinde sadakat ve bağlılık ya da samimi bir dindarlık ve temiz bir İslami şuur olmalıdır.

Yoksa bir teraziye vuracak olursak bugün ülkemizde gerçekten layıkıyla evlilik yapanlar ve bunu sürdürenler çok az.

Ve her geçen günde maalesef azalmakta.

Çünkü hala her şey maddiyat üzerine kurulu ve maneviyat yetim kalmış durumda böyle durumda olan evlerde huzursuzlukta olur ihanette olur ve erkeğin ve kadının zina etmesi veya erkeğin ikinci evliliği yapmak istemesi de olur.

Tabi İslamiyet’e göre bir erkeğin zina etmesi eşini aldatması yerine imam nikâhıyla ikinci evliliği yapması daha iyidir.
Ama bu sadece zina için daha iyidir dedik yoksa bu devirde ikinci evlilik yapmak çok büyük yaralar açmaktadır ve bu “gün” gibi ortadadır.

Sonuç olarak bir erkek ve kadının yapması gereken sıkıca birbirlerine sevgi ve İslam şuuruyla bağlanmaları gönüllerini ve gözlerini dışarıya kapatmalarıdır.

Anca o zaman sağlıklı evlilikler ve nesiller yetişebilir.

Afiyetle Kalınız

Alıntıdır...…

« Son Düzenleme: 16 Ocak 2012, 13:14:08 Gönderen: Nurlu Hayat » Kayıtlı
yürek yangınım'in İmzasi

vasat ümmet
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 24 Şubat 2011, 01:33:34 »

Gülümseme hak razı olsun inşALLAH sizden tam yerinde oldu şuan bu konuyu paylaşmanız sağolun
fe sabrun cemil

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 24 Şubat 2011, 01:53:00 »

Gülümseme hak razı olsun inşALLAH sizden tam yerinde oldu şuan bu konuyu paylaşmanız sağolun
rabbim sizden de razı olsun inşALLAH..şimdi siz değerli kardeşlerimin yorumlarına ihtiyacım var:(
yürek yangınım'in İmzasi

fe sabrun cemil

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 24 Şubat 2011, 01:54:31 »

bir adam eşinden razı olduğunu,çok sevdiğini,boşanırsa öleceğini söyleyip 2. eşinden de ayrılamayacağını söylüyorsa sizce ilk eşinin tavrı adama karşı nasıl olmalıdır?? yorumlarınızı bekliyorum kardeşlerim Üzgün
yürek yangınım'in İmzasi

vasat ümmet
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 24 Şubat 2011, 02:51:52 »

bir adam eşinden razı olduğunu,çok sevdiğini,boşanırsa öleceğini söyleyip 2. eşinden de ayrılamayacağını söylüyorsa sizce ilk eşinin tavrı adama karşı nasıl olmalıdır?? yorumlarınızı bekliyorum kardeşlerim Üzgün

ben olsaydım bu durumda şahsen sen nasıl istersen o olsun derdim ve cıkar giderdim
Site Yöneticisi
Üye Grubu : Sadık Kardeş Üye
Konu Sayısı : 1936
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 1311

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #5 : 20 Haziran 2011, 08:45:14 »

Kadın için bu çok zor durum olsa gerek. Vefa anlayışı, çocukların durumu, baba evine gitse eski huzuru bulmama, geçim ve barınma sıkıntısı vs.. bunların hepsini eklediğimizde durum pekde iç açıcı olmuyor kadınlar için...ALLAH yardımcıları olsun ama şunu diyecem erkek 2.eşi alınca ve imkanlarıda musaıt olunca neden hanım kardeşler buna ciddi tepki kor buda ayrı bir sorun....

Madem ALLAH helal kılmış, madem imkan ve ortam müsait neden hem islamı savunurda iş 2.eşe gelince tepki konulur. Bir kardeşimiz vardı. Maddi durumuda çok iyi..adam 2.eşi almak istedi hanımı izin vermedi...Fakat adam flörte başvurdu..Şimdi dahamı ıyı oldu dersiniz?
Ebu Ömer'in İmzasi

“Xweda wekîle bese.” (Sureta Nîsa 81)
Konu Sayısı : 417
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 594

Kişisel Mesaj : Kim,ALLAH'a tevekkül ederse;O,kendisine yeter!
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 20 Haziran 2011, 10:33:19 »

Kadın için bu çok zor durum olsa gerek. Vefa anlayışı, çocukların durumu, baba evine gitse eski huzuru bulmama, geçim ve barınma sıkıntısı vs.. bunların hepsini eklediğimizde durum pekde iç açıcı olmuyor kadınlar için...ALLAH yardımcıları olsun ama şunu diyecem erkek 2.eşi alınca ve imkanlarıda musaıt olunca neden hanım kardeşler buna ciddi tepki kor buda ayrı bir sorun....

Madem ALLAH helal kılmış, madem imkan ve ortam müsait neden hem islamı savunurda iş 2.eşe gelince tepki konulur. Bir kardeşimiz vardı. Maddi durumuda çok iyi..adam 2.eşi almak istedi hanımı izin vermedi...Fakat adam flörte başvurdu..Şimdi dahamı ıyı oldu dersiniz?

abi, belki bu konuda konuşmak haddim değildir ama bu konu İslam konusunda kafamı kurcalayan bir konu olduğundan baya araştırmıştım, ve bayanlardan fikirlerini almıştım... her şeye eyvALLAH ama kadının fıtratında var bu inkar edilemez.. eşini paylaşmak istemiyor.. ve ayrıca adaleti sağlayamıyor erkekler, ben şahsen sağlayanı görmedim, -peygamberim sav dışında-.. adalet sağlayamadığı için de çok rahat problemler çıkıyor.. vb. şeylerden dolayı..
ama şurda haklısınız ki 2.evlilik reddedildiği için iffetsizlikler oluyor... Rabbim muhafaza böyle bir şey olmadansa 3 tane daha evlensin adam daha iyi..
Nurlu Hayat'in İmzasi

23/10/2011
Bu geçici bir taziye olmasın... Ölenle ölünmez deyip yeniden bataklıklara dalınmasın... Her Ölüm bir el uzatış, bataklık yolcularına... İsteyen Tutar kurtulur...İsteyen Kaçar kaybolur....
fe sabrun cemil

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 20 Haziran 2011, 11:10:59 »

bu konuyu paylaştığımda bir kardeşimiz çok zor durumdaydı..ama malesef burada yardımcı olan çıkmadı..
ebu ömer abi yazdıklarınızda haklısınız olması gereken o..ama bir bayanın kaldırması zor olan şeylerden biri de bu olsa gerek..adam güzellikle eşine anlatsa tamam ama kadının aldatıldığını düşünmesi herşeyi değiştirebiliyor..mesela bunu yapan kimse islamdan bi haber olan biri..1.eşi deseniz oda islamı bilmiyor..aldığı kadın desen keza..ama ne oluyor adam eşini resmen aldatıyor sonra dini nikah yapıyor ve ilk eşlerinin kabullenmesini istiyorlar..islamı bilmeyen kadını teselli edip bunu kabul et desende olmuyor..ona ancak imtihan boyutundan yaklaşıp ALLAHa dönmesi sağlanabiliyor..sonuç ise mahkemede boşanmayla bitti..
yürek yangınım'in İmzasi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 20 Haziran 2011, 11:14:09 »

bu konuyu paylaştığımda bir kardeşimiz çok zor durumdaydı..ama malesef burada yardımcı olan çıkmadı..
ebu ömer abi yazdıklarınızda haklısınız olması gereken o..ama bir bayanın kaldırması zor olan şeylerden biri de bu olsa gerek..adam güzellikle eşine anlatsa tamam ama kadının aldatıldığını düşünmesi herşeyi değiştirebiliyor..mesela bunu yapan kimse islamdan bi haber olan biri..1.eşi deseniz oda islamı bilmiyor..aldığı kadın desen keza..ama ne oluyor adam eşini resmen aldatıyor sonra dini nikah yapıyor ve ilk eşlerinin kabullenmesini istiyorlar..islamı bilmeyen kadını teselli edip bunu kabul et desende olmuyor..ona ancak imtihan boyutundan yaklaşıp ALLAHa dönmesi sağlanabiliyor..sonuç ise mahkemede boşanmayla bitti..

o abla nasıl iyi mi?
Nurlu Hayat'in İmzasi

23/10/2011
Bu geçici bir taziye olmasın... Ölenle ölünmez deyip yeniden bataklıklara dalınmasın... Her Ölüm bir el uzatış, bataklık yolcularına... İsteyen Tutar kurtulur...İsteyen Kaçar kaybolur....
fe sabrun cemil

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 20 Haziran 2011, 11:17:37 »

29 yaşında 8 yaşında ikiz kızları olan bir bayan nasıl olabilir ki..?ilgilenmeye çalışıyorum..kitaplar veriyorum okuması için..ama şimdi hamdolsun daha iyi..eşinden ayrılmasından çok şu zamanda kız çocuklarını nasıl yetiştirebileceğim sıkıntısında..
yürek yangınım'in İmzasi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 20 Haziran 2011, 11:35:45 »

Rabbim! yardımcısı ol.. Üzgün
Nurlu Hayat'in İmzasi

23/10/2011
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #11 : 20 Haziran 2011, 12:02:13 »

yürek yangınım öncelikle ALLAH sana mağfiret eylesin ve af eylesin. Bu sorunu daha önce belirtsende ve ısrarla bu konuda yardım istesende bu abin şunu bilki ne burda yazardı nede bu meseleyi bırakırdı...

O adamın ne yapar ne eder telefonunu alır gereken şekilde gerekli ortamı  ayarlar düzelmesi için uğraşırdı.......Sen mahkeme bitmiş olay kapanmış buraya not düşüyorsun....Ebu ömer şuan kendini suçlu hissediyor neden ben o zaman oraya cevap yazmadım diye..Kaç kardeş bizlere derdini anlatıyor ve yardımcı olabildiğimiz noktaya kadar olmaya çalışıyoruz..Olamadıklarımıza yada elimizden başka birşey gelmediklerinede ancak o kadar yardımımız dokunuyor....

Bu adama gelince birkere bu adam zaten zemini hzırlamış. Kadınıda buna alıştırmaya çalışıyor...Rabbim sen yuvalarımıza huzur ver.Bizim evlerimize asla şeytanı çöreklendirme.
Ebu Ömer'in İmzasi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 20 Haziran 2011, 14:11:44 »

aminn.. Üzgün
Nurlu Hayat'in İmzasi

23/10/2011
fe sabrun cemil

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 20 Haziran 2011, 19:01:17 »

amin amin inşALLAH abi..adamın yapmak istediği ilk eşini alıştırıp kabullenmesini sağlamaktı..mahkeme olup boşandıktan sona çocukları arama bahanesiyle eşine ulaşmak istiyor..
sevindiğim tek şey o ablamın meseleyi kafasında ve kalbinde bitirmesiyle kendini birazda olsa toparlayıp tebessüm edebiliyor olması..
bu gibilerinin yüzünden malesef evlilikten korkar hale geldk..rabbim şaşırtmasın..şeytanın ve de şeytanlaşmış insanların şerrinden muhafaza eylesin..islami yuvalara  zeval vermesin..
  ilginiz için yine de ALLAH razı olsun abi..şimdi o ablam için dua edelim inşALLAH..buna daha çok ihtiyacı var ..
yürek yangınım'in İmzasi

Konu Sayısı : 658
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 67

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 14 Eylül 2011, 21:37:53 »

bir alman kadın profesör islamdaki çok eşliliği araştırıyor ve öğrendikten sonra da " din dediğin böyle olur" deyip Müslüman oluyor.

sözüm şu ki, bizler kıt aklımızla rabbimizin bizim için koyduğu hükümleri idrak etme meselesinde aciz kalıyoruz malesef, bir meseleye sadece bir açıdan bakıp ona göre hüküm veriyoruz. halbuki rabbimiz bizim aklımıza gelmeyecek meselelerin dahi çözümünü bizlere sunmuş. biz onun ayetlerindeki hikmeti anlayamıyoruz, ya da anlamak istemiyoruz, ya da anlamak hiç işimize gelmiyor.

islam hüküm koyarken sizin işinize gelip gelmemesine bakmaz, ayet tüm açıklığı ile ortada, erkekler dörde kadar evlenebilir, bu kapı onlar için açık, mesele etraflıca düşünüldüğünde bu ruhsatın mutlaka verilmesi gerektiğini anlayabilecek derecedeyiz elhamdulillah. işittik ve itaat ettik.
böyle birşey yaptı diye ne kimseyi kınayınız ne de büyük söz söyleyiniz.
sehadet_yolu
*
Üye Grubu : Kardeş Üye
Konu Sayısı : 13
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 5

Kişisel Mesaj : Ben yanacak olsamda,Ya Rabb sevdigimi yakma...
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #15 : 15 Eylül 2011, 16:31:35 »

eVLİ BİR ERKEK EŞİNE NASIL SAHİP ÇIKAR...

Eşler evliliklerini ayakta tuta bilmek için ne yapmalılar,aslında beni ilgilendiren ilk mesele budur...

Aldatan erkek kendini aldatmıştır,eşi ile ilgilenmeyen kadın kendine zarar vermiştir...

Erkek ilgiyi evdeki hanımından beklemezse,dışarıdaki ilgi seline çabuk kapılır...
aynı şekilde tam terside olabilir kadın ilgiyi dışarıdan bekleye bilir...buda sapıklık olur...

Eşler birbirlerini anlama yolunda olmalıdır...

Fedakarlık mı yapmaları gerekiyor fedakarlık yapacaklar...

İlgi mi isteniyor eşinden ilgi verilecek ...

Konuşmak mı isteniyor ,erkek hanımı ,hanımda kocasıyla konuşacak...asla başkaları tercih edilmeyecek...

Mutlulugu birbirinde aramayan eşler nasıl mutlu olsunlar ki...

Eşler birbirinin gözüne bakarak seni seviyorum diyemiyorsa...o ailede sevgiden nasıl söz edile bilir...

ÇOK DIRDIR ETMEK,ÇOK İSTEKCİ OLMAK,ÇOK TEMBEL OLMAK,ÇOK VURDUM DUYMAZ OLMAK,ÖNEMSEMEMEK,ADAM YERİNE KOYMAMAK,BEGENMEMEK,PASAKLI OLMAK,
AİLE İÇİNDE GEÇİMSİZLİGE YOL AÇAR...ÇÖZÜM ARANIRKEN ÇÖZÜMSÜZLÜK YERİNE,BİRLİKTE NASIL MUTLU VAKİT GEÇİRE BİLİRİZ ANLAYIŞINDA OLMAK LAZIM...
sehadet_yolu'in İmzasi

fe sabrun cemil

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #16 : 15 Eylül 2011, 17:09:02 »

bir aciz kul kardeşim söylediğiniz şeye amenna ..ama herşeyin bir usulü vardır..evlilik yapılacaksa islami çerçevede yapılır..eğer böyle değilse hiç bir bayan aldatılmayı istemez..
yürek yangınım'in İmzasi

fe sabrun cemil

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #17 : 15 Eylül 2011, 17:10:04 »

şehadet yolu kardeşim bilgi için ALLAH razı olsun..
yürek yangınım'in İmzasi

Site Yöneticisi
*
Üye Grubu : Azimli Kardeş Üye
Konu Sayısı : 223
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 1068

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #18 : 03 Kasım 2011, 23:00:11 »

Şimdi o kardeşimizin durumu nasıl? Eşi gene sıkıntılımı?
Genel Sorumlu
*
Konu Sayısı : 688
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 641

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #19 : 03 Kasım 2011, 23:20:26 »

Ney
necmetul-leyl'in İmzasi

fe sabrun cemil

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #20 : 22 Aralık 2011, 15:16:29 »

Şimdi o kardeşimizin durumu nasıl? Eşi gene sıkıntılımı?
kusura bakmayın mesajınızı yeni gördüm..bahsettiğim abla eşinden boşandı..tabi adamın beklemediği birşey olunca bayağı şaşırmış..şimdide çocuklarını görmek için sürekli eve gelmek istediğini söylüyormuş..

insan elindeki nimetin kıymetini malesef kaybedince daha iyi anlıyor galiba..
yürek yangınım'in İmzasi

Üye Grubu : Çalışkan Kardeş Üye
Konu Sayısı : 72
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 17

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #21 : 22 Aralık 2011, 23:32:55 »

Zavallı adam yazık etmiş kendine. İnsan nisyana yakındır.

BEYLER, HANIMLARINIZDAN HELALLİK DİLEYİN 

Nereden çıktı bu konu derseniz; aslında bu helallik üzerine yazma fikri bende uzun zamandır vardı ama kelimelere dökmek kolay olmadı. Öyle ya onca yıl geçmiş üzerinden geriye dönüp baktığınızda “hak” ihlali olduğunu düşünüyorsunuz ve bir iç hesaplaşma, muhasebe sonunda gelinen nokta burası. Evet, bir “hak” ihlali yapıldı hem de uzun yıllara varan. Kimi zaman bilinçli kimi zaman bilinçsiz…
Kimden mi bahsediyorum?

Yaşları ellilere dayanmış kimisi biraz altında, kimisi altmışına koşturan üç aşağı beş yukarı rakamlarda iniş çıkış olsa da bu guruba yönelik bir çağrı.

Niçin bu yaş gurubu derseniz, ellili yaş gurubundaki bu Müslümanlar seksenli yılları görmüş, doksanları ve iki binin ilk yıllarını da koşturmacalı bir şekilde yaşamış, ikibinonun sonlarına gelindiğinde ise bazısı heyecanını, bazısı hedefini, bazısı da nefesini yitirmiş ama her şeye rağmen duyarlılığını devam ettirenlerinde olduğu kendince birikimleri, tecrübeleri hepsinden önemlisi dolu dolu anıları olan orta yaşlı şimdilerin ağabeyleri.

Şimdi bu ağabeylerin geçmişlerini bütün yönleriyle sorgulamaya kalksak, olumlu yâda olumsuz çok şey söyleriz ama konumuz ağabeyler de değil.

Asıl konumuz; hakları ihlal edilenler, bu ağabeylerin hanımları.

Hani, seksenleri görmüş dediğimiz kesim vardı ya işte o beylerin evlenme dönemlerinin başlangıcına denk gelir seksenli yıllar... Bazılarının evlilikleri de doksanlı yılların başlarına, ortalarına tekâmül eder. Yani Türkiye’de İslami düşüncelerin revaçta olduğu kitap, dergi, gazete okumalarının en üst seviyede seyrettiği heyecanın tavan yaptığı zamanlar…

O dönemlerin teamülleri gereği yapılan evliliklerle hayatları bir şekilde kesişmiş Müslüman hanımlar, beyler… Büyük iddialara, hedeflere ancak evlilikle daha üst seviyede varılabileceğine olan inançla başlayan beraberlikler…

Öyle ki evlilik hadisesine bakışın bile mevcudu/geleneği komple red üzerine kurgulanması ve yepyeni formatlarla düğün- dernek organizasyonları… Kimisi ailesini karşısına alır onların istemediği kişiyi kendisine “eş” olarak seçmesi sebebiyle protesto edildiğinden hüzünlü bir başlangıç yapar, kimisi biraz daha şanslıdır yumuşak bir geçiş süreci yaşar ama şurası kesin ki bu kuşağın evliliğe ilk adımları ve sonrası hep sorunlu olmuştur.

Büyük heyecanlarla bir yuva kurulur ve evlerin İlahi rıza için kullanıma açılması zamanıdır yıllarca sürecek bir koşturmacanın startı alınmıştır.

Evin reisi beyefendi, bu süreci komple kontrol edendir hanımı ise yaptığı her işi ALLAH’a olan kulluğunun bir neticesi olarak düşünür ve eşinin her daim yanındadır. Üşenmeden, sıkılmadan, gocunmadan her koşulda onunladır desteği mutlak ve ilk dönemlerde ise sınırsızdır.

İlk yıllarda eşler davaları için her şeylerini feda edebilecek durumdadır aslında feda edebileceği fazla bir şeyleri de yoktur emeklerinden başka… O dönemlerde çocuk yoktur /olsa da küçüktür/ çok fazla mal, mülk, makam, mevkii de yoktur. Her insanın imtihanı/hikâyesi farklıdır ama gençliğinde verdiği heyecanla insana dayalı faaliyetlerin içinde günler haftaları, haftalar ayları kovalar.

Eşlerin hayatlarına o kadar çok insan girip çıkar ki. İçlerinde gerçekten iyi insanlar vardır fakat bir o kadar kötüsü de denk gelmiştir… O’nlar inançları gereği her insana bildiklerini duyurmak ve kendilerinde olanı paylaşmaya odaklandıklarından her koşulda emeklerini heba etmekten çekinmezler.

Aylar yılları kovalar ama bu arada insana/nankörlere dair yükün ağırlığını “en çok” çeken hanımlarda yavaş yavaş rahatsızlıklar baş gösterir. Öyle ya evin beyi olur olmaz zamanlarda eve misafir almaktadır ve hanımına da haber vermemektir.

Geçmişin teamülüdür hanımlara haber vermemek. O zamanlarda haber vermek, izin almak gibi yansıyabilir bu durumda bir zafiyet şeklinde algılanabilirdi. (!)

Evin hanımı insanların birini uğurlarken bir diğerini misafir edecektir. Sesini duyuramadığı dönemlerdir. Mimiklerle anlatır hoşnutsuzluğunu, “üstüme çok geliyorsun” demek ister ama nezaketinden ve inancından da kaynaklanan duygusal çalkantılarla bir dönemi de böyle geçirir.

Beyefendi koşturmacanın (!) içinde olduğundan eşinden pek haberdar değildir ve onun beklentilerini /bazen/ fark etse de anlamaya çalışmak yerine onun verdiği tepkileri “hassasiyetini yitirmek” şeklinde yorumladığından fazlada umursamaz.

Unutmadan, bu arada çocuklar olur ve bir şekilde büyürler....

Her şeye rağmen hanımefendi çalışır her koşulda eşinin yine yanındadır kendi programlarıyla birlikte misafirlerine de hizmet eder ve bunu ilk dönemlerde inancının gereği olarak yaparken zamanla eşine olan sevgisi ve saygısından dolayı “kerhen yapar” duruma gelir. Son zamanlarda ise sunulan hizmet artık zoraki yapılan bir eyleme dönüşmüştür.

Hanımefendi, çocuklarına daha fazla zaman ayırmak, eşiyle ailece bir şeyler paylaşmak istemektedir kendisini ve çocuklarını ihmal eden beyefendiye artık isyan seslerini daha yüksek sesle dillendirmeye başlamıştır.

Soru şu. Nasıl oldu da hanımefendiler bu duruma geldiler? Yıllarca emeğini esirgemeyen bu insanlar neden isyan ettiler?

Emek verilen insanların hastalıklı bünyeleri, zaafları, nankörlükleri, az gelişmişlikleri bu süreci hızlandırmıştır. İnsan olmanın doğal sonucudur beklemek… “ ekincinin hoşuna gitmesi” misali karşılık beklenmiş olabilir. Rabbimiz yapılan her hayrın İlahi rıza için ve karşılığını sadece ALLAH’tan bekleyerek yapılmasını ister ama insanız emeğin karşılığını, saygı ve minnet duygusu içerisinde takdir edilmesi beklentisi çokta yadırganacak bir durum olmasa gerek.

Her bir bayanın bu sorulara vereceği cevaplar/hikâyeler içerik itibariyle faklılık arz etse de sonuç itibariyle eşleri olan beyefendilerden beklentileri aynıdır.

Şikâyetlerde ortak nokta ise beyefendilerin hanımlarına ve çocuklarına karşı gereken ilgiyi göstermemesi, başkalarına daha çok zaman ayırmaları, gelecektir.

Bazen haklıydılar.

Hanımefendilerde, çocuklarda bu beklentilerinde haklıydılar. Bu istekler makul isteklerdi.

Beyler olarak eşlere karşı her konuda dürüst olunabildi mi. Bu gün geriye dönüp baktığımızda hayatımıza girip çıkan onca insandan kaç tanesi kalbimizin bir köşesinde ve hiç çıkmamacasına çakılı kalabildi ki?

Çok az insan değil mi… Evet çok az.

Ama eşleriniz ve çocuklarınız her konuda /her şeye rağmen/ hala yanınızdaysa geriye dönük yapabileceğiniz tek şey içtenlikle “helallik” dilemek olsa gerek.

Bir dost, “hanımım bu dünyada bana hakkını helal etmezse ahirette işim zor” demişti.

Birçoğumuz için de zor…

Beyler, kendi kendine muhasebe yaptığında samimi bir şekilde hakkını teslim ettiği hanımlarının, yüzlerine karşıda bu itirafı yapabilir mi?

Zor bir durum değimli… Evet zor.

Hiçbir şey için de geç değil hala nefes alıyorken…

Hanımefendiler razı edebilirse umulur ki ALLAH’da (c.c) razı edilir.

Erhan TOPRAK - kimokur.com
allahın rahmeti bereketi üzerinize olsun bana dua edin
Üye Grubu : Gayretli Kardeş Üye

Konu Sayısı : 79
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 40

Kişisel Mesaj : kadeşler bana dua edin
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #22 : 22 Aralık 2011, 23:57:05 »

ALLAH razı olsun
Vira bismillah'in İmzasi

ALLAHU EKBER
fe sabrun cemil

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #23 : 23 Aralık 2011, 15:30:04 »

paylaşım için ALLAH razı olsun..çok güzel ifade edilmiş ama ne yazık ki bunun zıddını düşünen erkeklerin sayısı  bi hayli fazla..
yürek yangınım'in İmzasi

Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #24 : 26 Mayıs 2012, 23:20:26 »

Neden soruları karşılıklı olsa gerek..Neden sorusunu birde tersinden okunsa..Neden evli olan kadın ve erkek başka insana meyil eder.
Ebu Ömer'in İmzasi

Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #25 : 10 Temmuz 2012, 16:25:44 »

Not: Bu hanımefendiye  aslında gıcığım. Bazen öyle yazıyor ki hak vermemek elde değil..Argo uslupla yazıları okutuyor..

Sana 1500 tane sevapsız çağrı bıraktım aşkımmm!

Kadının uğrak yeri haksızlık olunca sandalyeyi çekip gazozuna vaaz veren çok oluyor o hesap. Kalbin çenesi düşünce içi boşalıyor azizim. Kalbi ağzına vuran bütün yiğitlerin tek isteği vakarlı kadın takvalı kadın hanımefendi kadın sessize fazla alınmış kadın. Lakin bu kadın ALLAH’ın kendisine verdiği toprağı malı mülkü erkekten isteyince şeriate burun kıvırmış oluyormuş.. Hu hu. Lakin kadın mirasın neresinde duruyor neresine mirasçı olunuyor onu yarın tersimden kalkmazsam yazıcam . Bugün ihanetin mirasçıları adam bolluğunun söz konusu vakarlı kadın üzerindeki tepkisini yazıyorum.

Seni boşuyorum Hayriye..

FesuphanALLAH!

Sana bacım diyebilir miyim?

HasbinALLAHh..

Biri var Hayriye!

Tövbe estağfirullahh!

Hayriye anla beni bana secdeye giden değil Akmerkez’e gidip ordan bana 1500 tane minnoşum pıtırcığım başlığında mesajlar atıp üzeri öpücük tükürüğünden rutubetlenmiş kaşkol alıp ben ördüm diye yutturan bir kadın lazım!

SadakALLAHülaziym!

Siz bozuk aksanlarıyla zekâlarını otostop çekerek güncellemiş kızlar için tesbih çeken kadınlarınızın vakarlıklarını satanlar değil misiniz? Siz çekirdek ailenizi bir aptal sarışın uğruna çıtlayan çıtladıkça zaafın cerahatiyle bocalayan yiğitler değil misiniz? Siz Taleal Bedru aleyna üzerine korsan cıstaklar püskürtüp sevdiğinizin dinlediği şarkıyı dilinize dolayarak ayna karşısında kravat düzelten ıslıkçı kovboylar değil misiniz?

28 Şubat'tan sonra romatizmalı davanızı romantizmal rahatsızlıklara dönüştüren kalp masajıyla değil kalp mesajıyla hayata dönen alyuvar herifler değil misiniz? Değilseniz yirmi yıldır aynı çorbayı kaşıklayıp aynı yastığı bölüştüğünüz mütedeyyin kadınlar neden üzgün neden boyunları eğildi ve neden tek celsede vicdandan cefadan emekten beraat ettiniz!

Neden? Şu erkeğe bakın azizim “ heyecanımın limiti bitti, enerjimi kaybettim, bu aşkı kalbime rab koydu” gibi alaturka mavallara hendek kazıp içini yeni aşk havuzuna dönüştürüp metrekare başına ihanet kutsayan erkeklere bakın hele! Ve bakın bizim Hayriye’ye, Huriye’ye, Ayşe’ye Fatma’ya..

Bir keyfin test sürüşünü aşk otobanında yaşayan adama bakın bir de evinde eşini bekleyen mazlum kadına! Pek tabii uçkurun kıdemli saltanatını tetikleyen magazinsel kalemlerden değiliz, pek tabii imitasyon bir sarışının palazlandığı arazilerde Hayriyelerin eğilmiş boyunlarını hesap edecek ahkâm avukatı değiliz…

Feride’yi karşı mahallenin mürekkebiyle vaaz yalakası olmakla suçlarken neden karşı mahallenin zaafıyla eve aşk getiren eşinden aşk yontan adamları yargılamıyorsunuz.. Siz var ya siz mor çatının yerine yeşil çatı açıp içine kalpleri dövülmüş kadınlarınızı tıkayan adamlarsınız… Siz sadakati gömleklerinin eline yüzüne bulaştırıp sonra höykürerek evlerinize dönüp bulgur pilavına talim eden geniş midelerinize adamlık biçip bir aşkı hafif sıyrıklarla atlatamayan kölelersiniz ki ağır yaralı olan eşlerinizin merhameti olmasa aşkınızın hesabını ALLAH’a nasıl vereceksiniz?

Esra Elönü - Haber 7
Ebu Ömer'in İmzasi

Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #26 : 10 Temmuz 2012, 16:29:35 »

Bu yazıyı da  bazı hanımlara yazmış..Kimlere mi****

Azgın tekeliğin tekel kadın bayisi erkeklere özel bunu anladım! Anlamadığım 40’ından önce azan hatun tekelerin paklanacakları teneşir neden evli adamlar?

Sinek kaydı aşkları..
Yarı uykuluyum. Ellerim ayakta uyuyor galiba. Göz kapaklarımı ters çevirip rüya fıçısının içine daldırsam yine de açılmaz. Ama başımın yastığa değmesine uyuz oluyorum. Baş değmeden üretilmiş bir gaflet züppesi olarak artık zihin mundarı kadınların hakkını korumaya yeltenmiş adalet ortacısı olmaktan vazgeçiyorum. Bu sebeple:

Azgın tekeliğin tekel kadın bayisi erkeklere özel bunu anladım! Anlamadığım 40’ından önce azan hatun tekelerin paklanacakları teneşir neden evli adamlar? Örtünün dindarlık aracı olmaktan çıktığını, örtülünün baştan çıkartıcı ahmak avlayan operasyonlarla adam yemlediğini görünce anladım!

Örtü, sakat kafaların sargı bezi olmuşsa, azgınlığın elini evli adamlardan çekmeyen bu tip hatunlar yüzünden olmuştur! Yuva yıkıp aşk kirişi türeten bu hatun müteahhitlerin kafalarındaki şey örtü değil azgınlık bezesidir. Bu tiplere av olan adam da zaten bu tiplerin ahlak cerahatine tav olmuştur!

Susacakmışım! Ayıplarını örtecekmişim! Yetti artık! Nefsini soyup soğana çevirmişsen başına geçirdiğin pembe lahanadan başka bir şey değildir!  “Zamanında örtülüler pek de mağdur edilmişler” zırvasının ağzımı bantlamasına izin vermeyeceğim!

Dindarlık jelatiniyle el değmeden üretilmiş piyasanın örtülü piliçlerinin her kümesi aşk çiftliği sanmalarına kim dur diyecek! Zaten erkek dediğinin adamlığı yol geçen aşklara hazır nazır vaziyette, ortaya karışık imam menüsünden ince kıyım nikah döşemeye hazırlıklı hepsi!

Sen yeter ki “eşin olayım ikincin olmaya hazırım” gibi dingilce sözlük öbeğini bu adamların önüne açarsan, mağdurum diye zırıldayıp sana hak verecek nabza göre zemzemle şerbetlenmiş fetva dilencisi olursun!

Evet, sizin aşk ebatlarınıza, beyin zinanıza uygun adamlar kalmamış olabilir lakin bu evli adamların kalbine tüneyip başka bir kadının mağduriyetine sebep oluyorsa, ALLAH’ın rahmeti o kadının,  belası da sizin gibi ar damarına hacamat yaptıran küçük-baş hatunların üzerine olsun!

Bir de bu çıktı! Evli adamları özellikle kadraja alıp ekran koruyucu Besmele çekip, “ben seni ALLAH için sevdim” diyerek akşamdan salağa yatan hatun sınıfı! “Rabbim ben onun kalbini istiyorum şimdi istihareye yatıyosss kalkıyos yatıyoss kalkıyoss! Hadi bana hayrın cici renklerini göster!” diyen orman tikilerinin aşk niyazlarına Tanrı’yı kafalama hareketleri!

İşte böyle sayın çöp balıkları, her kalbe balıklama dalarsanız kılçığınız ALLAH’ın elinde kalır!

Esra Elönü - Haber 7
Ebu Ömer'in İmzasi

fe sabrun cemil

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #27 : 14 Temmuz 2012, 07:33:00 »

ALLAH razı olsun büyüğüm..yazarın anlatım tarzı farklı,üslubu bayana yakışmazsada haklılık payı çok fazla..
yürek yangınım'in İmzasi

Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #28 : 28 Ekim 2012, 22:48:29 »

Bu Müslümanlar ne kadar dertli.Sürekli bu konu hit alıyor.
Ebu Ömer'in İmzasi

Konu Sayısı : 197
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 37

Kişisel Mesaj : İstikbal Köklerdedir
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #29 : 29 Ekim 2012, 10:16:35 »

Yazıyı ve cevapları okudum. SuhhanALLAH! Cevaplara şaşırdığımı ve üzüldüğümü belirtmek istiyorum. Evet konunun başındaki yazı birçok gerçekleri yansıtmasına rağmen maalesef yanlışlıkları da içerisinde barındırıyor. Maalesef tablo şu kardeşler;

Adam karısını dövecek ya hemen mazereti hazır, Kuran’da kapı gibi ayet var ; “Kadınları dövün”

Adam gelmiş 50, 60 yaşına işte Hüseyin Üzülmez olayında hepimiz şahit olduk, torunu yaşındaki kızla evlenecek, kapı gibi delili var; “Peygamberimiz Hz Ayşe ile 9 yaşında evlenmiş işte daha ne olsun”

Gelelim mevzu bahis olan 2. veya 4 kadınla evlilik meselesine.

Adam kafaya takmış bir kere yazıda da belirtildiği gibi “tek kadından sıkılmış” çok affedersiniz “40'ından sonra azanı teneşir paklar” sözü boşuna söylenmemiş adam macera arıyor ama ona da kapı gibi bir ayet var;  “ALLAH’ın emri var hadi emir demeyelim de izni var, kim ne karışır yahu ?”

Demek ki bir yerde sorun var kardeşler. Bu sorun ya İslam’dan kaynaklanıyor öyle ya yukarıdaki örneklerde de belirttiğim gibi hepsi gerekçelerini ALLAH’a - Kitaba ve/veya Rasule-Sünnet dayandırıyor ya da sorun bizim İslam anlayışımızda.

Mekke dönemini hatırlayın. O dönemde evlenmenin bir sınırı var mıydı? Sahabe zaten çok eşli değil miydi, zaten çok eşlilikten çekinen, korkan yoktu ki bunu teşvik eden bir ayet insin. Yani sahabeler zaten çok eşliydi. Ve onlar da konuya delil teşkil ettiği iddia edilen ayetleri bu şekilde anlamamışlardı. Bu sebeple sahabeler kademe kademe azaltmak suretiyle ayetin tavsiyesi doğrultusunda teke indirmemiz gerektiğini ve bizim için hayırlı olanın tek eş olduğunu anlıyorlardı, uygulamaları da bunu zaten teyit etmektedir.

Nasıl ki içki yasağı kademeli olarak yasaklanmıştır aynı şekilde toplumda çok yaygın olan çok eşliliği de kademeli olarak önce dörde sonra da bizim için daha hayırlı olduğu belirtilen tek eşlilik tavsiye edilmiştir.

Recep İhsan Eliaçık denen adamdan hiç haz almam. Bazı doğru söylemleri olmakla beraber bence şöhret budalası olmuş ve bunu korumak için de marjinal çıkışlar yapmak suretiyle şöhretini muhafaza etmeye çalışan ve bu uğruda dini tahrip eden belamın biridir lakin konuda dair çok güzel bir sözü vardı, diyor ki;

“Çokeşlilik ayetinin (yani Nisa,3. ayeti kastediyor) muhatabı bugün tekeşliler değil; hala varsa çokeşlilerdir…”

Hadi ayeti bu şekilde değil de ALLAH’ın kullarına bahşettiği bir ruhsat olarak kabul edelim. Ruhsat kime verilir? “Ölmeyecek miktarda domuz etinin yenmesi ruhsatı, “seferilerin namazları kısaltabilmesi ruhsatı” vs hepsi ruhsattır ama kime? Zorda olana, sıkışana, artık başka çaresi olmayana. Pekala, “ben eşimden memnun değilim, temiz değil, titiz değil, yemek yapmasını bilmiyor, kilo aldı artık eskisi gibi 90-60-90 ölçülerinde değil, çekici değil, istekli değil…”, bunlar ruhsat mıdır yani zorda kalma mıdır, sıkışma mıdır?

Hayır efendim değildir, adam televizyonda sokakta çok affedersiniz süslü püslü kadınları görüyor ve aynı şeyi evinde bekliyor. Haksız mıdır elbette değildir ama bu çok eşliliğe ruhsat değildir. Bu anlamda kadınlar çok hatalıdır onu belirteyim. Bir süre sonra kadınlar kendilerine bakmıyorlar ve kendilerini bırakıyorlar. Evde dahi olsa salaş salaş giyiniyorlar. Kadın evinde bakımlı ve alımlı olmalıdır. Aynı şeyleri erkeklerden beklemek elbette kadınların da hakkıdır. Erkek de aynı şekilde temiz ve bakımlı olmalıdır. Bunlar konuşarak halledilecek meselelerdir.

Pekala hangi durumlarda eğer ruhsat ise bu ruhsat kullanılabilir? Bakın lütfen ukalalık olarak algılamayın, alimlik taslamıyorum, kendimi bir şey de sanmıyorum, fetva da vermiyorum sadece bu konuda İslam’ın ne demek istediğini anlamaya çalışıyorum hepsi bu.

1- Kadın cinsel-ilişki anlamda sorunlu ise. Zira evliliğin gerekliliğinden biri de zinaya bulaşmamaktır.
2- Kadın artık evine ve çocuklarına bakamayacak kadar hasta ve hastalığı kalıcı ise
3- Kadın gebe kalamıyor ise ( bu konuda çok net değilim)

ALLAH-u Alim benim düşüncelerim budur, kimseyi bağlamaz, eleştiriye açıktır.

Saygılarımla
İslam'in İmzasi

İslam açısından iman ve sorumluluk bireyseldir. Kur'an, bilgiye dayalı olan imanı ön görür. Mü'min her sözü dinler, anlar, en doğrusunu bulur ve onu benimser. Eleştirel düşünce gelişmediği taktirde gelenek din haline gelebilir.
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #30 : 29 Ekim 2012, 12:30:06 »

ALLAH razı olsun yazını içtenlikle okudum. Konuyu çok çeşitlendirerek anlatmışsın. Güzel misallerle şekillendirmişsin. Peki üstadım bazı sorularım var.

1- savaşlarda ganimet taksiminde birçok sahabeye baktığımızda cariyeler mevcut. Bunu azaltma yerine devamlılık görüyoruz. Sahabelerde gene evlilikler aynı şekilde 4 eşlilik devam ediyordu. Tabiin-tebaitabiin ve sonraki gelene seleflerdede buna rastlıyoruz. Bu hala arap toplumlarında mevcut. Şimdi bu konuda neler diyeceksin.
« Son Düzenleme: 29 Ekim 2012, 12:32:40 Gönderen: Ebu Ömer » Kayıtlı
Ebu Ömer'in İmzasi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #31 : 29 Ekim 2012, 14:14:30 »

Ebu Ömer kardeşim yukarıda da belirttiğim gibi sahabelerin 10 hatta 12 kadınla evli olduğunu söyleyenler var. Nisa suresi 3. ayet indiğinde bunun kademeli olarak düştüğünü görüyoruz. Ayrıca ben 4. kadınla evlilik ile ilgili Nisa suresi 3. ayetini Nisa suresinin 129. ayeti ile beraber düşünüyorum. O da şudur;

"Kadınlar arasında adaleti sağlamaya -ne kadar özen gösterseniz de- güç yetiremezsiniz. Öyleyse, büsbütün (birine) eğilim (sevgi ve ilgi) gösterip de öbürünü askıdaymış gibi bırakmayın. Eğer arayı düzeltir ve sakınırsanız, şüphesiz, ALLAH, bağışlayandır, esirgeyendir." Nisa 129.

Ayrıca ilgili ayeti dikkatle incelerseniz ayette yetimlerden bahsediyor yani özel bir durum söz konusu;

"Yetimler konusunda adaleti koruyamayacağınızdan korkarsanız, sizin için temiz kılınan kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikâhlayın. Eğer bu durumda adaleti gözetemeyeceğinizden korkarsanız, bir tek kadınla yahut yeminlerinizin/sağ ellerinizin sahip olduklarıyla yetinin. İşte bu, haksızlığa sapmamanız için en uygun yoldur." Nisa 3

Ben meseleyi böyle anlıyorum. Sonrakilerin uygulamaları ise bana birşey ifade etmiyor. Dediğim gibi bazı özel şartlarda söz konusu olabilir ama bunun dışında bana doğru gelmiyor.

Sorun bakalım hangi bayan böyle bir durumu kabullenebilir?

« Son Düzenleme: 29 Ekim 2012, 14:15:49 Gönderen: İslam » Kayıtlı
İslam'in İmzasi

İslam açısından iman ve sorumluluk bireyseldir. Kur'an, bilgiye dayalı olan imanı ön görür. Mü'min her sözü dinler, anlar, en doğrusunu bulur ve onu benimser. Eleştirel düşünce gelişmediği taktirde gelenek din haline gelebilir.
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #32 : 29 Ekim 2012, 15:06:51 »

üstadım bu yöresel kabullenmeye göre değişir. Mesela Arap kültüründe çok eşlilik yada boşanma gayet sıradan bir olgu. Doğu toplumlarında çok eşlilikde normal. Batıya doğru geldiğinizde tamamen farklılaşıyor.
Ebu Ömer'in İmzasi

*
Konu Sayısı : 3
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 2

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #33 : 29 Ekim 2012, 15:39:29 »

bilim insanları bile erkeklerin fıtratında çok eşlilik, kadınların fıtratında ise tek eşlilik olduğunu söylüyor. (birçok hayvan türü için de bu geçerli)
modern kadın bunu kabullnemiyor tabii, saçma geliyor; tıpkı tesettürün kendsine saçma gelmesi gibi... eşinin bir başka kaddınla evlenmesini kesinlikle kabullnenemiyor ama arada sırada kaçamaklar(genle tabirle fuhuş) yapmasını ise görmezden gelebiliyor. şiiler ise bilindiği gibi buna mut'a nikahı denen bir ara formül bulmuşlar. onlar da erkeklerin böyle bir ihtiyacının kaçınılmaz oldğunu ve fuhuş gibi kötü bir iştense mut'a nikahı gibi kendilerince caiz olan bir uygulamanın çok yerinde bir eylem olduğu iddiasını dillendiriyorlar.

yani modrn insan bunu kabullenmese bile böyle bir realite var. ve bu insan realitesini insana şah damarından daha yakın olan alemelerin Rabbinden daha iyi kimse bilemez. ve yüce yaratıcı insanın bu ihtiyacını- veya kimilerince zaafiyetini- meşru yoldan sağlaması için yolu göstermişitr. belirli kriterlere uymak şartıyla dörde kadar hanımla evlenilmesine izin vermiştir.

ayetlerin tek eşliliğe zorladığı iddiası ise pek gerçekçi değil. çünkü biliyoruz ki ResulALLAH'ın(asvs) ashabı henüz O hayatta iken birden fazla evlilik yapmış ve ResulALLAH'ın(asvs) onlara herhangi bir itirazı olmamıştır. yeğeni ve damadı olan hz. Ali'ye bir serzenişi olmuş ve onu niyetinden çevirmiştir. buradan şu sonuca varabilriz: demek ki hz. Fatma'nın durumu gibi özel durumlarda tek eşlilikle yetinilmeli(özel durumların kapsamı bence zamana ve mekana göre genişletilebilir), aksi durumlarda ise erkeğin durumu ve genel maslahat düüşünülerek çok eşliliğe sınır konmamalıdır.

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #34 : 29 Ekim 2012, 16:52:01 »

yani modrn insan bunu kabullenmese bile böyle bir realite var. ve bu insan realitesini insana şah damarından daha yakın olan alemelerin Rabbinden daha iyi kimse bilemez. ve yüce yaratıcı insanın bu ihtiyacını- veya kimilerince zaafiyetini- meşru yoldan sağlaması için yolu göstermişitr. belirli kriterlere uymak şartıyla dörde kadar hanımla evlenilmesine izin vermiştir.

yapmayın hocam ihtiyaç ve zaafiyet de ne demek, ne ihtiyacı ? Bir kadın ihtiyacını görmeye yetmiyor mu? Müslüman şehvet düşkünümüdür ki tek eşle yetinmeyip hep daha güzeli arayışı içerisinde olsun. "A bak bu güzelmiş", "bak bu daha güzelmiş" etti mi iki ama durmak yok devam adam şehvetinin peşine düşmüş bir kere, "bunu nasıl fark etmemişim" etti 3, "bak en güzeli de buymuş" etti mi 4. Hadi bakim hepsine eşit davran şimdi ve sonuncusunu ilkiyle eşitle yani eşit derecede muamelede bulun. Buyur, başka işin gücün yoksa hepsi arasında mekik doku.

Yahu biri bana gelse ve tebliğde bulunsa ve ben o adamın 2 eşli olduğunu duysam vALLAHi tek bir sözünü kaaleye almam ve derim ki önce şehvetini dizginlemeyi öğrensin sonra bana nasihat etsin. Bu davaya da zarar verir.  

Tekrar edelim meşru zaruretler dışında sırf keyfi olarak bu işe tevessül edenleri ve bunu savunanları kınım kınım kınıyorum : ))

Alparslan Kuytulun da dediği gibi; yahu daha birisiyle uğraşamazken ikincisiyle nasıl baş edelim.
« Son Düzenleme: 29 Ekim 2012, 16:55:55 Gönderen: İslam » Kayıtlı
İslam'in İmzasi

*
Konu Sayısı : 3
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 2

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #35 : 29 Ekim 2012, 17:07:19 »

Alparslan Kuytulun da dediği gibi; yahu daha birisiyle uğraşamazken ikincisiyle nasıl baş edelim.

benim durumum da bundan farklı değil...
ama bir baba yiğit de çıkar, ben dört tanesini de idare edebilirim, dördü arasında adaleti sağlarım, diyorsa ona da "eyvALLAH!" derim : )
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #36 : 29 Ekim 2012, 17:50:01 »

Müslümanlar bu konu biraz hassas ve ciddi mesele. islam kardeşim 2 eşli olan Müslümanlara bu şekilde dersen o zaman ciddi sıkıntılar doğurur. Bizler modernitenin etkisinde kalmadan mesele islami bakmalıyız. Efendimizin hz. zeynep olması lazım. hz.ömerin gene bir hanım kızla evlilik meselesi. hayatus sahabede geçiyor... Bizler pozitivizmin argumanlarına takılmamamız gerek. ALLAH resulu ve ashabın uygulaması nasılsa başımızın üzerinde yeri vardır...

Kültürel dezenfermasyonun etkisiyle hanımlar mutlu olacak diye uğraşırsak o zaman islami kimliklerimiz nerede? Bu yüzende Müslümanları kınama kardeşim..asla kınama.ALLAH kınadığını başına verir..Çünkü ilahi buyruk böyledir. Kınadığını ömrün sonu dahi olsa ALLAH başa verir.

Rabbim sen bizleri modernitenin kucağına düşürme... İslamın emri neyse onu sağlıklı ve sahih sunnet çizgisinde uygulamayı lutfet..selefin menhecınden asla ayırma bızleri.
Ebu Ömer'in İmzasi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #37 : 29 Ekim 2012, 18:09:19 »

Güzel kardeşim meseleyi hafife veya gayri ciddiye aldığımız yok. Pozitivizm ve modernite ile alakası ise hiç yok.

ALLAH Rasulünün Hz Ayşe dışında yaptıkları evlilikler hep dullar arasında idi yani daha önce evlilikler yapmışlar arasında gerçekleşti. Bunun hikmeti nedir? Evla olan dul mu yoksa kız mı, madem serbest tercih o halde neden?

Keza, madem keyfi olarak 2. eş caiz idi ve ALLAH'ın böyle bir emri vardı o halde neden Peygamberimiz Hz Ali'nin kendi kızı olan Hz Fatıma'nın üzerine bir başka kadınla evlenmesine razı olmadı ve "Hz Ali bunu yapacaksa önce benim kızımı boşasın" dedi ?

O zaman sizin gibi düşünenlere göre Peygamberimiz bu evliliğe karşı çıkmakla ALLAH'ın emrine muhalefet etmiş oluyor, bu mümkün mü? Yapmayın.
« Son Düzenleme: 29 Ekim 2012, 18:12:05 Gönderen: İslam » Kayıtlı
İslam'in İmzasi

Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #38 : 29 Ekim 2012, 18:14:56 »

hacım efendimiz onu derken hz. fatımaya özel dedi...Sen bunu genelleştrirsen o zaman işte sıkıntı orda.
Ebu Ömer'in İmzasi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #39 : 29 Ekim 2012, 18:20:28 »

hacım efendimiz onu derken hz. fatımaya özel dedi...Sen bunu genelleştrirsen o zaman işte sıkıntı orda.

neyse hocam ben konuyu daha fazla uzatma taraftarı değilim. ALLAH'ın emri söz konusu olduğunda bu herkesi bağlar. Peygamber de olsa kızı da olsa bu değişmez.

Ayrıca selefin menheci Kuran'la zıtlaşmıyorsa alınır yoksa hiç bir bağlayıcılığı yoktur.

Neyse
İslam'in İmzasi

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: