Ana Sayfa Yardım Giriş Yap Kayıt

Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kıyamet Alametleri (Hadis)  (Okunma Sayısı 6774 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Üye Grubu : Vefakâr Kardeş Üye
Konu Sayısı : 658
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 67

Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 20 Ağustos 2007, 12:51:21 »

Kıyamet Alametleri (Hadis)
Resululah (sav) buyurdular ki: "Mehdi benim zürriyetimden, kızım Fatıma`nın evladlarındandır."

KIYAMET VE KIYAMETLE İLGİLİ MESELELER BÖLÜMÜ
Konu-Kıyamet Alametleri
Ravi-Ebu Hureyre
Hadis-Resulullah (sav) buyurdular ki: "Nefsim kudret elinde olan Zat-ı Zülcelal`e yemin ederim! Meryem oğlu İsa`nın, aranıza (bu şeriatle hükmedecek) adaletli bir hakim olarak ineceği, istavrozları kırıp, hınzırları öldüreceği, cizyeyi (Ehl-i Kitap`tan) kaldıracağı vakit yakındır. O zaman, mal öylesine artar ki, kimse onu kabul etmez; tek bir secde, dünya ve içindekilerin tamamından daha hayırlı olur." Sonra Ebu Hureyre der ki: "Dilerseniz şu ayeti okuyun. (Mealen): "Kitap ehlinden hiçbir kimse yoktur ki, ölümünden önce O`nun (İsa`nın) hak peygamber olduğuna iman etmesin. Kıyamet gününde ise İsa onlar aleyhine şahitlik edecektir" (Nisa 159).
HadisNo-5004

Konu-Kıyamet Alametleri
Ravi-Cabir
Hadis-Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ümmetimden bir grup, hak için muzaffer şekilde mücadeleye kıyamet gününe kadar devam edecektir. O zaman İsa İbnu Meryem de iner. Bu Müslümanların reisi: "Gel bize namaz kıldır!" der. Fakat Hz. İsa aleyhisselam: "Hayır!" der, "ALLAH`ın bu ümmete bir ikramı olarak siz birbirinize emirsiniz!"
HadisNo-5005

Konu-Kıyamet Alametleri
Ravi-İbnu Mes`ud
Hadis-Resulullah (sav) buyurdular ki: "Dünyanın tek günlük ömrü bile kalmış olsa ALLAH o günü uzatıp, benden bir kimseyi o günde gönderecek." İbnu Mes`ud: "Resulullah yahut da şöyle buyurmuştu der: "...Ehl-i beytimden birisi, ki bu zatın ismi benim ismime uyar, babasının ismi de babamın ismine uyar. Bu zat, yeryüzünü, eskiden cevr ve zulümle dolu olmasının aksine- adalet ve hakkaniyetle doldurur."
HadisNo-5006

Konu-Kıyamet Alametleri
Ravi-Ümmü Seleme
Hadis-Resululah (sav) buyurdular ki: "Mehdi benim zürriyetimden, kızım Fatıma`nın evladlarındandır."
HadisNo-5007

Konu-Kıyamet Alametleri
Ravi-Ebu İshak
Hadis-Ali (ra), oğlu Hasan (ra)`a baktı ve: "Bu oğlum, Resulullah (ra)`ın tesmiye buyurduğu üzere Seyyid`dir. Bunun sulbünden peygamberinizin adını taşıyan biri çıkacak. Ahlakı yönüyle peygamberinize benzeyecek; yaratılışı yönüyle ona benzemeyecek" dedi ve sonra da yeryüzünü adaletle dolduracağına dair gelen kıssayı anlattı.
HadisNo-5008

Kütübü Sitte
.سْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ
Üye Grubu : Azimli Kardeş Üye
Konu Sayısı : 1264
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 31

Kişisel Mesaj : Edeple gelen..Lütufla gider..
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 20 Ağustos 2007, 12:53:28 »

ALLAH razı olsun kardeşim...
Milli Görüşçü
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 02 Eylül 2007, 12:23:33 »

BÖYLE GÜVENİLİR BİR KAYNAKTAN BU KADAR TEFERRUATLI BİLGİLER AKTARDIĞINIZ İÇİN ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM. BU YAZIYI OKUYANLARDAN İÇLERİNDE ŞÜPHE OLANLAR VARSA GÖNÜLLERİ MUTMAİN OLMUŞTUR. İNŞAALLAH. SELAMETLE...
Üye Grubu : Çalışkan Kardeş Üye

Konu Sayısı : 11
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 2

Kişisel Mesaj : بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 14 Eylül 2007, 23:49:05 »

ALLAH razı olsun verdiğin bu son derece faydalı bilgiler için. Alalh kıyamet gününde bütün Ümmeti MUHAMMED ' e yardım etsin.
Swat_tr'in İmzasi

ؤْمِنِينَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمْ الْجَنَّةَ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِي

ALLAH, mü’minlerden mallarını ve canlarını kendilerine cennet karşılığında satın almıştır. Çünkü onlar ALLAH yolunda savaşırlar ölürler...
Konu Sayısı : 197
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 37

Kişisel Mesaj : İstikbal Köklerdedir
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 06 Aralık 2012, 10:23:15 »

konuyu hortlatalım

"Ne zaman gelip çatacak diye kıyamet saatini soruyorlar sana. De ki: "Ona ilişkin bilgi Rabbim katındadır. Onu, vakti geldiğinde belirginleştirecek olan yalnız O'dur. Göklere de yere de ağır gelmiştir o. O size ansızın gelecektir, başka değil." Sen onu iyice biliyormuşsun gibi sana soruyorlar. De ki: "O'na ilişkin bilgi ALLAH katındadır, fakat insanların çokları bilmiyorlar.)" Araf 187

Ayeti açalım biraz;

Peygamberimize soruyorlar Kıyamet ne zaman kopacak? o da diyor ki; Ben bilmem onun bilgisi Rabbim katındadır ve o size ansızın gelecektir.

Ayet bunu ifade ederken yukarıdaki sözde hadisler neyin nesi oluyor? Hani kıyametin bilgisi sadece ALLAH'ın katındaydı hani Peygamberimiz "onun hakkında benim bir bilgim yok" demişti?
Ve ayete göre ansızın gelecekse nasıl oluyor da bir sürü alametlerden bahsedilebiliyor?

"O kıyamet saatine ilişkin bilgi ALLAH katındadır. Yağmuru O yağdırır. O, rahimlerde olanı da bilir. Hiçbir benlik yarın ne kazanacağını bilmez. Ve hiçbir kimse hangi yerde öleceğini bilmez. ALLAH Alîm'dir, Habîr'dir." Lokman 34

« Son Düzenleme: 06 Aralık 2012, 10:24:36 Gönderen: İslam » Kayıtlı
İslam'in İmzasi

İslam açısından iman ve sorumluluk bireyseldir. Kur'an, bilgiye dayalı olan imanı ön görür. Mü'min her sözü dinler, anlar, en doğrusunu bulur ve onu benimser. Eleştirel düşünce gelişmediği taktirde gelenek din haline gelebilir.
Konu Sayısı : 32
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 5

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 11 Haziran 2013, 19:16:37 »

kıyamet alametlerinin reddi olarak verdiğiniz ayetleri ben farklı yorumluyorum islam kardeşim.

onun vakti geldiğinde 'belirgilenştirecek' şeklindeki ifade ne demek istediğimi az da olsa ifade ediyor.

soruyorum kanser , verem , siroz ve benzeri ölümcül hastalıklara yakalanan kişi için bu hastalıklar ölümün alameti değil midir?

oysa ölümde ansızın gelir? yanılıyor muyum
isfehani'in İmzasi

Sad! Bu zikirle dolu Kur'an'a bak! (sad-1)
Konu Sayısı : 197
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 37

Kişisel Mesaj : İstikbal Köklerdedir
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 12 Haziran 2013, 08:15:58 »

Sevgili isfehani kardeşim hani bir başkasından böyle bir yanıt gelse şaşırmayacağım da sürekli Kuran'a vurgu yapan senden gelince doğrusu biraz şaşırdım.

Ölümle kıyametin kıyası bir kere doğru değil.

Ölümün ansızın gelebileceği gibi dediğin gibi bir takım ölümcül hastalıklar da alameti olabiliyor ancak Kıyamet için böyle bir şey söyleyebilmemiz için elimizde bir delil olması gerekir. Olmadığı gibi aşağıdaki ayetler bana göre hiç bir şüpheye mahal bırakmayacak şekilde açıktır.

(Onlar): "Doğru iseniz bu tehdit ne zaman olacak?" diyorlar
De ki: "(O'na ait) bilgi, ALLAH'ın yanındadır. Ben ancak apaçık bir uyarıcıyım." (MÜLK/25-26)

Sana o kıyameti soruyorlar, ne zaman kopacak diye. Sen nerde, onu anlatmak nerde?
Onun son ilmi Rabbine aittir. (NAZİ'AT/42-44)

İnsanlar sana kıyamet saaatini soruyorlar. De ki: "Onun ilmi ancak ALLAH'ın nezdindedir. Ne bilirsin belki kıyamet yakında olur." (AHZAB/63)

Göklerin, yerin ve her ikisi arasındakilerin hükümranlığı kendisine ait olan ALLAH'ın şanı yücedir. Kıyâmet saatinin bilgisi de yalnız onun yanındadır. Siz sadece O'na döndürüleceksiniz. (ZUHRUF/85)

Ayrıca kıyamet gaybın konusudur. Pekala "Gaybı" kim bilebilir?

Bu sorunun cevabını Kuran veriyor;

- ALLAH'tan başkası bilemez,
- Peygamberler de bilemez,
- ALLAH, razı olduğu elçilerine bazı "gayb" haberlerini bildirir.

"Bunlar (İmran ailesi, Meryem ve Zekeriyya ile ilgili anlatılanlar), gayb haberlerindendir. Bunları sana vahyediyoruz. Çünkü onlardan hangisi Meryem’i sorumluluğuna alacak diye kalemlerini atarlarken (kur’a çekerlerken) sen yanlarında değildin. Onlar çekişirlerken de sen yanlarında değildin." Al-i İmran 44

Elçilerine bildirdiği gaybi bilgilerin hepsi Kuran'dadır. Yukarıdaki ayette görüldüğü üzere gayba ait haberler vahiy yoluyla ayetler halinde elçilere bildirilmiştir, bildirilenleri de Kuran'dan öğreniyoruz. Biz buna bu şekilde iman ederiz.
İslam'in İmzasi

İslam açısından iman ve sorumluluk bireyseldir. Kur'an, bilgiye dayalı olan imanı ön görür. Mü'min her sözü dinler, anlar, en doğrusunu bulur ve onu benimser. Eleştirel düşünce gelişmediği taktirde gelenek din haline gelebilir.
Konu Sayısı : 32
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 5

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 12 Haziran 2013, 17:16:56 »

yukarıdaki ayetler kıyamet saatinin kesin tarihinin ALLAH dışında başka kimselerce bilinemeyeceğini ifade ediyor..
katılıyorum.

'kıyamet alametleri' ifadesi tarih içinde kırılmalara uğramış bir cümledir (ki en azından ben öyle düşünüyorum)

bir şeyin ansızın gelmesi onun işaretlerinin olmuyacağı manasına gelmez.
ansızın gelmesinin vurguladığı şey 'korku' hissidir.
zaten hadisler itikadın konusu değil ve itikadın alanına girmezler.
ameli yönleri vardır.

gelenekten gelen kıyamet alametlerinin hemen hemen yüzde %99'una inanmıyan biriyim.
modern yorumcularında yaptığı bazı yorumları ezberci olarak görüyorum.
sizi bu iki gruptan tenzih ediyorum zira siz aklınızla müşahade ediyorsunuz. (doğru olanda budur)
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2013, 17:18:16 Gönderen: isfehani » Kayıtlı
isfehani'in İmzasi

Sad! Bu zikirle dolu Kur'an'a bak! (sad-1)
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: