Ana Sayfa Yardım Giriş Yap Kayıt

Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kardeşlik ve Fedakarlık...İlk ders konum....  (Okunma Sayısı 7480 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Üye Grubu : Azimli Kardeş Üye
Konu Sayısı : 53
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 44

Kişisel Mesaj : Davetçi davasını yaşayan ve yaşatandır...
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 13 Ağustos 2012, 15:28:05 »

Bismillah bu benim ilk yazı çalışmam olacak Rabbimin izni ile...
Ebu Ömer abi bana kardeşlik ve fedakarlık konusunu verdi...Bu konuyu 15 gün araştırmamı sonrada yazıya dünüştürmemi istemişti...
ama ben araştırmadan kardeşlikle ilğili neler düşünüyorum acaba kardeşlikten anladığım nedir kardeşlik denince aklıma ilk neler geliyor bunları sizlerle paylaşmak istedim...aslında aklımda bir kaç konu oluşmuştu ama ben içimi en acıtanını yazmak istedim...
sizlerinde katılımını istiyorum yanlış olduğum yerleri düzeltmenizi ufkumu genişletmeme yardımcı olursanız sevinirim...

Kardeşlik bir anne babadan kardeşlik birde islam kardeşliği...İslam kardeşliğinin anne baba kardeşliğinden üstün olduğunu biliyoruz...
Sahabe hayatlarındanda bunları görebiliyoruz...Hz Musabın örneğinde olduğu gibi...

Peki islam kardeşliği nasıl olmalıymış bununla ilgili bir kaç hadis yazmak istiyorum...

Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu (düşmanına) teslim etmez. Kim, (mümin) kardeşinin bir ihtiyacını giderirse ALLAH da onun bir ihtiyacını giderir. Kim Müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple ALLAH da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir Müslümanı(n kusurunu) örterse, ALLAH da Kıyamet günü onu(n kusurunu) örter.
Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr, 58.

"Müslümanlar tek bir kişi gibidirler ki başında ağrı olduğu zaman tüm vücudunun ateşi yükselir ve uykusuz kalır" (Müslim)

"Müslümanlar tek bir kişi gibidirler. Gözü rahatsız olduğu zaman tümü rahatsız olur ve başı rahatsız olduğu zaman tümü rahatsız olur" (Müslim)

"Mü'min, mü'min için bir binanın taşları gibidir; birbirini kuvvetlendiriyorlar" (Müslim)

Enes bin Malik radiyALLAHu anh anlatıyor: Peygamber efendimiz sallALLAHu aleyhi ve sellem şöyle buyurdular: “Biriniz kendisi için istediği bir şeyi kardeşi için de istemedikçe veya komşusuna da söylemedikçe iman etmiş olamaz” (Müslim)

Ebû Hureyre radiyALLAHu anh’den rivâyet edilmiştir: Resûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellem buyurdular ki: “Canım kudret elinde olan ALLAH’a yemin ederim ki sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız...

Hadislerde nasıl bir kardeş olmamız gerektiği anlatılıyor...Peki biz nasıl bir kardeşiz ?
kardeşlerimizi gerçekten seviyormuyuz ?
sevgi fedakarlık ister...seven insan sevdigi için bazen feda etmesi gerekir...
seviyorsak eğer bunu ispat etmemiz gerekmez mi ?
bizler sevdiğimizi söylüyoruz peki nasıl ispatlayacağız bu sevgimizi...ne fedakarlıklar yapmamız gerekiyor...
Filistinde suriyede afkanıstanda ırakta somalide arakandaki Müslüman kardeşlerimizi ne kadar seviyoruz peki ?
sevğimizi nasıl ispat edeceğiz  onlar için ne gibi fedakarlılar yapıyoruz ?

hadislerde bir vucudun azaları gibi olmamız gerektiği söyleniyor...filistindeki uykusunda öldürülen bir çoçuğun anası gibi hangimizin yüreği yanıyor ? somalideki açlıktan ölen çoçukları gördüğümüzde neler hissediyoruz ? çektiği açlığı hissedmemiz mümkünmü...süriyedeki babası ölen bir yavrunun acısını ne kadar anlaya biliyoruz ? Ya arakanda yurtlarından sürülen o Müslümanların acısı ciğerlerimizi yakıyormu ?

eğer yeteri kadar hissede bilseydik bu acıları birşeyler yapardık sadece dua olarak  kalmazdı kardeşlerimiz için yaptıklarımız...
feda ederdik birşeyleri ispata çalışırdık sevgimizi...
Müslüman bir kardeşinin feryadını duyan onun zulme uğradığını gören bir Müslümana farz değilmiydi cihad...neredeler cihad erleri neredeler canlarını mallarını çocuklarını feda edecek sevgisini ispat edecek MÜSLÜMANLAR neredeler...

Bizim ailemize uyğulansaydı bu zulum evladımız öldürülse kardeşimizin ırzına geçilse ne yapardık ? sadece dua ederek o zalimlere lanetmi ederdik yoksa intikam için hareketemi geçertik ? Elimiz kolumuz bağlı durmazdık herhalde...burda şu soru takılıyor aklıma...
Hani anne baba kardeşliğinden üstündü İSLAM kardeşliği...
Peki bu tezad neden hem İSLAM kardeşliğini aile bağlarından üstün tutacağız sevdiğimizi söylüyeceğiz ama bu sevgi için kardeşim dediklerimize yapılanları durup sadece izliyeceğiz.. çok soru sorduğumun farkındayım sorularıma sizlerinde cevaplar vermesini bekliyorum...

Müslüman kardeşlerimizi sevmek yaptığımız fedakarlıklarla sevgimizi ispat etmek duası ile....

Site Yöneticisi
*
Üye Grubu : Sadık Kardeş Üye
Konu Sayısı : 1900
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 1310

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 13 Ağustos 2012, 16:05:55 »

Rabbim emeklerini zayi eylemesin kıymetli kardeşim. Emek verilen ve üzerinde düşünülen bu dertli sorulara cevap yazmamak içten midir? söylemi kardeş olanların eylemi de kardeş midir? Kardeşlik ne kadar şümullü olsada özele indiğinde içini nasıl da yozlaştırıyoruz. Bir duvarın tuğlaları gibiyiz desek de hangi duvar? Çürümeye yüz tutmuş, demirleri paslanmış, bir binanın tuğlaları mı? Yoksa her yıkıldığında arsası üzerinde yeniden sıfırlanan/ her şeyiyle sağlam ve köklü bir bina mı?

Bizler sağlam, nitelikli bireyler olmakla emrolunduk. ALLAHa adanmış safiyane duyguyla kardeşlik müessesini diri tutmakla vazifelendirildik. Gelin bu duyguları dumura uğratmıyalım..Heyecanımızı asla yetirmeyelim..

ALLAH razı olsun tekrardan kardeşim bu kıymetli yazıyla kardeşliğimizi diri tuttugun için.
Ebu Ömer'in İmzasi

Üye Grubu : Vefakâr Kardeş Üye
Konu Sayısı : 399
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 98

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 13 Ağustos 2012, 16:51:53 »

Sorularını çok sordum kendime abla halende soruyorum. Her gece başımı yumuşak yastığıma koyunca vizdan azabı kavuruyor beni ..Acizliğimle kalıyorum..
Sonra ahmet yasinin sözleri geliyor aklıma;

Siz ey Müslümanlar! Suskun ve aciz, helak olmuş ölüler!..

Hâlâ kalpleriniz sızlamıyor mu, başımıza gelen bu acı felaketler karşısında?..
Bir halk yok mu? Hiç mi kimse yok,ALLAH için ve ümmetin namusu için kızacak?..
Şerefli direnişçilerken, bizleri katil teröristler olarak ilan edenlere karşı duracak!..
Bu ümmet utanmaz mı, şerefi çiğnenirken? ..

Ölülerden tek farkımız dua edebiliyoruz onun dışında faydamız dokunmuyor kardeşlerimize...
Gün gelirde savaş biterde kardeşlerimiz zafere ulaşırsa biz onların durumuna düşersek,acaba yüzümüz olucak mı dua istemeye ?
Dua istediğimizde duadan fazlasını mı yaparlar bizler için..? Onlar için duadan daha fazlasını yapmayı nasip etsin mevlam...
ALLAH bizleri kardeşliği eylemle ispatlayanlardan eylesin..
Güzel yazı için rabbim razı olsun abla..

Aşk-ı Şehadet'in İmzasi

Biz, ALLAH’tan başka sahibi olmayanlarız. (Ali Şeriati)

вιя gєηç кιzιη єη güzєℓ gєℓιηℓιğι şєнα∂єт gєℓιηℓιğι∂ιя...
Konu Sayısı : 310
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 202

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 13 Ağustos 2012, 17:16:19 »

Emeğine sağlık büyüğüm..!
Hatırlattığın hadisler ve ardından vicdanımıza yönelttiğin sorular 'iyi' geldi..

Hani Anne baba kardeşliğinden üstündü İSLAM kardeşliği..?

Herşey de zaten burada başlıyor burada bitiyor bence..
İslam kardeşliğini başka tüm bağlardan üstün görmedikce dizi kanayan evladı için üzüldüğü kadar parçalanan bir diğer evladı için üzülemez ağlayamaz anne ve babalarımız..
Ve diğer evladı için üzüldügunu diger evladinin yaralarini sarmaya calistigini görmeyen evlad da kardeşleri için birşey yapmaz...

ALLAH razi olsun buyugum..çok güzeldi..azicik da olsa kedimize geldik..
En azından düşüncelerimizi yine bu konuda yoğunlaşacak..

Wefa'in İmzasi

..
Gözlerden akan her kardeş
Damla damla değil
Kurşun kurşun vurulur göğsüme.
Ebul Benat
Site Yöneticisi
*
Konu Sayısı : 447
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 1068

Kişisel Mesaj : İnna Fetahna, Leke Fetham Mubina...
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #4 : 13 Ağustos 2012, 18:02:46 »

MaşaALLAH kardeşimiz, mübarek olsun konunuz ve derdiniz. Nasipse olursa çalışmanız üzerine fikirlerimizi sunacağız. Heyecanlı ve samimi uğraşlar hep değerlidir ve değer görmelidir.

Rabbim ecrinizi versin ve tesirini de büyük etsin kardeşim.
Cedah'in İmzasi

Yok artık yok...
Zalimler yok olmadan bize rahat yok!!!
VALLAHi yok...
Zalimlere lanet, mazlumlara Selam olsun...
Ashab-ı Suffa
Üye Grubu : Çalışkan Kardeş Üye
Konu Sayısı : 23
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 41

Kişisel Mesaj : Qul'il hakka ve in kâne murrân
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 13 Ağustos 2012, 19:41:22 »

ALLAH razı olsun kardeşim konunun güzelliği ve senin yorumlarının değerli düşüncelerinin güzelliği hakikati çok hoştu. Kardeş yani karındaş aynı göbekten kesilmiş aynı kanı taşır gibi aynı acıyı yaşar gibi aynı sevdayı umudu paylaşmak değil, yaşamaktır kardeşlik.Emeğine sağlık kardeşim, takipte olanlardanim
Umde'in İmzasi

"BEN DAYANILMAZ KAHRIMI VE UZUNTUMU YALNIZCA ALLAH'A SIKAYET EDIYORUM"  Yusuf Suresi 86. Ayet meali

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 13 Ağustos 2012, 21:17:31 »

Rabbim hepinizden razı olsun değerli görüşleriniz için...
GeCe RüzGarı
Konu Sayısı : 279
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 41

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 13 Ağustos 2012, 22:55:13 »

ALLAH Razı olsun Değerli büyüğüm....
Kardeşlik konusunda müsadenle büyüğüm...Asıl inanlar kimdir asıl kardeşler kimlerdir sorusuna Hz Nuhun hayatında Aşikar görüyoruz..kac şey paylaşmak isterim...

Nuh’a vahiy yolu ile bildirdik ki; “Daha önce inananlar dışında soydaşlarından başka inanan olmayacaktır. Onların yaptıklarından dolayı üzülme.” “Bizim gözlerimiz önünde ve vahyimiz uyarınca gemiyi yap, zalimler konusunda bana başvurma, çünkü onlar kesinlikle boğulacaklardır.”

Nuh, Rabbine seslenerek dedi ki; “Ey Rabbim, oğlum ailemin bir bireyi idi, senin vaadin de gérçektir ve sen kesinlikle hüküm verenlerin en yerinde hüküm verenisin.”

ALLAH dedi ki; “Ey Nuh, o oğlun-senin ailenden değildi. Çünkü o kötü işler yaptı. İçyüzünü bilmediğin bir şeyi yapmamı benden isteme. Sana cahillerden olmamanı öğütlerim.”

Nuh dedi ki; “İçyüzünü bilmediğim bir şeyi yapmanı istemekten sana sığınırım. Eğer sen beni affetmez, bana merhamet etmezsen hüsrana uğrayanlardan olurum.”

Sözünü ettiğimiz bağ, kan ve soy bağı değildir; toprak ve yurt bağı değildir; aşiret ve oymak bağı değildir; renk ve dil bağı değildir; milliyet ve devlet bağı değildir; meslek ve sınıf bağı değildir.

Evet bu bag kan ve soy bagı değildir bu bag kardeş bagıdır asıl kardeşlik bagının sınırlarını Rabbimiz Hz.nuhun hayatında bize ögretiyor ve bize yol teşkil edecek güzel misalla Kardeşlerimiz kimdir sorusuna net ve acık şekilde belirtiyor...

mizgin__turabii'in İmzasi

Gece ile gündüzün değişmesinde ve ALLAH'ın gökten bir rızık sebebi olan yağmuru indirip de onunla yeryüzünü ölümünden sonra diriltmesinde ve rüzgârları yönlendirmesinde aklını kullanan bir topluluk için nice deliller vardır..
45-5 Ayeti celile

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 14 Ağustos 2012, 00:59:22 »

Rabbim yolundan ayırmasın kardeşim...sizlerin yorumları ile dahada önem kazandı bu sayfa...
Genel Sorumlu
*
Konu Sayısı : 684
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 641

Çevrimiçi Çevrimiçi

Site
« Yanıtla #9 : 14 Ağustos 2012, 08:19:06 »

ALLAH Razı olsun Değerli büyüğüm....
necmetul-leyl'in İmzasi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 14 Ağustos 2012, 08:25:16 »

amin ecmain inş kardeşimde ben eleştirilerinizide bekliyorum...
“Xweda wekîle bese.” (Sureta Nîsa 81)
Konu Sayısı : 417
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 594

Kişisel Mesaj : Kim,ALLAH'a tevekkül ederse;O,kendisine yeter!
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 14 Ağustos 2012, 16:29:57 »

Yazı çok güzel olmuş büyüğüm...
MaşaALLAH... Seni tanıdığım kadarıyla rahatça söylüyorum ki sen gerçekten ihlaslı kardeşliği içinde barındıran halisane bir büyüğümüzsün...
o yüzden yazını huzurla okudum...
yazıda verdiğin örneklerde çok güzel...
mizgin abinin verdiği örnekde geröekten güzel ve bizimde hep kullandığımız bir örnektir...
ilgilendiğimiz bir kardeşimiz vardı kız kardeşiyle iletişime geçemiyordu bir türlü beni arayıp yardım istediğinde bende tam mizgin abinin meallerini verdiği ayetleri okuyordum... sonra kardeşimize anlamını okudum bu ayetlerin...
ve kardeşim ......... şu kardeş bugün senin kardeşin oldu...
arık siz gerçekten kardeşsiniz...
bir ayele başlatın kardeşliğinizi gibi bir kaç tavsiyede bulundum sadece bir hafta sonra gördüğümde, o kadar değişmişlerdiki...
birbirlerinin en büyük destekcisi olmuşlardı... benide öz kardeşten sayıyorlardı artık...
hamd olsun hamd olsun..
kardeşliği lutfedene hamd olsun...
Nurlu Hayat'in İmzasi

23/10/2011
Bu geçici bir taziye olmasın... Ölenle ölünmez deyip yeniden bataklıklara dalınmasın... Her Ölüm bir el uzatış, bataklık yolcularına... İsteyen Tutar kurtulur...İsteyen Kaçar kaybolur....

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 14 Ağustos 2012, 21:28:22 »

estf kardeşim Rabbim bende gördüklerinizi bana nasip etsin inş...senin kardeşliğin gerçekten bambaşka...

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 15 Ağustos 2012, 00:24:04 »

estağfirullah büyüğüm..
Nurlu Hayat'in İmzasi

23/10/2011
Bu geçici bir taziye olmasın... Ölenle ölünmez deyip yeniden bataklıklara dalınmasın... Her Ölüm bir el uzatış, bataklık yolcularına... İsteyen Tutar kurtulur...İsteyen Kaçar kaybolur....
fe sabrun cemil
Konu Sayısı : 137
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 191

Kişisel Mesaj : BEKLENEN GÜN GELECEKSE ÇEKİLEN ÇİLE KUTSALDIR..
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 15 Ağustos 2012, 12:57:53 »

güzel yüreğine sağlık kardeşim..yazını okurken karşımda bunları sen anlatıypormuşsun gibi hissettim..yazı sırf yazmış olmak için değil yürekten yazıldığı çok belli..şuan da sorular kafamda kamçılanıyor..

bizler arakan da  somalide ve dünyanın dört bir tarafında zulüm gören kardeşlerin yarasına merhem olamıyoruz,kardeşliğin hakkını veremiyoruz..belkide dua edelim deyip vicdan rahatlatıp dualarımızdada  unutuyoruz,tam iftar yaparken arakanda ki Müslüman kardeşlerimizin halini görüp içimiz dayanmayıp kanal değişip kaşıklarımızı bırakıyorz..bundan başka da birşey yapamıyoruz..

çünkü biz öyle bir hale gelmişiz ki burnumuzun dibindeki kardeşliğin hakkını verememişiz..yada can kardeşim dediğin,herşeyini paylaşmayı göze aldığın,ensar muhacir dediğin kardeşinin sana yalan söylüyor olduğunu yada sırtından vurduğunu öğreniyorsun..şimdi bende soruyorum kardeşiz diyene sımsıkı sarılmak suç mu,birini sevince acaba bu da beni yarı yolda bırakır mı diye düşünülmeyen kardeşlikler olacak mı.. Ney vs..

kısacası binanın temeli sağlam olursa ondan sonrasıda sağlam olacaktır..artık samimiyetsizliği,klavye kardeşliğini,yalanı dolanı bırakıp samimiyetle kucaklarsak birbirimizi arakan somali vs. deki kardeşlere yardım edebiliriz..

ALLAH muhabbeti ALLAH için olanlarda karşılaştırsın,bizleride onlardan eylesin..
yürek yangınım'in İmzasi

Üye Grubu : Çalışkan Kardeş Üye
Konu Sayısı : 64
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 35

Kişisel Mesaj : Bir topluluk kendisini değiştirmedikçe, ALLAH onların durumunu değiştirmez.
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #15 : 15 Ağustos 2012, 15:42:24 »

öyle haklısnız ki. Biz eylemden eyleme koşan ama ellerini açıp kardeşleri için samimi bir dua etmekten aciz Müslümanlar. Hangi kardeşlik. İşkence altında öldürülen, babası gözleri önünde parçalanan, vedaha bir çok şeyi sadece ALLAHa iman ettik dedikleri için yaşayanları bilmem hangi süper güce uşaklık etmekle suçlayan kardeşler(!)iz biz.
rabbim ümmetin kardeşliğinin dirilmesine vesile kılsın bizi.
ALLAH razı olsun büyüğüm Emeğiniz  için.

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #16 : 15 Ağustos 2012, 17:19:03 »

Rabbim sizlerdende razı olsun kardeşlerim...sizlerin yorumları ve katkılarından çok faydalandım...

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #17 : 22 Ağustos 2012, 13:24:37 »

Yine kardeşliği düşünüyorum...Bu kez Efendimizizn kardeşliğini...
Kocaman bir Ahhh !!! diyesim geliyor...Birbirimize yapamadığımız kardeşliğimizi Efendimize yapabiliyormuyuz ? acaba...
Hadisinde bildirdiği kardeşler olabiliyormuyuz özlediği kardeşleri ?

Hadisinde Peygamber Efendimiz Buyuruyor: "Kardeşlerimi Özledim!.."

Ebû Hüreyre -radıyallâhu anh-’dan rivâyet edildiğine göre, birgün Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, ashâbıyla birlikte kabristana gitti ve:

“Allâh’ın selâmı üzerinize olsun ey mü’minler diyârının sâkinleri! İnşâallâh birgün biz de size katılacağız.
Kardeşlerimizi görmeyi çok isterdim. Onları ne kadar da özledim!” buyurdu.

Ashâb-ı kirâm:

“– Biz Sen’in kardeşlerin değil miyiz, yâ Rasûlallâh?” dediler.

Rasûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:

“– Sizler benim ashâbımsınız, kardeşlerimiz ise henüz gelmemiş olanlardır.” buyurdular.

Ey Nebi bende senin kardeşinmiyim ?kardeşliğine layıkmıyım ? benide özlüyormusun acaba ? ben seni öyle özlüyorum ki Efendim...
Bunları düşündükçe içimi bir hüzün kaplıyor...Keşke diyorum bende senin zamanında yaşasaydım...senin sohbetlerine katılsaydım...
Bir Ali bir Zeyd bir Sümeyye Bir Zeynep Bir Musab Bir Nesibe olup savaş meydanında seni korumaya çalışsaydım...
Düşünüyorum düşündükçe ahhh larım büyüyor...Başka bir hadisin geliyor aklıma...

Ebû Hureyre’den rivâyet edildiğine göre Peygamber Efendimiz bir gün:

“– Benden sonra öyle kimseler gelecektir ki, «Keşke Peygamberi görseydik de, bugün sahip olduğumuz mal, servet ve çoluk çocuğumuz olmasaydı…» diye hasret çekerler!..”

Öyle çekiyorum ki O hasreti Sultanım...Öyle özlüyorum ki Seni...

Sonra beni görmeyen kardeşlerim deyişin geliyor aklıma o hüznün yerini bir parcada olsa sevinç alıveriyor...Çocuklar gibi oluyorum...

ALLAH için birbirini seven kardeş olanlar Cennete arşın altında gölgeleneceklermiş...Ey Resul bizde cennette buluşurmuyuz acaba...
Beni Ashabına gösterip işte o özlediğim kardeşlerimden birtanesi dermisin ...Beni özlemle karşılarmısın...Ben seni öyle özlüyorumki...

Sana layık bir kardeş nasıl olacağım nasıl özlemini kazanacağım hep bunu düşünüyorum...
Biliyorum senin gittiğin bu yol çok çetin çok zorlu..bu yolda çok enğeller var dikenler var...
ama ben senin yolundan gidebilmek senin kardeşliğini kazana bilmek senin özlediğin kardeşlerden olabilmek için ne yapmam gerekirse yapacağım...
Bu ugurda nelerden vazgeçmem gerekirse geçeceğim...
öyle çalıçacağımki Efendim hiç yorulmayacağım yıkılmayacağım yılmayacağım hep dimdik duracağım Rabbimin izni ile...

Senin öğrettiğin bu yolda hiç pes etmeden Rabbimin emrettiklerini ve senin öğrettiklerini anlatacağım...
Davasını yaşayan ve yaşatanlardan olup kardeşliğine talip olacağım Sultanım...
Senin yolun ne güzel Senin kardeşliğin ne güzel Senin öğretmenliğin ne güzel...
Yarab beni bu yolda Efendimizin takipçilerinden eyle...
Beni bu yolda efendimize kardeş eyle...
Beni bu yolda adayan ve adananlardan eyle...
Bana öyle bir ilim verki verdiğin ilimle amel eden alimlerden olayım...
Beni öyle yetiştirki Raabim Efendimize ve ümmete layık bir kardeş olayım...
Yarab bana kardeşler gönder...
Yarab bana yoldaşlar gönder...
Beni hayırlı bir kardeş eyle...
Bana güvenen beni kardeşi kabul eden kardeşlerimi hiç bir zaman hayal kırıklığına uğratmayayım RABBİM...
(AMİN)

KARDEŞ OLABİLME VE KARDEŞ KALABİLME DUASI İLE...

« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2012, 13:35:18 Gönderen: Şehadet BİR Çağrıdır » Kayıtlı
Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #18 : 22 Ağustos 2012, 14:11:13 »

amin amin amin...ALLAH razı olsun.

Efendimizin ''kardeşlerimi özledim.'' hadisine mashar olabilmek ve bu uğurda kardeş kalmak imandan olsa gerek. İmandır insanı diri tutan. Ben kardeşimi, kardeşim beni sevmedikçe cennete girmemiz mümkün değilse işte o zaman hepimiz birbirimizi sevmek zorundayız. Dertlenen insanalr ancak davanın derdini taşırlar. Davasına sevdalanan insan acıyı- kederi yudumlar. Yeter ki kendimizi davamıza adayalım. Ne mutlu o sadık yarenlere..
Ebu Ömer'in İmzasi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #19 : 23 Ağustos 2012, 10:22:41 »

amin ecmain abi...
fe sabrun cemil
Konu Sayısı : 137
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 191

Kişisel Mesaj : BEKLENEN GÜN GELECEKSE ÇEKİLEN ÇİLE KUTSALDIR..
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #20 : 23 Ağustos 2012, 10:30:38 »

amin amin aminn kardeşim..yüreğine kalemine emeğine sağlık..rahman her daim senden razı kalsın..
yürek yangınım'in İmzasi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #21 : 23 Ağustos 2012, 11:34:34 »

amin kardeşim Rabbim sizlerdende razı olsun...

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #22 : 23 Ağustos 2012, 12:13:56 »

amin amin aminn kardeşim..yüreğine kalemine emeğine sağlık..rahman her daim senden razı kalsın..
Wefa'in İmzasi

..
Damla damla değil

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #23 : 23 Ağustos 2012, 15:58:00 »

amin ecmain inş...
Ebul Benat
Site Yöneticisi
*
Konu Sayısı : 447
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 1068

Kişisel Mesaj : İnna Fetahna, Leke Fetham Mubina...
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #24 : 11 Eylül 2012, 17:02:01 »

Bismillah bu benim ilk yazı çalışmam olacak Rabbimin izni ile...
Ebu Ömer abi bana kardeşlik ve fedakarlık konusunu verdi...Bu konuyu 15 gün araştırmamı sonrada yazıya dünüştürmemi istemişti...
ama ben araştırmadan kardeşlikle ilğili neler düşünüyorum acaba kardeşlikten anladığım nedir kardeşlik denince aklıma ilk neler geliyor bunları sizlerle paylaşmak istedim...aslında aklımda bir kaç konu oluşmuştu ama ben içimi en acıtanını yazmak istedim...
sizlerinde katılımını istiyorum yanlış olduğum yerleri düzeltmenizi ufkumu genişletmeme yardımcı olursanız sevinirim...

Kardeşlik bir anne babadan kardeşlik birde islam kardeşliği...İslam kardeşliğinin anne baba kardeşliğinden üstün olduğunu biliyoruz...
Sahabe hayatlarındanda bunları görebiliyoruz...Hz Musabın örneğinde olduğu gibi...

Peki islam kardeşliği nasıl olmalıymış bununla ilgili bir kaç hadis yazmak istiyorum...

Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu (düşmanına) teslim etmez. Kim, (mümin) kardeşinin bir ihtiyacını giderirse ALLAH da onun bir ihtiyacını giderir. Kim Müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple ALLAH da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir Müslümanı(n kusurunu) örterse, ALLAH da Kıyamet günü onu(n kusurunu) örter.
Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr, 58.

"Müslümanlar tek bir kişi gibidirler ki başında ağrı olduğu zaman tüm vücudunun ateşi yükselir ve uykusuz kalır" (Müslim)

"Müslümanlar tek bir kişi gibidirler. Gözü rahatsız olduğu zaman tümü rahatsız olur ve başı rahatsız olduğu zaman tümü rahatsız olur" (Müslim)

"Mü'min, mü'min için bir binanın taşları gibidir; birbirini kuvvetlendiriyorlar" (Müslim)

Enes bin Malik radiyALLAHu anh anlatıyor: Peygamber efendimiz sallALLAHu aleyhi ve sellem şöyle buyurdular: “Biriniz kendisi için istediği bir şeyi kardeşi için de istemedikçe veya komşusuna da söylemedikçe iman etmiş olamaz” (Müslim)

Ebû Hureyre radiyALLAHu anh’den rivâyet edilmiştir: Resûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellem buyurdular ki: “Canım kudret elinde olan ALLAH’a yemin ederim ki sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız...

Hadislerde nasıl bir kardeş olmamız gerektiği anlatılıyor...Peki biz nasıl bir kardeşiz ?
kardeşlerimizi gerçekten seviyormuyuz ?
sevgi fedakarlık ister...seven insan sevdigi için bazen feda etmesi gerekir...
seviyorsak eğer bunu ispat etmemiz gerekmez mi ?
bizler sevdiğimizi söylüyoruz peki nasıl ispatlayacağız bu sevgimizi...ne fedakarlıklar yapmamız gerekiyor...
Filistinde suriyede afkanıstanda ırakta somalide arakandaki Müslüman kardeşlerimizi ne kadar seviyoruz peki ?
sevğimizi nasıl ispat edeceğiz  onlar için ne gibi fedakarlılar yapıyoruz ?

hadislerde bir vucudun azaları gibi olmamız gerektiği söyleniyor...filistindeki uykusunda öldürülen bir çoçuğun anası gibi hangimizin yüreği yanıyor ? somalideki açlıktan ölen çoçukları gördüğümüzde neler hissediyoruz ? çektiği açlığı hissedmemiz mümkünmü...süriyedeki babası ölen bir yavrunun acısını ne kadar anlaya biliyoruz ? Ya arakanda yurtlarından sürülen o Müslümanların acısı ciğerlerimizi yakıyormu ?

eğer yeteri kadar hissede bilseydik bu acıları birşeyler yapardık sadece dua olarak  kalmazdı kardeşlerimiz için yaptıklarımız...
feda ederdik birşeyleri ispata çalışırdık sevgimizi...
Müslüman bir kardeşinin feryadını duyan onun zulme uğradığını gören bir Müslümana farz değilmiydi cihad...neredeler cihad erleri neredeler canlarını mallarını çocuklarını feda edecek sevgisini ispat edecek MÜSLÜMANLAR neredeler...

Bizim ailemize uyğulansaydı bu zulum evladımız öldürülse kardeşimizin ırzına geçilse ne yapardık ? sadece dua ederek o zalimlere lanetmi ederdik yoksa intikam için hareketemi geçertik ? Elimiz kolumuz bağlı durmazdık herhalde...burda şu soru takılıyor aklıma...
Hani anne baba kardeşliğinden üstündü İSLAM kardeşliği...
Peki bu tezad neden hem İSLAM kardeşliğini aile bağlarından üstün tutacağız sevdiğimizi söylüyeceğiz ama bu sevgi için kardeşim dediklerimize yapılanları durup sadece izliyeceğiz.. çok soru sorduğumun farkındayım sorularıma sizlerinde cevaplar vermesini bekliyorum...

Müslüman kardeşlerimizi sevmek yaptığımız fedakarlıklarla sevgimizi ispat etmek duası ile....

Kardeşimizin yüreğinden süzülen bu kardeşlik duygularına katılmamak elde değil. Unutuyor ve unutturuluyoruz maalesef. Gözlerimiz kendimizden ve yakınımızdan başkasını, başka yeri görmüyor, göremiyor ve hatta kör ediliyor. Sadece kendini, aileni, çoluk-çocuğunu düşün, onlar için yaşa, onlar için çalış çabala... Başkalarına dikkat kesilme, önem verme, literatüründen sil onları... Sil ki, kardeşliğinizi yok etmek kolay olsun, birliğinizi dağıtmak basit olsun(!)

Rabbim muhafaza eylesin bizleri dağılmaktan, yok olmaktan, perme perişan bir hale düşmekten. Kardeşliğinin bilincene ererek yaşamını dizayn etmeye çalışan Müminler, asla ve asla bu lezzetin tadını başka yerde bulamazlar. Zira yalnızca Rableri için severler, Rableri için düşünürler, Rableri için hareket ederler...

Kardeşimiz Şehadet Bir Çağrıdır! Derdiniz derdimiz, dersiniz dersimizdir bilesiniz! Hep aynı kaygıları taşıyor ve bu sevdamızı büyütmesi için Yüce Rahman'a dua ediyoruz. Bizi biz'e, benliğimize, bencilliğimize bırakmasın! Bizi yolunda daim kılsın...
« Son Düzenleme: 12 Eylül 2012, 12:06:07 Gönderen: Cedah » Kayıtlı
Cedah'in İmzasi

Yok artık yok...
Zalimler yok olmadan bize rahat yok!!!
VALLAHi yok...
Zalimlere lanet, mazlumlara Selam olsun...

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #25 : 12 Eylül 2012, 10:52:17 »

amin amin amin inş...
Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #26 : 12 Eylül 2012, 11:02:01 »

şehadet bir çağrdır kardeşim yeni konunuzu sabırsızlıkla bekliyoruz.
Ebu Ömer'in İmzasi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #27 : 12 Eylül 2012, 11:07:38 »

hakkınızı helal edin abi daha hiç bir çalışma yapamadım...
Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #28 : 12 Eylül 2012, 11:34:12 »

hakkınızı helal edin abi daha hiç bir çalışma yapamadım...

Biz inanıyoruz ki şartlarınız müsade etmemiştir.Hayat bu kolay değil..Her işle uğraşacaksınız sonra bu güzel işlere vakit bulacaksınız.İnşALLAH kardeşim en kısa zamanda inanıyorum telafi edersiniz..Bu arada tebliğ çalışmanız iyi gidiyordur inşALLAH.
Ebu Ömer'in İmzasi

Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #29 : 20 Kasım 2012, 13:15:18 »

Ebu Ömer ve 22 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kardeşimiz bir dersi çıkardı ziyaretçilerin uğrak yeri oldu.. maşALLAH ihlasla yapılan işlere Rabbim nice bereket lutfediyor...İyiki sitemizi ziyaretçilere kapamamışız... İstifade ederken kardeşimize edilen duaları düşünsenize..
Ebu Ömer'in İmzasi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #30 : 20 Kasım 2012, 20:23:36 »

Nurlu Hayat ve 54 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Nurlu Hayat'in İmzasi

23/10/2011

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #31 : 20 Kasım 2012, 21:03:20 »

Fecra_azadi ve 56 Ziyaretci..)

Emeğine sağlık buyugum
Wefa'in İmzasi

..
Damla damla değil
Genel Sorumlu
*

Çevrimiçi Çevrimiçi

Site
« Yanıtla #32 : 20 Kasım 2012, 22:15:13 »

necmetul-leyl ve 62 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
necmetul-leyl'in İmzasi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #33 : 21 Kasım 2012, 13:23:42 »

çok duygulandım ve şaşırdım bukadar ziyaretçinin incelemesine...inş istifade ediyorlardır..
Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #34 : 21 Kasım 2012, 13:46:50 »

çok duygulandım ve şaşırdım bukadar ziyaretçinin incelemesine...inş istifade ediyorlardır..

Kardeşim ALLAH için yapılan her amel böyle bereket bulur inşALLAH..onun için size ve hüseyine boş yere demiyoruz...
Ebu Ömer'in İmzasi

Genel Sorumlu
*

Çevrimiçi Çevrimiçi

Site
« Yanıtla #35 : 21 Kasım 2012, 20:05:37 »

hatta gitgide artıyor bu sayı
necmetul-leyl, Cedah ve 64 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
necmetul-leyl'in İmzasi

Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #36 : 27 Kasım 2012, 19:47:17 »

Kardeşim ne konu yazmışsın be mubarek..Ne zaman görsek bu konuyu ya yazdırıyorlar yada okuyorlar...İnşALLAH yaşayanlardan olursun kardeşim.
Ebu Ömer'in İmzasi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #37 : 28 Kasım 2012, 01:08:52 »

Şehadet BİR Çağrıdır ve 88 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ne mutlu inş bizim sevab hanemizede birşeyler kazandırır...

inş abi...

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #38 : 27 Aralık 2012, 19:08:02 »

Şehadet büyüğüm..

Özledik,

Birde böyle gzl konularin devamini bekliyoruz..
Wefa'in İmzasi

..
Damla damla değil

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #39 : 06 Ocak 2013, 00:08:53 »

inş kardeşim bende dualarınızı beklerim..
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: