Ana Sayfa Yardım Giriş Yap Kayıt

Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1] 2 3 ... 11   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Herkes, Hakiki İslam'la Nasıl Tanıştığını Anlatsın Bize!  (Okunma Sayısı 66262 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Ebul Benat
Site Yöneticisi
*
Üye Grubu : Vefakâr Kardeş Üye
Konu Sayısı : 447
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 1068

Kişisel Mesaj : İnna Fetahna, Leke Fetham Mubina...
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 24 Mart 2008, 13:37:27 »

Rahman, Rahim ALLAH Adıyla Başlarım.

Çok değerli Mümin ve Müslüman kardeşlerimiz.

Böyle bir konu ile daha evvel karşılaşmadınız sanırım. Evet, ben cümlemizin hidayet vesilesini merak ediyorum ve herkesin anlatmasını istirham ediyorum. Bilahare ben de anlatacağım inşaALLAH.
Hayırlı bir konu olacağını düşünüyorum ve Rabbimden bu konuyla hayra yönelmemizi nasip etmesini diliyorum.

Konumuzu, gereğince ve güzelce anlamlandıralım kardeşlerim.

Rabbimiz hayırdan ayırmasın cümlemizi ve Ümmetimizi...

Buyrun:
Cedah'in İmzasi

Yok artık yok...
Zalimler yok olmadan bize rahat yok!!!
VALLAHi yok...
Zalimlere lanet, mazlumlara Selam olsun...
Üye Grubu : Gayretli Kardeş Üye
Konu Sayısı : 52
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 46

Kişisel Mesaj : "BEKLEYİN GÖRECEKTİR, DURANLAR YÜRÜYENİ"
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 24 Mart 2008, 16:06:16 »

Bana ve bütün müminlere  hidayeti nasib eden Rahman ve Rahim Olan ALLAH'ın adıyla...

Öncelikle böyle farklı bir konu açarak sitemize renk katan Cedah kardeşimize teşekkür ederim. Ve bu bölüm altında hidayetlerine vesile olan durumları yazacak olan kardeşlerimize de peşinden teşekkürlerimi sunarım.

Hepimizin bir şekilde Rabbimizin dosdoğru dini ile tanışması olmuştur. Tanışması diyorum çünkü Müslüman bir ülkede yaşamamıza, Müslüman bir anne, babanın  çocuğu olmamıza rağmen pek çoğumuz Rasul'ün bildirdiğinden farklı bir İslam anlayışı ile büyümüşüzdür.

Bu yazdıklarımdan biri olan bende, geleneksel Müslüman kimliği olan, hatta fazla İslam'la alakası olmayan bir ailede yetiştim. Lise ve sonrası derken hiçbir şeyden haberi olmayan, Ramazan ayında orucunu tutan, ara sıra Cuma namazlarına giden bir şahıs olarak hayatımı sürdürdüm.

O safhalarda şu düşünceye sahiptim, daha gencim biraz hayatımı yaşayayım, daha sonra zamanı gelince (!) ibadete başlar, dinimi yaşamaya çalışırdım. Nasıl olsa ALLAH genç olduğumdan beni mazur görür, nefsime uyduğumdan beni bağışlardı (?)

Sonrasında benim samimi bir arkadaşımın hidayetine vesile olmaya çalışan, onu sürekli yola getirmeye çalışan, ancak arkadaşımın hep kaçtığı bir arkadaş vesilesi ile  hidayete kavuştum. Gülümseme

1997 yılı 21 Ocak bir Ramazan ayı gecesi, ALLAH affetsin arkadaşlarla  iftar sonrası  vaktimizi boşa geçirirken, arkadaşımız yine tebliğ yapmaya çalışıyordu bize pek dinlemiyorduk tabii, tebliğde kabir safhası geçince, O sıralarda aklımı kurcalayan kabir hayatı konusunda sorular sordum.
   Kabir alemi, hesap, yeniden diriltilme  ve en kötüsü böcek ve haşeratın vücudumuzu kemirecek olması, ve günahkar kulların, müşriklerin, kafirlerin bunu  hissedecek olması... Aman Ya Rabbi!!!

Müşrik yada kafir değildim belki, belki de olmadığımı sanıyordum... Ama ya günahlarım ?? yaptığım hatalar?? SubhanALLAH ne yapacaktım o vakit kabirde?Ney 

Böyle gitmemeliydi, hemen o gece namazı nasıl kılacağımı öğrendim arkadaşımdan ve 22 Ocak 1997 günü ilk sabah namazımı kılarak Rabbime yöneldim.  Rabbime hamdolsun ki ondan sonra kaliteli insanlardan, kaliteli hocalardan dersler aldım, sohbetler yaptım.

Aslında burada benim en büyük nasibim belki de çeşitli tarikat, tasavvufi cemaat insanlarıyla değil, direk Tevhidi Müslümanlarla tanışmam oldu. Gözümü bu şekilde açtım ve daha da iyi olarak devam ediyor. Bir ara amellerimde ve takva yolunda bocalamalarım düşmelerim, kalkmalarım oldu elbette ancak asla namazı ve yapmam gereken farz ibadetleri terketmedim. Büyük günahlara düşmedim Elhamdulillah.  Ancak o ilk heyecanıma göre bugün baktığımda kayıplarım yok değil.

Şimdi daha diri, daha tecrübeli olarak, etrafımdaki insanların da hidayetlerine vesile olabilmek için uğraşıyorum. Ve de hidayete ulaşmış olanlarında birbirini korumasına çalışıyorum. Çünkü bende bu şekilde ayakta kalıyor, dikenli yolda yürümeye çalışıyorum.
    Müminler bir binanın tuğlaları gibidir hadisi gereği kenetlenmeye, yolda düşecek olan varsa hep beraber kaldırmaya çalışıyoruz. Bizleri ileri götürecek olan, şeytanın her türlü hile ve tuzaklarına karşı koymamızı sağlayan sıkı sıkıya kenetlenmemiz ve dilimizde olan  kardeşliğimizi hayatımızın her zerresine yerleştirmemizdir.

Hayat tecrübelerle doludur, her geçen yıl bir tecrübedir. Rabbim yaşadığımız hayattan dersler
çıkarmamızı, kardeşlerimizle takva yolunda omuz omuza yürümemizi nasib etsin.

selam ve dualarımla...

Sizleri ALLAH için seven kardeşiniz   Ebu Talha
« Son Düzenleme: 10 Ağustos 2008, 10:37:13 Gönderen: Cedah » Kayıtlı
Ebu Talha'in İmzasi

Üye Grubu : Azimli Kardeş Üye
Konu Sayısı : 120
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 36

Kişisel Mesaj : muştu
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 24 Mart 2008, 16:21:31 »

S.a kardeşler. Hamd alemlerin rabbi olan ALLAH'(c.c) a, salat ve selam da kutlu elçi efendimiz MUHAMMED mustafa (s.a.s)e olsun. Hamdolsun rabbime hidayetini nasip etti inş. İslamla tanışmak islama girmek. ALLAHu ekber. Dilin bile anlatmaya kafi geldiği, yüreklerin rahmana doğru yöneldiği.
Bundan 3 yıl öncesine yakın bir zamandı. Açıktım örtülü değildim ama namazlarımı felan kılıyordum.eksikleri göremiyordum tabi.gözlerim kör kulaklarım sağırdı sanki. Ama kalbimin bi köşesi hep buruktu eksik var diyordum. Ve bu dönem annemi kaybettiğim dönemlerdi. Hassas. Karamsar.duygusal.yalnız hissediyordum kendimi. Oysaki hasbinALLAHu ve nimel vekil......sonra bigün işyerime bi abi geldi.ALLAH razı olsun ondan. Yanında 2-3 kişi daha vardı tamirata geldiler mutfağa. Okadar garip oldumki. Hepsi sakallı.ne güzel insanlar dedim. Bana kim bilir ne diolardır dedim "şu kıza bak felan yazık diolardır belkide dedim". Aradan 3-4 gün geçti bu abi oldunu bilmiyorum, netten mail istediler. Biz onlara iş yapıyorduk bu sefer.hem alıcı hem satıcı firmaydı yani. Dosya gönderdi o abi katalog yapılcaktı. Resim attı. Neyse yine bi dosya attı. Bende sandım kataloğa gircek. Meğersem ben okuyayım die atmış. Sonra anladım o gelen abi bu abi.tevafuklar üst üst üste. Sonra kafamız karıştı. Dosya islamda yasaklanmış gıdalarla ilgili. Dediler bunun ne işi var katalogda ara sor. Sordum sonra. Dedimya ben okuyayım die atmış. Okudum sonra. Teş. Ettim tekrar.sonra konuştuk.bana namaz kılıp kılmadı sordu. Kılıyorum dedim.bana şey dedi sonra hiç unutmuyorum.çayı şekersiz için nasıl olcak acaba dedi.sustum sadace. Eksik olur demek istedi ama anlayamamıştım ozaman....bana kitap hediye etti sonra çok basit ama çok güzel. Okadar mutlu oldumki.her dedini dinliyordu. Soru sormuyordum. Sonra devamı geldi kitapların . Biri gitti biri geldi. Hepsini çok sevdim kitapların.ama hala bişey yokdu bende...sadece kafam karışıkdı. Yoldaki işaretleri okudum sonra. Sonra kafamda sorular çoğaldı.niçin  la ilahe illALLAH dediğimi onda öğrendim. Örtünmek istiyordum ama şeytan yine biyerden bi vesvese veriyor yapamıyordum. Sonra bigün efendimizle ilgili kutlu doğumdaydı sanırım öyle kötü oldumki .yüreğim yandı. Ağladım . Ağladım. Ağladım ve fenalaştım... Arkadaşım vardı yanımda o sakinleştirdi beni.sakinleştim ama hala yüreğim yanıyordu. Söyledim tek şey şuymuş:"ben efendimizin sevgisini hak etmiyorum" çok garip oldum . Ve hayatımda 2 kez öyle oldum . Geçen yıl efendimizin doğum yılındaydı. Saatlerce veda hutbesini okurken fenalaştım. Şuan bile inanın kardeşler gözlerim dolu dolu. Neyse aynı gün işten çıktım eve gidiyorum otobüsdeyim.incektim ayağa kalktım. Başım döndü birden. Sallandım sanki.gözümü açtım.gözüm kapalıyken ateşli bir sahne canlandı perde perde... Kendime baktım.kendimi aferdersiniz kardeşler çıplak hissettim . Pantolon ve gömlek var üzerimde ama dedim ben napıyorum.otobüsdeki açık bayanlarla beraber utandım kendimden. İndim sonra. Eve gittim. ALLAHım ne oluyor dedim . Evdede devam etcekmi dedim. Eve gittim.subhanALLAH. Kıyafetlrime bakıyorum. Deli gibiyim ama alıyorum ve atıyorum. Ben bunları nasıl giydim giymicem. Bunlar dar. Ogünden sonrada açık şeyler giymedim .sonrada örtündüm. Sonra sıkıca sarıldım. Tam bilinçli değildim. Dört terim mevdudi bi çok şey aldım.abimden ALLAH razı olsun çok ilgilendi. ALLAH ecrini versin. Ben ilerledikçe oda ona göre kitap getirdi. Çok sevindi. Hergün dua ediyorum o'na .vesile oldu. Sonra genç birikimle tanıştırdı beni. Yeni çevre edindim. Ailesi ailem oldu. ALLAH onlardan razı olsun. Sonra zaman ilerledi. Rabbime çok şükür. İslama girmek ne güzel bir şey. Artık kendi kiatplarımı kendim alıyordum. Hangisi doğru yanlış ayırt edebiliyordum. Çok mutlu ediyordu beni...

Böyleydi cedah abi. Hamdolsun rabbime. Rabbim günahlarımızı affetsin inş. O rahman. Rahim.o'ona kulluk ederiz. O'ndan yardım isteriz. Sıratı müstakimden ayırmasın bizi. En büyük arzumda onun yolunda şehit olmak.bir canım var o'da islam uğruna olur inş. Tüm kardeşlerimizinkini.
Selam hidayete tabi olan ların üzerine olsun...
Velhamdülillahi rabbil alemin!!!!!!
« Son Düzenleme: 24 Mart 2008, 18:02:35 Gönderen: Cedah » Kayıtlı
hanzele'in İmzasi

ALLAH gayemiz, Peygamber aleyhisselam önderimiz, Kur'an yasamız, Cihad yolumuz, ALLAH yolunda ölüm en büyük hedefimiz"
*
Üye Grubu : Kardeş Üye
Konu Sayısı : 20
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 9

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 25 Mart 2008, 00:27:29 »

Sanirim aranizda bu konuda en sanslilardan birisi benim.

Ben hic böyle bir arayisa girmek mecburiyetinde kalmadim. Hamd olsun.

7 yasima kadar cevremizde yakin camilere giderdim. Diyanete ve Süleymancilara ait camilerdi bunlar. Ailem islami yönden cok geleneksel bir hayat yasiyordu. Fakat buna ragmen babam cok muhafazakar idi. Hic istemedigim halde örtünmem gerekiyordu o yasimda. Örtümden nefret ediyordum. Gittigim camide daha elif basindaydim ve daha ilk günlerimdi. Elif Bami ben kalktiktan sonra kaldirdigim icin dayak yemistim hocadan. Neymis, elif baya saygisizlik etmisim. Artik hocalardanda nefret ediyordum. Bir keresinde neden örtüneyim ki diye sormustum, erkekler neden böyle birsey yapmalari gerekmiyor ve bunun gibi seyler sormustum ve karsiliginda kafa kurcalayacak sorular sorma, ALLAH öyle emretmis iste diye bir cevap almistim. Bana dinim, o yasta olmama ragmen, cok sacma ve anlamsiz geliyordu. Sonra babam bir amca ile ticari is ortakligi yapmisti. Babam o amcayi cok seviyor ve daha cok islami ahlakindan dolayi onunla bu ortakligi yapmisti. Aralarinda anlasmislardi. O amca bizim egitimimizle ilgilenecekti ve babamda onun yerine daha fazla calisacakti. Ikiside sözlerinde durmuslardi. Amca bizi bir dersaneye götürmüstü. Hic unutmuyorum.. girdigimde dersteydiler bile ve örtü konusunu isliyorlardi. orada diger yerlerdeki gibi sadece kuran ezber tecvid ve ilmihal yapmiylardi. hadis, siyer, akaid, fikih gibi bana göre ozamanlari cok yabanci derslerde yapiyorlardi. Ama oradaki hoca ne bagiriyor nede cezalandiriyordu.. Orada ilk defa tüm sorularima anlamli cevaplar almistim.. o dersanede heryer kitap doluydu. daha önce hic görmedigim kadar kitap vardi orda. okuma aliskanligim hamd olsun cok kücük yasta bu sebeple gelismisti.. 12 yasindaydim. ilk okudugum akidevi kitap su an hala rafimda en sevdigim kitaplarim arasindadir.. MUHAMMED Süleyman Temiminin "Tevhid" kitabi. Kücük yasta olmama ragmen bu yeni gittigim yerin diger yerlerden cok daha farkli oldugunu görebiliyordum... Kücük yasta islam ile tanismak kadar güzel birsey yok olsa gerek...

selametle
« Son Düzenleme: 25 Mart 2008, 00:31:19 Gönderen: Muslima » Kayıtlı
nerman'in İmzasi

"Zaman gelir sende ölümle karşı karşıya kalırsın. O halde ALLAH´a yönel ve O´nun yolunda cihad et. O bu dünyada da, öbür dünyada da bir şereftir."
(Komutan Hattab)
eBu CeNDeL
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 25 Mart 2008, 01:20:24 »

Evet kadeşlerimin oldukça güzel anıları varmış bizimki ne kadar etkili olur bilinmez ama değinmekte fayda görüyorum…

Ben islamı idrak etmeden evvel gerçekten inançlarına bağlı,ata dini islamın kaide ve kurallarını gereğince yapmaya çalışan kendince bir dava şuuru dahi olan hemde imam hatip lisesi mezunu biriydim…Zaman zaman terk etmeme rağmen içi boş bana bir anlam katmayan namazımıda kılmaya çalışan biri idim… Çok fazla hak etmediğimi düşündüğüm temiz has halis islamı imam hatip lisesi yıllarında değil ancak daha sonra tanıdığım birkaç güzide Müslüman vesilesi ile tanıdım…
Bu insanların laf değil icraat ortaya koymaları…İslamı dil ile değil lisanı hal ile anlatmaları beni çok etkilmişti…
Bu insanlarda gördüm söz verdiği vakit sözünde durmayı…Bu sözün Rahmana olanına daha bir itina göstermeyi…Bu insanlarda gördüm neye niçin inandığını bilip onun gereğini yapmanın gayretini…Tevhidi bu insanlar vesilesi ile tanıdım LAİLAHEİLLALLAH demenin sorumluluğunu bu insanlardan öğrendim…Ve onlarda gördüm hayata Kurani bakış açısını…
Ben bu ağabeylerimi bir mitingte tanıdım…

Onlarla bir gün bir gece geçirmem onları tanımama vesile oldu…Hani derler ya bir kişiyi tanıyacaksan ya onunla yolculuk edeceksin yada yemek yiyeceksin ben hepsini yaptım Gülümseme

Ve tebliğin en önmlisini gördüm kırmadan dökmeden hal ile anlatıldığını bizzat bu şahsı muhteremlerde … Hala devam etmekte dostluğum bu güzel insanlarla… Rabbime şükürler olsun ki beni iyilerle karşılaştırdı…
Ne kadar hamd etsek sanırım azdır O'na…

Rabbimiz bizi dosdoğru olan yolun üzre sebatkar kıl…ALLAHümme amin
*
Konu Sayısı : 40
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 8

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 25 Mart 2008, 03:20:31 »

adam.sanki sebepsiz yaşıyordu
yaşadığı hiç birşeyden tad almıyor sadece kendini ferdi tayfur kasetlerine adamıştı
sabahın erken saatlerinde dinlemeye başlar hatta uyurken bile teyibi açık bırakırdı
kendi kendine sahte hayallaer kurar ve bu hayallerin başrolünde hep kendisi oynardı
bazan geceleri radyoda dinlediği için.bir gece radyosunu açık bırakıp uyumuştu
gecenin yarısında aniden bir sesle açtı gözlerini
açık unuttuğu radyoda kur'an okunuyordu
ve okadar güzeldiki uykunun arasında içini eritmişti sanki
ve sonra tekrar uyudu
yine eski hayatına devam ediyordu bira içiyor ferdi tayfur dinliyor
kendi kendine hayaller kuruyor galatasaray maçlarına gidiyor
televizyonlarda amarikan filimleri seyrediyordu
arkadaşlarıyla toplanıp okey oynuyor ve okeyden kazandığı biraları içiyordu
hayatı pisliğin ta kendisi olduğu halde cumaları ve bayram namazlarınıda asla kaçırmıyordu
zaman öylece akıp gidiyordu
kuran sesiyle uyandıktan üç gece sonraydı
evine geç saatte girip uyumuştu
ve o gece bir ruya gördü

RUYASINDA ARKADAŞI İLE TOPRAK BİR YOLDA YÜRÜRLER
SOL TARAFTA YERE UZANMIŞ BİR KÖPEK YATMAKTADIR..
ARKADAŞI KONUŞURKEN ARADA PEYGAMBERİMİZİN İSMİNİ SÖYLER..
O HİÇ BİRŞEY DEMEZ SUSAR
AMA YERDE YATAN KÖPEK BİR ANDA OLDUGU YERDEN DOGRULUR
VE SAG BACAGINI KALBİNİN ÜZERİNE KOYAR(BAZI İNSANLARIN SALAVAT GETİRİRKEN YAPTIKLARI GİBİ)
O ANDA BÜTÜN DÜNYASI BAŞINA YIKILIR YERLERE KAPANIP AGLAMAYA BAŞLAR
BİRAZ İLERİDEKİ TEPEYE DOGRU KOŞAR TEPEDEN KENDİNİ ATAR AŞŞAGIYA KADAR YUVARLANIR
YİNE ÇIKIP YİNE ATAR
O SIZIYLA UYANIR UYKUSUNDAN
BİR KÖPEK KADAR OLAMADIM DİYE DÖRT GÜN BOYUNCA HİÇ DURMADAN AGLAR..
VE BU RÜYA ONUN HİDAYETİNE VESİLE OLUR
VE HER GECE RABBİNE HAMD EDER ONU UYARDIGI İÇİN...HAMDEN KESİRAN TAYYİBEN VE MUBAREKEN Fİİ

sonra iki sene boyunca girip çıkmadığı cemaat gurup hizip parti kalmaz
doğrunun ne olduğunu bulmak için tam iki sene uğraşır
kimisi şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır der
kimisi partimiz islamı getirecek der
kimisi en üstün bizim gavsımız der
ama nedense hiç biri sıcak gelmez kendisine
sonra biriyle tanışır o kişi kendisine tevhidi anlatır hakkı batılı ilahı rabbi tağutu
bir gecede bunlar özetlenir bir erkamın evinde
ve dışarı çıktığında saat gecenin ikisi olmuştur
o an sanki yeryüzünde tevhidi bilen üçüncü kişi  zanneder kendini
sonra sorar
abi başka kaç kişi biliyor bu tevhidi?
çok der o abi çok kişi
şaşırır ama gerçekten şaşırır
hani der neredeler ozaman neden bu din bize daha önce anlatılmadı???
ve busene altıncı yaşını kutlar imanının
artık altı yaşında
Konu Sayısı : 257
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 126

Kişisel Mesaj : Rabbim kalbimizi dinin üzere sabit kıl!!!
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 25 Mart 2008, 23:13:55 »

ALLAHın selamı rahmeti ve hidayeti üzerinize olsun....

maşaALLAH kardeşlerimizin islama girişi beni çok etkiledi..nerelerden nerelere dedim..elhamdülüllah rabbim sayılarımızı artırsın.bende nacizhane dilimin döndüğünce aklımın yettiğince anlatayım yeniden dirilişimi..

bismillahirahmannirrahim....

hamd olsun alemlerin rabbine ki ben çok küçük yaştan beri içinde islam sevgisi olan biriydim..ortaokul sıralarında arkadaşlarla sohbetler ederdim..bana derlerdi kardeş fazla düşünme kafayı yersin..o zaman farketmiş ve anlatmıştım ..demiştim güneş bu kadar uzakta bizleri bu denli ısıtırken cehennem ateşi kimbilir bizleri nasıl yakacak..namazlarımıda tek tükde olsa kılıyordum...kimse anlatmamıştı bana..ailem günümüzün cahiliye toplumunda yaşayan aileler gibiydi..hayat telaşına düşmüş..dünyalık menfaatler için koşuşturuyorlardı..sonra lise zamnalarında tam anlamıyla namazıma başladım..ve arkadaşlarıda kılmaları için teşvik ediyordum..örtülü değildim lakin nefsim giyim konusunda beni hiç zorlamıyor oldukça yerinde giyinmeye çalışıyordum..elhmd.çevremdeki arkadaşlarda düzgün kişilerdi..daha sonra üniversite sınavına girdim..sınavdan sonra kapanmaya karar verdim..dersane sıralarında tanıdığım bir arkadaşın teşvikiyle..ve işte asıl mücadele o zaman başladı..daha o zamndan örtüme uzandı eller...sorular ,kısıtlamalar...ailem ,çevre cahil insanlar güya kendilerince beni beynimin yıkanmasından kurtaracaklardı..sonra bir arkadaş vesilesi ile birlikte sohbet vermeye başladık..ilk orda öğrendim tevhidi şirki..koministti emparyalisti...islamla ilk tanışmamla birlikte yoğun bir sorumlluk kapladı beni...okuduğum kitaplar öğrendiğim ayetler değiştirdi beni..ben değiştikçe çevrem üzerime gelmeye başladı..daha sonra biraz nefsimin kışkırtmasıyla soyutlandım islamdan..ama hep bir arayış içindeydim..gitmediğim sohbet..tanımadığım cemaat kalmadı..ama yok ..yüreğim evet demiyordu..benim aradığım bunlar değil diyordum..çünkü tanışmamın temelini tevhid bilinci doldurmuştu üstüne eklenen yükleri almıyordu...herşeyin farkındaydım..ama sanki elim kolum bağlıydı..aileme karşı çok savaştım..kabullenmediler beni..uçtuğumu düşündüler,,:)))rabbime hamd olsun...bir zaman böyle gitti ve sonunda çalıştığım iş yerinde bir arkadaşla tanıştım...rabbim ondan razı olsun..değişik bir tanışma olmuştu bizimki..kardeşlik bağı çekiyordu adeta..rüyalarıma giriyordu..sanki tevhid bilincimi canlandıracak yeniden şaha kaldıracaktı..ve öylede oldu elhmdülüllah..beni genç birikim dergisiyle tanıştırdı..okudum inceledim..işte kalbimi mutmain eden yol dedim..bu arkadaşımla saatlerce konuşurduk..sanki çöldeki su misali..bu değerli arkadaşımı sizlerde bilirsiniz ..kendisi sitemiz üyelerindendir ..ismimi söylememde sakınca yoktur inşaALLAH..yani nickini..hanzele kardeşim..
hamd olsun şimdi 5 sene oldu..daha düzenli bilgiler göndermekteyim beynime..
kalbimi islamla yoğurark adımlarımı atmaktayım yarınlara..
kime nasıl faydalı olablirim düşüncesiyle dökmekteyim kelimeleri ...
tek arzumuz ALLAH rızasına uygun yaşamk ..
ALLAH için savaşıp ALLAH için can vermek..
rabbim hepimizi bu güzel din üzerinde ayakları sabit olanlardan eylesin...
MUHAMMEDi muhabbetlerimizi daimi kılsın...
hayırlarda buluşmak ve hayırlarda yarışmak duasıyla..
selametle..
[/color]
hakyolcusu'in İmzasi

Ey İnsan.! YaLnızLıktan şikâyet etme sakın; ÖyLe bir Dost'un var ki; Şah damarından yakın...!
*
Konu Sayısı : 35
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 7

Kişisel Mesaj : Ülkemde Mülteciyim Şimdi...Hiçbir Hakkı Olmayan...
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 25 Mart 2008, 23:21:54 »

Benim öyle farklı bir hikayem yok aslında...Ben İslamı ablalarımdan öğrendim geleneksel değerlere bağlı bir ailede yetişmeme rağmen ne babam nede annem ablalarıma ve bana örtünün demediler yada namaz kılın diye telkinlerde bulunmadılar.Ablam tevhidi bilince sahip bir ablayla liseye gitti yıllarda minibüste tanışmış ve sonrasında ders halkalarına katılmıştı.Bende ablalarımın telkinleri ve yardımlarıyla ortaokul ikinci sınıfta namaza başladım ancak ertesi yıl örtündüm.

Rabbime hamdolsun ki islamla erken yaşta ve sorunsuz bir şekilde tanıştım bu çok büyük bir lütuf.Rabbim yar ve yardımcımız olsun inşaALLAH...

ALLAH'a emanet olun selametle...
Mücteba'in İmzasi

Bizler kefen giymeyiz Kalırsak Zeyneb gibi kalırız Gidersek Hüseyince gideriz

Konu Sayısı : 658
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 67

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 25 Mart 2008, 23:27:17 »

selamünaleyküm
öncelikle abimden böyle güzel bir konuya değindiği için abime teşekkür ediyorum anlatanlardan da ALLAH razı olsun,Rabbim bizleride hidayete erenlerden eylesin...

benim anlatabileceğim çok bişey yok,küçüklüğümü hep kuran kurslarında geçirdim ve kendim severek ve isteyerek giderdim,teravih namazlarını çok severim ve hiç kaçırmam acayip çok seviyorum teravih namazları sayesinde namazımı düzelltim,küçükken arkadaşlarımı alıştırmıştım,teravih den önce tüm evleri gezer teravih e çağırırdım.Ne günlerdi.ilkokulda 3.sınıfta bir öğretmenim vardı hala öyle bir insan tanımış değilim o kadar iyi bir insandı ki onda öğrendim herşeyi en önemlisi sevgiyi,tebessümü dine dair çok şey öğretti elhamdülillah. Rabbim karşıma çok iyi insanlar çıkardı elhamdülillah,ablalarımın üzerimde çok emeği oldu onlar çok faydalı bilgiler sundular,kitaplar,internet hep buralardan öğrendim.Anlatabiliyormuyum bilmiyorum ama ben küçüklüğümden beri böyleydim,Rabbim aklımdaydı her daim,ezanlar okunduğunda her zaman titremiştir küçük yüreğim,islam küçüklükten bu yana gelen bir sevgi seli bende,müthiş duygular hissediyorum,çok eksiğim var çok acizim belki hakiki islam la tanışamadım henüz,hidayete eremedim belkide fakat yüreğimde bir sevda islamı aşka yaşamak...
*
Konu Sayısı : 0
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 0

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 26 Mart 2008, 11:54:46 »

kardeşlerimden ALLAH razı olsun.
varlığım kudreti elinde olan ALLAHu tealaya hamd ve senalar olsun.
selamünaleyküm.
ALLAHa şükürler olsun ki anne ve babalarımız Müslüman ve onların soyundan gelen bizlerde Müslüman olarak dünyaya gelmişiz.ALLAH bana dinimi tavsiye eden ve bana onu öğreten başta peygamberimiz MUHAMMED mustafa s.a.v'den sonrasında annem ve babamdan ALLAH gani gani razı olsun.bu kadar bolluk içindeyken yolunu şaşırmış biri olmak herhalde zordur.amma yüce yaratıcım bana doğru yolu kendi kendime konuşurken nasip eyledi.insaları izleyip neler yaptıklarını izledim.herkes sabahtan işe gidiyor sonrasında evine dönüyor,evleniyor,yaşlanıyor ve ölüyordu.kalbimizde imanın zayıflığını burda yakalyıp bu gidişatın doğru olmadığını ve hepimizin bir gün muhakkak öleceğimizi düşünüp dinime sıkı sıkı sarılacağıma iman ettim.belki amelim çok zayıf ama kalbimdeki imandan hiç şüphem yok.ALLAH bana ve bütün kardeşlerime önce rahmetini,sonra mağfiretini,ve en sona merhametini nasip eylesin.peygamberimiz efendimizin ve onun ehlinin ve eshabının şefaatlerini de bizlerden esirgemesin inşALLAH.
selam ve dua ile ALLAHa emanet olun.selamunaleyküm.
Ebul Benat
Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #10 : 26 Mart 2008, 12:17:37 »

Selam Hidayet'e Tabi Olanların üzerine olsun kardeşlerimiz.
Konuya cevaplarınızı yazıp mekanımızı renklendirdiğiniz için Rabbimiz sonsuzlarca kez razı kalsın sizlerden.
Bu konu güzel hayırlara vesile olacak inşaALLAH.
Bütün kardeşlerimizin, bu konuya teveccüh edeceklerini inanıyoruz.
Rabbim hidayetimiz üzerinde sabit durmamızı nasip eylesin.

Bizim hikayemiz de gelecek inşaALLAH.

Rabbimize emanetiz daimen ve Ümmeten...

Cedah'in İmzasi

Yok artık yok...
VALLAHi yok...
بسم الله الرحمن الرحيم
Konu Sayısı : 673
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 148

Kişisel Mesaj : “İnna lillahi ve inna ileyhi raciun”
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 26 Mart 2008, 14:50:39 »

ALLAH’ın Selamı  Rahmeti Bereketi Magfireti Ve Hidayeti üzerimize olsun...

Elhamdülillah küçük yaştan itibaren dinimi ögrenmek için ugraştım.Camiye gider hemencik süreleri ezberlerdim.Tam KURANA gececegim zaman okullar başlardı öyle öyle KURANA da gectik hamd olsun.Ortaokulda sohbet ederdik arkadaşlarla benim sohbetlerin sonu hep dinimizle ALLAHLA biterdi.Arkadaşlarım seninle konuşunca huzurlu oluyorum derdi bende dinden konuştugumuz içindir derdim.Arada namazlarımıda kılardım ama kılmadıgım zaman ezanı duydugumda yüregim sızlardı hissederdim.Ailemiz hakyolcusu kardeşimin de dedigi gibi cahiliye düzene göre yaşıyordu ve yozlaşmadan ailemizde nasibini aldı ablalarımın pardesüsü cıktı.Giyim tarzları degişti yavaş yavaş oldu hersey...Şimdi daha net anlıyorum idrak edebiliyorum..Liseye başlarken kapandım(!).Neyse lise yıllarında ÖSS fırtınasına düştük.Günlüklerime arada bakıyorumda tek sayfaya ÖSS yi KAZANMALIYIm diye yazmışım (nedir bu hırs ne için) aradada ALLAHım yardım et (ne için laik düzen için)..Çalışıyor çalışıyordum gece gündüz demeden dershanede calışıyordum otobüsde okulda testlerin biri gelir biri giderdi...Ve günlügüme bir şey daha yazmışım “mutsuzum ALLAHIM ben seni istiyorum sadece seni ve Rasûlullah(s.a.v)I senin için atmayan kalbi sök al “demişim bir "test kadar namaza vakit ayıramıyorum AFFET" yazmışım..lise yıllarım zor bunalımlı ve dinime hasretle gecti huzurlu degildim eksikti hep yarımdı namazları arada kılıyordum ve duamı öss sınavı için ediyordum..
Yanlıştım hatalıydım össye bir hafta kala komsumuzun kızına misafirlige gittim aman YARABBİ ne degişmişti halbuki dershaneye gidecekti kazanacaktı ünv .Baktım çarşaflı eli yüzü nurlu bana tevhidi anlatıyordu “Sevde yapma girme sınava ünversitede okuyup ne ögreneceksin uzaklaşacaksın dininden” dedi tabi bende cevap veriyordum olmaz benim yerimi kafirler mi doldursun okucam söz sahibi olucam diye diretiyordum...AFF Yarabbi afff!!!!Neyse sınav günü geldi aksilikler üstüste istedigim gibi çözemiyordum soruları, gözüm karışıyor nefesim daralıyor biran önce bitsin kurtulayım artık diyordum zaten aklımda karışmıştı arkadaşımın cümlesi yankılanıyordu beynimde....
Hele şükür bitti sınav kurtuldum daha sonra istedigim yeri kazanamamıştım dershanede aldıgım puandan birini bile alamamıştım. Düşündüm cok düşündüm ailem tekrar dene diyordu öğretmenlerim arkadaşlarım akrabalarım herkes üstüme geliyordu... Neyse dedim iş hayatına başladım giyim tarzım etek etegin üstüne uygun bluz ona uygun başörtü ona uygunda ayakkabı ve çanta tamam birde takılar modernsin şıksın artık..Herkes baktıktan sonra örtünmenin ne manası vardı halbuki.Başörtülülerinde şık olabilecegini göstermek istercesine giyiniyordum...Tesettürün bu oldugunu sanıyorduk,RABBİM bunu istemiyordu .huzurlu mutlu degildim.Aklımı karıştırıyorlardı sonra kararımı verdim yok dedim ben 18 sene belki daha fazla zamanımı ünv için harcayamam dinimden uzak ALLAHIM dan uzak yaşayamam ben bunu istemiyorum huzurlu mutlu olmak istiyor ve tüm şüpelerden sıyrılmak istiyordum...Evde kaldım 1 sene boyunca KURAN Kursuna gittim tekrar .Günümün yarısı orda geciyordum kitap okuyor kendimi yetiştiriyordum,hocamla sohbet ediyordum.Orda huzurluydum ama giyim tarzım hala aynı neyse eve net gelince internetten cok sey ögrendim ve daha sonra musab kardeşimle tanıştım ve ummetize üye oldum.Aklımda olan bir cok soruya net cevap buldum işte bu dedim işte gercek islam ve hemen tavsiye üzerine seyyid kutubun yoldaki işaretleri okudum tevhidi tam manasıyla ögrendim...Tesettür nedir Müslümanın manası nedir. Degişiyordum giyimim konuşmam hal ve hareketlerim ve en önemlisi çevrem ehl-i kitaba uygun kimseler  ne güzel YARABBİ sana ne kadar hamd etsem az...Gercek ummet kardeşligini ögrendim sadece ALLAHIN rızası için sevmek ALLAH için bugz etmek Rabbimin rızasını düşünmek.
Ben şuna inanıyorum küçük yaşta verdigin azda olsa islami bilgi mutlaka birgün meyvesini verecektir.Arada bozulmalar hatalar olsa dahi.
Bana dinimi ögreten herkesten ALLAH razı olsun ALLAHIM mekanlarını cennet etsin.İki cihanda mutlu etsin.
SELAM olsun ALLAHIN rızasını gözetenlere Onun için yaşayanlara ve İSLAMı yaşam tarzı edinenlere....İSLAMı aşkla yaşayanlara...
SELAM olsun Hidayete tabi olanlara....
fi'emanillah
« Son Düzenleme: 26 Mart 2008, 14:54:49 Gönderen: SeVDe_NuR » Kayıtlı
Ubeydullah'in İmzasi

*
Konu Sayısı : 1

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 26 Mart 2008, 15:21:10 »

Şu anda hakikisini yaşıyormuyum bilmem ama, benim hakiki İSLAM'la tanışmam QALU BELA'dan başlar. ALLAH herşeyin en iyisini bilendir.
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 26 Mart 2008, 16:00:20 »

Bana göre sorunuz bir kaç yönden sakıncalı ve yanlış bir üslubu var.

Birincisi; İSLAM dediğimiz şey çoğulluk atfedilen bir şeymidir? Hakikisi ve sahtesini açmanız gerekli diye düşünüyorum. Eğer İSLAM tek ise ''hakiki'' nitelemesi yanlış olmuyormu ve gereksiz bir niteleme değilmi ?

İkincisi; eğer az evvelki sorum sizin için saçma ise yada ilk sorumda yanlış ve eksik düşünüyor isem o halde şunu demem gerekir hangimizin İSLAMI gerçek. Burada yazan kardeşler her biri aynı cemaatten değiller ise ( ki kişiler aynı cemaati paylaşsalar bile inanç düşünce sistemlerinde farklılık olacaktır) hangisinin İSLAMI ( CEMAATİ) gerçeği temsil ediyor?

Üçüncüsü; ikinci sorumda saçma oldu ise ve aslolan benim bireysel tavrımdır cemaat içinde yaşanan sıkıntılar benim için önemli değildir. Yanlış gördüğüm yerde cemaatten ayrı düşünürüm deniliyor ise. Kişisel düşünce ne zamandan beri GERÇEK İSLAM oldu?

İkinci sorumun başındada dediğim gibi bu sorularımın hepsi saçma, yetersiz ve eksik olabilir ( ki muhakkak eksiktir). Bu konuda siz değerli kardeşlerim kafa karışıklığımı giderirler ise sevinmiş olurum. Yada eksik olmasına reğmen sorularımın doğruluk payı var ise, bence bu konuda sorunun başlığını değiştirmekte fayda var diye düşünüyorum.

Takdir ve netice ALLAH'tan dır ve onun bilgisi dahilindedir.
Üye Grubu : Çalışkan Kardeş Üye
Konu Sayısı : 38
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 16

Kişisel Mesaj : Padişah Torunu
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 26 Mart 2008, 16:21:55 »

tabi türkiye veya diğer Müslüman sınırları içinde yaşayıpta İslamı bilen fakat eylemlerini yerine getirmeyen birisinin gerçek islamla tanışması lazım. bu ne gibidir. düşünce ve fiilller. Hem düşünce alt yapısında sağlam bir inanış hemde fiillerinde süreklilik arz etmesi. Tabi konunun cemeat boyutu ile ele almak yanlış olur bu tamami ile kalp fethi ile gerçekleşir.

Bir insanın islama girmeden önce hareket ve düşünceleri farklı iken. İslama girdikten sonraki hal ve düşünceleri daha farklılaşıyor. Yani konu çoğullaştırılmış bir islam değil. Kişilerin tasavvur ettiği islam anlayışı ile gerçeğin ayırt edilmesidir.

Buna örnek ne verebiliriz. Toplumumuzda genel kanı olarak "iyi bir insan" profili çizen bir insanın düşünce alt yapısıdır. Bu insan iyi olduğunu düşündüğü için "islam" olduğunu düşünmektedir. Yani kişi "islam" ın onu ne ile sınıflandırığı değil o "islamı" nereye koyduğudur.
Ebu Metin Yüksel'in İmzasi

ağır bir darbedir özgürlük!!
*
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 1

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #15 : 26 Mart 2008, 19:49:08 »

Vealeykümselam...

Hatta bir selamda bizden olsun; Es-selamu aleyküm.

Güzel ve anlamlı konu için ALLAH (azze ve celle) razı olsun,sayın Cedah...Bir kaç kelamda bizden olsun inşaALLAH geçmişe yönelik.

Ahlaken iyi bir aileden yetiştik,ancak islami konularda çok şey almadık.Çevremizdeki islamsa atalar dini ve geleneksel din anlayışı doğrultusunda sürdürülmekteydi.Bizde bu geleneğe uyduk.Dilimize küfür düşmemişti.Düz lise mezunuydum ama komşularımız imam hatip liseli hocalardan oluşmaktaydı.
Lise 1 den itibaren namaz niyaz ile iştigal eyledik.Sonrasında okuduğumuz güzel kitaplar,ki şimdilerde pek okunmamakta."Şehid Hama,Mushaflar ve Bombalar" ve sonrasında birgün bir eser dinledim ki beni etkiledi.Müziğin benim hayatıma etki etttiğini açıkça ifade edebilirim.Ve bu sadece benimle sınırlı kalmadı...Ailem,çevremizdekiler ve akrabalarımız...

Komşumuz olan hocaların evlerine ziyaret gittik,ortak noktalar bulduk.Lise bitince ÖSS çalışırken çok hoş insanlarla tanıştık.12 yıldır değişmiş bir hayatın sahibiyiz çok şükür.Okuduğuma - izlediğime - dinleidğime dikkat ederim.Bu çerçevede kendimi sorumlu hisseder uyarılarda bulunuruz şükrolsun.

Üniversitede daha da oturan bir kimliğe büündük.Gördüklerimiz ve okuduklarımız hayatımıza çok şey kattı,inşaALLAH bu tecrübe ve deneyimleri gelecek nesle aktarma fırsatı verir YARATAN.
Seyfullah Kara'in İmzasi

LA İlahe illALLAH!
Üye Grubu : Azimli Kardeş Üye
Konu Sayısı : 537
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 71

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #16 : 26 Mart 2008, 22:00:03 »

Selam ALLAH'ın mümin ve mümine,mücahid ve mücahide kullarının üzerine olsun..Cedah abimden ALLAH razı olsun.Güzel bir konu.
Rabbime hamdolsun İslami bir aile ortamında yetiştim.İlkokul 4 ve 5'te başörtülü olduğum için sıkıntılar çektim.Ve küçük yaşta İslam Aşkım dahada büyüdü.Başörtülü olduğum için karne notlarım bile kırıldı.Ama bunlar beni dahada güçlendirdi.
Elhamdulillah ailem beni İslam üzerine terbiye etti.Ve Yüce Rabbim karşıma iyi,ilim sahibi insanlar çıkardı.Namazı sevdim,Kuranı sevdim..Sonraları bunları aştık,Cihadla Şehadetle Şehidlerle ilgilenmeye başladım.  :d
Hmdolsun küçüklüğümden beri İslam üzerineyim...TEK YOL İSLAM! Rabbim bizi İslam üzerinde sabit kılsın.
Belki bende hala Hakiki İslam üzerine değilim ama şunu biliyorumki,İslam ve Şehadet aşkı yüreğimde...!
SeLametLe...!
'Mücahide''in İmzasi

Özüm sana dönüktür Ya MUHAMMED Mustafa (sav) ..
*
Konu Sayısı : 9
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 1

Kişisel Mesaj : LAİLAHEİLLALLAH
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #17 : 27 Mart 2008, 02:35:43 »

Bismillahirrahmanirrahim (Rahman ve Rahim olan ALLAH'ın Adıyla)

Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ Rasûlallâh...
İLKAV VESİLE OLDU ALLAH RAZİ OLSUN BİRDE KURAN LA TANIŞTIM OKU DEDİ İKRA OKUDUM ÖRTÜLERİMDEN SIYRILDIM SONRA SEYYİD KUTUP,MEVDUDİ.MUSTAFA ÇELİK.MEHMET ALAGAŞ.İBNİ TEYMİYE.ALİŞERİATİ,AHMED KALKAN,MUHHAMMED GAZALİ
VS.... SONRA LA DEDİM YOK HAYIR TEVHİDİ ANLADIM VE YAŞAMAYA ÇALIŞIYORUM ELHAMDÜLİLLAH
senollar'in İmzasi

MÜCAHİDİSLAM
Ebul Benat
Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #18 : 27 Mart 2008, 09:58:35 »

Şu anda hakikisini yaşıyormuyum bilmem ama, benim hakiki İSLAM'la tanışmam QALU BELA'dan başlar. ALLAH herşeyin en iyisini bilendir.

Değerli kardeşimiz, evvela hoş geldiniz ve bizi hoşnut ettiniz. Dediğiniz gibi herşeyin en iyisini ve en doğrusunu Rabbimiz bilir.

Birincisi; İSLAM dediğimiz şey çoğulluk atfedilen bir şeymidir? Hakikisi ve sahtesini açmanız gerekli diye düşünüyorum. Eğer İSLAM tek ise ''hakiki'' nitelemesi yanlış olmuyormu ve gereksiz bir niteleme değilmi ?

İkincisi; eğer az evvelki sorum sizin için saçma ise yada ilk sorumda yanlış ve eksik düşünüyor isem o halde şunu demem gerekir hangimizin İSLAMI gerçek. Burada yazan kardeşler her biri aynı cemaatten değiller ise ( ki kişiler aynı cemaati paylaşsalar bile inanç düşünce sistemlerinde farklılık olacaktır) hangisinin İSLAMI ( CEMAATİ) gerçeği temsil ediyor?

Üçüncüsü; ikinci sorumda saçma oldu ise ve aslolan benim bireysel tavrımdır cemaat içinde yaşanan sıkıntılar benim için önemli değildir. Yanlış gördüğüm yerde cemaatten ayrı düşünürüm deniliyor ise. Kişisel düşünce ne zamandan beri GERÇEK İSLAM oldu?

İkinci sorumun başındada dediğim gibi bu sorularımın hepsi saçma, yetersiz ve eksik olabilir ( ki muhakkak eksiktir). Bu konuda siz değerli kardeşlerim kafa karışıklığımı giderirler ise sevinmiş olurum. Yada eksik olmasına reğmen sorularımın doğruluk payı var ise, bence bu konuda sorunun başlığını değiştirmekte fayda var diye düşünüyorum.

Değerli kardeşimiz, estağfirullah, sorularınız hiçbiri saçma değil; Hak ve Hakikat çerçevesinde istediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

Konu başlığımız için yanlış ve sakıncalı üslup kullandığımızı söylemişsiniz.
Aslında sorumuzdaki muradımızı kardeşlerimizin hepsi, "Tevhid'i şirkten, Hakk'ı batıldan, iyi'yi kötüden, doğru'yu eğriden... nasıl ayırdık", diye anladılar, ki doğru olan da budur. Aslında başlık çok açık ve sade. Konuyu açarken de bunun harici bir gayemiz yoktu zaten. Ve dikkat ederseniz cevap yazan kardeşlerimizin tümü de (Rabbim cümlesinden razı kalsın) cevaplarını bu meyanda vermişlerdir.

- Birinci sorunuzda, kaç tane İslam var ki, hakiki olanını söylüyorsunuz? demişsiniz.
Bu sorunuza şu cevap açıklık getirir inşaALLAH: Şöyle de söyleyebilirdik: "İslam'ın Hakikatiyle nasıl tanıştığımızı anlatalım... Yani Hakikat-i İslamî..."

- İkinci sorunuzda, hangimizin İslam'ı doğru demişsiniz. Kitabımızın ve Rasulümüzün çizdiği sınırlar içerisindeki din, bizim İslamımızdır kardeşimiz. Bütün kardeşlerimizin İslamdan kastımızın bunu anladıklarına inanıyoruz.

- Üçüncü sorunuzda ise, ferdi ve cemaatsel bir İslamdan dem vurmuşsunuz. Bu tür bir İslam'ı kesinlikle reddediyoruz kardeşim. Kişiye göre İslam olmaz ki. Ama şunu diyebiliriz; "Benim İslamdan anladığım şudur." Bu, bizim İslamî düşüncemizdir; İslam'ın kendisi değildir.

Tekraren böyle güzel sorular sorduğunuz için teşekkür ederiz ve Sizleri Rahman, Rahim, Melik, Kuddüs, Selam, Muheymin, Aziz, Cebbar, Mütekebbir... olan Rabbimize emanet eyleriz...

Rabbimiz hayırlar yazsın hakkımızı her dem...
Cedah'in İmzasi

Yok artık yok...
VALLAHi yok...
*
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 4

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #19 : 27 Mart 2008, 13:38:59 »

Bende çok dindar bir ailede yetişmedim.Ama cuma namazlarını bırakmazdım şu anki toplumumuzda olduğu gibi.ilk olarak tarikat a giden arkadaşlarım vardı benide oraya götürmek istiyorlardı bende kıramadım bir gün beni tanışmaya kötürdü,tanıştık muhabbete başladı ama ben bu arada arkadaşımı kesiyorum, hareketleri çok dikkatimi çekmişti.şeyhi çay içiyordu dinbinde az bişey kalınca çaktırmadan arkadaşım çayı aldı ve işti ben çok şaşırdım ve devam ediyorum,takip etmeye sigarada içiyordu camel sigarası unutmuyorum onunda dibinde kalmıştı onuda aldı içti hani olurya mahallede izmarit toplayanlar olurya bizim arkadaşta öyle olu verdi, ben çok şaşırmıştım.Zaten anlattıklarından pek bişey anlamamıştım.sordum arkadaşa neden çay artığını içtiğini ve neden izmaritçilik yaptığını sen anlamazsın dedi ama gelmeye devam edersen neden onları içtiğimi anlarsın dedi o içtiklerim sen zannetme dedi çay artığı o mis gibi diyordu şaşırmıştım.birdahada gitmedim sonra tevhidi düşünen abilerle tanıştım ve 10 senedir beraberim devam ediyorum derslere ALLAH tevhidi düşünenlerden razı olsun.Böyle bir konuyu açtığınız için ALLAH razı olsun eski günler aklıma geldi,güldüm biraz.Hepiniz ALLAHa emanet olun .ALLAH dünyadaki Müslümanlara birlik ve beraberlik versin küffara karşı ölü toprağımızı üzerimizden kaldırsın inş.
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #20 : 27 Mart 2008, 15:59:16 »

Bu siteyi incelediğimde ( ki bu sadece bu site ile sınırlı değil malesef hayatın içerisindede) insanların inançlarına binaen ( ki bu insanlar  arasında site yöneticileride var ) tekfir edilen insanlar ve tabiki birde tekfir eden insanlar olduğunu gördüm ( site yöneticililerinden tekfirci var demiyorum özellikle belirtmek istedim).Biz olayı tekfir boyutuna taşımıyoruz denilebilir ama hakiki islam kavramı ile beraber bir bizden başka ( hakiki olmayan, sahte, yalancı)ortaya çıkarıyorsunuz. Şimdi hangin(m)izin iman ettiği din gerçek islam? Sana göre ( lütfen burada yanlış anlaşılmasın özel olarak kimseyi kast etmiyorum ve fakat okuyan herkese hitabımdır) bir diğeri hakiki islamdan uzak ( hakiki-gerçek kelimesini zarureten koymak zorunda kaldım) ona göre ise sen gerçek islamdan uzaksın!!! Tevhid-şirk, hak-batıl, doğru-eğri, iyi-kötü kavramları soyut kavramlarmıdır yoksa somut kavramlarmıdır? Çünki iddia tarafı konumunda olan herkes bu kavramları kullanabiliyor ve işte bak gerçeği bende iddiasında bulunabiliyor.( Kitap ve sahih sünnete göre diye cevap vermeniz halinde başka sorularda peşinden gelir peşinen söyleyim Gülümseme )

Ben sizin gayenizin, niyetinizin ( ALLAH en iyi bilendir.) art niyetli olduğunu düşünmüyorum. Ve hatta bu yorumlara binaen dikkatli bi şekilde incelemenin neticesinde kişilerle kurulacak iletişimin nasıllığı konusunda yolda işaret olabilecek bi niteliğede bürünebileceği kanaati hasıl bende. Fakat cevap yazan ( yazacak olan ) bütün kardeşlerde sorunuzu sizin dediğiniz şekilde ''gayesine matuf bir şekilde anladımı'' sorusunu sorma gereği hissediyorum.

Bence birinci soruma yanıtınız hiçde tatmin edici değil. Hakiki İslam ile İslam Hakikatinin aynı anlama gelen şeyler olduğunu düşünmüyorsunuzdur umarım. Bu siteyi takip eden dil bilimci kardeşler ( ki vardır umarım ) eminim mahiyetlerinin ve anlamlarının farkını güzel bi şekilde ortaya koyacaklardır. Din bilimci ( ilahiyaçı) kardeşler özellikle demedim islamda ruhban sınıfı yoktur muhabbeti başlayabilir ve zaten buradaki kardeşler din konusunda bilgi sahibi insanlar.

İkinci soruma verdiğiniz cevap beni tatmin etmiş olsa idi giriş kısmında o kadar zaman harcayıp bi dünya harfi burada yazıya dökmezdim.

Üçüncü sorumda yanlış anlaşılmasın ben bireysellikten ve cematten dem vurmaya çalışmıyorum. Fakat bireysel ve cematsel ( vakıfsal, derneksel,partisel,hizipsel,gurupsal,tarikatsal ws.sel ws.sel ws.sel) düşünceyide küçümsemiyorum ve islami öğreti içerisindeki yerlerinide hafife almayı en azından kendime yakıştıramıyorum. Aslında benim bu yazının başlığına olan itirazımı siz üçüncü sorunun cevabının sonunda gayet güzel vermişsiniz. Ellerinize sağlık.

Herdaim ona emanet olduğumuz ALLAH'ın, hakkımızda kaleme yazdırdığı hayırları cesedimizde hayat bulduran şahidler olmamız duası ile. Yoksa hapı yuttuk demektir vesselam.
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #21 : 27 Mart 2008, 16:11:29 »

Birde yollanılan mesajları denetime tabi tutacak bi mekanizma yokmu. Yazıp yolluyorum pat diye karşıma çıkıyo yazdıklarım.İslami konuların, kişilerin birbirinin imanını sorgulama noktasına vardırılmadığı ve kişiselleştirlmediği takdirde, hemence pat diye ekrana gelişleri gayet güzel düşüncem hemen ekrana yansıyo. Ama yazılanların hepsi bilgilendirici şeyler olmaya bilir ve ben burada edebe muayir yazılar yazabilirim. O sebeple bi denetim mekanizması olsa iyi olur gibime geliyor. Eğer böyle bir mekanizma varsa yazımı bilgisizliğime vurun, eğer böyle bir mekanizma yoksa tavsiye olarak kabul edin.

ALLAH VEDUDTUR. o halde bende sizleri VEDUD olan adına seviyorum.
.سْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ
Site Yöneticisi
*
Konu Sayısı : 1341
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 985

Kişisel Mesaj : Ebu MUHAMMED Salih
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #22 : 27 Mart 2008, 17:45:19 »

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz kardeşim.. nacizene söylemlerinize karşılık cevap verme isteği belli bir beklemenin ardından bende hasıl oldu.. öncelikle belirtmeliyim ki ben islama entellektüel anlamda bir bakış açısına sahip değilim. Yani çok bilgi değil amel gerçek göstergedir kanaatindeyim. söyleyeceklerimin belli noktalarda kendime ait düşünceler olduğunu belirtmek isterim zira Kur'an ve sahih sünnet söylemi anladığım kadarıyla sizi tatmin edebilecek bir cevap olmamış. Daha fazla açılım istemişsiniz. Bu noktada belirtmek isterimki söylemlerimdeki hatalarım beni bağlar ve doğrusunu bilen söylerse dua eder ve doğrusuna rucu ederim.. (Şunuda son olarak belirtmek isterim ki yazı süresince verdiğim\vereceğim deliller sahihtir. Bunun dışında durumu değerlendirmedeki ilim eksikliğinden kaynaklanan hatalarım olabilir.)
Bütün yanlışlar bizlere doğrular ise ALLAH a aittir..

Bismillah..

“Ameller ancak niyetlere göredir; herkesin niyeti ne ise eline geçecek odur. Kimin hicreti, ALLAH ve Resûlü için ise, onun hicreti ALLAH ve Resûlü’ne müteveccih sayılır. Kim de nâil olacağı bir dünya veya nikahlanacağı bir kadından ötürü hicret etmişse, onun hicreti de hedeflediği şeye göredir.”(Buhârî, Bedü’l-Vahy, 1; Müslim, İmare, 155; Ebu Davud, Talak, 11)

İlk söyleminiz İslamın hakikatinin olup olmaması noktasında..

Asıl olarak (benim düşüncem odur ki) İslamda "bence" yoktur. ALLAH ve Resulunun(sav) dedikleri vardır ve bunlara kesinlikle biat gerekir. Nitekim ALLAH:

Bununla beraber ALLAH ve Resulü bir işe hükmettiği zaman, gerek mümin bir erkek ve gerekse mümin bir kadın için, o işlerinde başka bir tercih hakkı yoktur. Her kim de ALLAH ve Resulüne asi olursa açık bir sapıklık etmiş olur.”(Azhab-36)

buyurmaktadır. Yukarda zikrettiğim ayet ve aşağıda sunacağım hadis asıl olarak İslamın gerçek manasının dışınada çıkarıldığının\çıkarılabilineceğinin göstergesidir! Ayette gördüğümüz üzere seçme hakkı olmayanlar zümresine bugün seçme özgürlüklerini(!) çağın gereklerine göre uyduranlar bulunmaktadır.

Resulullah(sav) buyurur ki: “Şüphesiz ki benden sonra ümmetimden bir zümre gelecektir. Onlar Kur’an okuyacaklar, fakat Kur’an’ın feyzi onların boğazlarından öteye geçmeyecektir. (Yalnız dilde kalacaktır.) Nitekim onlar okun avı delip geçtiği gibi dinden çıkacaklar, bir daha da ona dönemeyeceklerdir. İşte bütün insanların ve hayvanların en kötüsü bunlardır.” (Müslim: 1067)

İşte sorduğunuz ilk sorunun cevabı asıl olarak burada bulunmaktadır. Gelecek bu zümre kendini Has olan İslam üzere zannedecekler ve düşüncelerini öyle dinllendireceklerdir! Ancak asıl olan onların din dairesi dışında bir zümre olmaları olacaktır. Civarımda gördüğüm kadarıyla buna asıl örnek olarak kendilerine bir Resul gelmesine rağmen kendilerini hanif olarak tanıtanlar bulunmakta ve gördüğüm kadarıyla bu zümrenin başınıda Yaşar Nuri Öztürk ve civarı çekmektedir. İşte Resulullah(sav) hadisine binaen kendilerini İslam üzere zanneden yani "İslam" olan  ancak asıl olarak "Hakiki İslam" olamamış ve ziyanda olanlar bunlardır.

Şimdi aklınızda şekillenen soruyu düşündüm! Diyeceksiniz ki " Peki bunların din dairesinde olmadığını ya da hakiki İslam dairesinde olmadıklarını nereden biliyorsun?" Bunu belirtisi odur ki bu kimseler ALLAH ın ayetlerini hafife almakta(örtünme emri namaz farziyatı gibi) Resulullah(sav) in birçok ayetini selefinde zikretmesine rağmen yok sayması yani hadis düşmanlığı yapması ve Ebu Hureyre (r.a) gibi bir sahabeyi sapık ve kafir ilan etmeleri..

İkinci olarak: Hangimizin İslamı gerçek! yukarda azda olsa bu soruya ve cevabına istemedende olsa değindik ki sanırım yukkardaki değinimimiz tatmin edici düzeydedir.

Üçüncü olarak: ALLAH Kur'anda:

Gerçek şu ki, dinlerini parça parça edip kendileri de gruplaşanlar, sen hiç bir şeyde onlardan değilsin. Onların işi ancak ALLAH'adır. Sonra O, işlemekte olduklarını kendilerine haber verecektir.   (EN'AM SURESİ / 159)

"İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa eren onlardır.Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte bunlar için büyük bir azap vardır. "(ALİ İMRAN-104-105)

Bizler Tevhid çizgisinde ümmet olma gayesinde olmalıyız. Burada bulunan ve yorum yazan kardeşlerimden hiçbirindede hizb tasubu olduğunu zannetmiyorum. Bu durumda kişilerin belli gruplarda bulunmalarının sebebi düzenli tevhidi bilgiler alma ve Müslüman gruplardan ayrılmamadır. Bu noktada kişiyle kim ilk olarak ilgilenmiş ise orada bir çalışmaya dahil olur. Ancak bu iş kesinlikle adam çoğaltma, isim duyurma boyutunda değildir. Bu yüzdendir ki kıyam gününe kadar belli bir ayrılık göstergesinde ancak binaya dikilen iskelet misali birbirine geçmeli ilerlemeler olacaktır. İNŞAALLAH kıyam günü geldiğindeyse tek gaye iskelet değil TEVHİD BAYRAĞI olacak ve kişiler bu bayrak altında "tek" Olana itaatlerini göstermek için birleşecektir. Yukarıda da zikrettiğim giriş ve hadis "bence", "falanca" , "hocamca" gibi tabirlerin İslamdan beri olduğunu ve ALLAH ve Resulullah(sav) yekünde ne dediyse hepsine iman etmekle olacağının yani GERÇEK İSLAM'ın sadece bu kriterlerle belirleneceğinin göstergesidir.(Kıyas ve icma zikretmememize rağmen bu minval dahilindedir.)

Halbuki onlar, dini sadece ALLAH'a tahsis ederek, ALLAH'ı birleyerek, ancak ALLAH'a ibadet etmekle, namazı kılmakla ve zekatı vermekle emrolunmuşlardır. İşte dosdoğru din budur. (Beyyine-5)

Kim peygambere itaat ederse, ALLAH'a itaat etmiş olur. Kim yüz çevirirse (bilsin ki) biz seni onlara bekçi göndermedik.(Nisa-80)

Topluma açık, fazlaca uğultulu ve kaynaklardan uzak bir ortamda yazmam, sık sık sayfayı aşağı indirme gereksinimlerinden dolayı burada kesmek zorundayım. Yukarda bildiklerim çerçevesinde cevaplandırdım İNŞAALLAH tatmin edici olmuştur..
« Son Düzenleme: 27 Mart 2008, 21:39:55 Gönderen: Mus'ab » Kayıtlı
Mus'ab'in İmzasi

Hasan el-Benna diyorki:

"Eğer denilirse size, davetiniz neyedir? İnsanlığı neye çağırıyorsunuz? Cevabınız şu olsun! ALLAH Resulunun getirdiği İslama çağırıyoruz. Yönetimde Onun bir parçasıdır. Hürriyetse O nun farzlarından bir farzdır. Davetimiz işte bunlaradır. Bu doğrudan doğruya siyasettir diye itiraz edelerse Hayır! Bu İslamın ta kendisidir. Biz bu tür bölümleri,dilimleri bilmeyiz deyin. Şayet siz devrim davetçilerisiniz derlerse bunada şu cevabı verin. Deyin ki: Biz Hakkın ve barışın davetçileriyiz. Buna inanıyor ve bununla şeref duyuyoruz. Şayet siz bize karşı çıkar ve davetiğmizin yoluna durusanız bu durumda ALLAH kendimizi savunma hususunda bize izin vermiştir. Sizse zalim intikamcılar konumuna girmiş olursunuz. Bu kez çeşitli kişiler ve heyetlerden yardım görüyorsunuz diyebilirler size. Hemen cevap verin. biz yalnz ALLAH a inandık ve sizin sizin putlarınızı tanımıyoruz. Söyleyecek söz bulamayıp saldırgan bir tavır içine girecek olurlarsa, size selam olsun biz cehillerle ilgilenmeyiz ayetini söyleyip çekiliniz."
Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #23 : 27 Mart 2008, 18:05:48 »

Kardeşim ayrıca belirtmek isterim. Memleketimize dönebilirsek İNŞAALLAH bende İslam la nasıl tanıştığımı burada anlatacağım uzadıya. İşte orada benim(cahiliyyenin) anladığı İslamla, Tevhidi bir yaşam sürme gayesindeki Müslümanların HAKİKİ İSLAM ı arasındaki farkı daha rahat görebileceğiz..
Mus'ab'in İmzasi

Hasan el-Benna diyorki:

"Eğer denilirse size, davetiniz neyedir? İnsanlığı neye çağırıyorsunuz? Cevabınız şu olsun! ALLAH Resulunun getirdiği İslama çağırıyoruz. Yönetimde Onun bir parçasıdır. Hürriyetse O nun farzlarından bir farzdır. Davetimiz işte bunlaradır. Bu doğrudan doğruya siyasettir diye itiraz edelerse Hayır! Bu İslamın ta kendisidir. Biz bu tür bölümleri,dilimleri bilmeyiz deyin. Şayet siz devrim davetçilerisiniz derlerse bunada şu cevabı verin. Deyin ki: Biz Hakkın ve barışın davetçileriyiz. Buna inanıyor ve bununla şeref duyuyoruz. Şayet siz bize karşı çıkar ve davetiğmizin yoluna durusanız bu durumda ALLAH kendimizi savunma hususunda bize izin vermiştir. Sizse zalim intikamcılar konumuna girmiş olursunuz. Bu kez çeşitli kişiler ve heyetlerden yardım görüyorsunuz diyebilirler size. Hemen cevap verin. biz yalnz ALLAH a inandık ve sizin sizin putlarınızı tanımıyoruz. Söyleyecek söz bulamayıp saldırgan bir tavır içine girecek olurlarsa, size selam olsun biz cehillerle ilgilenmeyiz ayetini söyleyip çekiliniz."
*
Konu Sayısı : 7
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 6

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #24 : 27 Mart 2008, 23:37:08 »

ALLAH IN RAHMETİ VE BEREKTİ ÜZERİNİZE OLSUN İNŞALLAH
KENDİM İÇİN  TAMAMEN ALLAHIN DİLEMESİY DİYEBİLİRİM
BİR DERGİYLE TANIŞMAMLA OLDU ABİM SÜREKLİ GİDİP GELİYORDU
BİR GÜN BABAMIN KOLUNDAN TUTTUM VE BENİ  ORAYA GÖTÜRMESİNİ İSTEDİM BUNUDA DERGİNİN AZ   ÇOK ADRESİNİ BİLDİĞİM İÇİN YAKININ OLDUĞU BİR ZAMANA ALLAHIN İZNİYLE DENK GETİRDİM VE BABAMLA GİTTİK DAHA SONRASI ALLAHIN RAHMET VE BEREKETİ İNŞALLAH
ALLAH AYAKLARIMIZI ONUN YOLUNDA SABİT KILSIN.
BİZLERE HİDAYETİ DİLEYEN ALLAHA HAMD OLSUN .
ALLAHIN RAHMETİ VE BEREKETİ TÜM İSLAM ÜMMETİNİN ÜZERİNE OLSUN İNŞALLAH
cemmuc'in İmzasi

KORKAKLIKTA AR İLERLEMEKTE ŞEREF VAR
(EBU DÜCANE RA.)
Ebul Benat
Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #25 : 28 Mart 2008, 10:06:20 »

Birde yollanılan mesajları denetime tabi tutacak bi mekanizma yokmu. Yazıp yolluyorum pat diye karşıma çıkıyo yazdıklarım.İslami konuların, kişilerin birbirinin imanını sorgulama noktasına vardırılmadığı ve kişiselleştirlmediği takdirde, hemence pat diye ekrana gelişleri gayet güzel düşüncem hemen ekrana yansıyo. Ama yazılanların hepsi bilgilendirici şeyler olmaya bilir ve ben burada edebe muayir yazılar yazabilirim. O sebeple bi denetim mekanizması olsa iyi olur gibime geliyor. Eğer böyle bir mekanizma varsa yazımı bilgisizliğime vurun, eğer böyle bir mekanizma yoksa tavsiye olarak kabul edin.

ALLAH VEDUDTUR. o halde bende sizleri VEDUD olan adına seviyorum.

Değerli kardeşimiz, galiba forum sitelerinde yenisiniz. (Bu sözü yanlış anlamayın lütfen.) Olabilir, çünkü çoğunluğumuz bu tür sitelerde acemilik çekmişizdir.
Forum sitelerinin özelliğidir zaten yazılanların hemen siteye yansıması. Eğer öyle olmasa, kimse birbirine birşey yazamaz ve aktif bir paylaşım ortamı oluşmaz.
Denetleme konusuna gelince, yönetimdeki kardeşler olarak, bütün bölümlere sorumlu kardeşler taksim edilmiştir. Ama, malum insanız, aciziz; gözden kaçırılan yerler olabiliyor. Bunu da siz değerli üye kardeşlerimiz gördüğünde bizleri haberdar etmelidirler ki, gereken yapılsın. Genel kaide budur azizim.

Mesele anlaşılmıştır inşaALLAH.

Cedah'in İmzasi

Yok artık yok...
VALLAHi yok...
Üye Grubu : Çalışkan Kardeş Üye

Konu Sayısı : 11
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 2

Kişisel Mesaj : بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #26 : 28 Mart 2008, 15:52:34 »

Selamınaleyküm. Öncelikle hakkınızı helal edin sınavlarım dolayısı ile pek kalamcağım. Az da olsa birşeyle yazmak istedim. Namaz kılma alışkanlığım ALLAHa şükür ilkokuldan beri fakat. Fakat tam anlamıyla 4 yıldık devam ediyorum. Her geçen sene ALLAH'ın yolunda daha da ilerdiğimi düşünüyorum. Tekrar tekrar hakkınızı helal edin. ALLAH(c.c) bütün Ümmeti İslam yolundan ayırmasın.
Swat_tr'in İmzasi

ؤْمِنِينَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمْ الْجَنَّةَ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِي

ALLAH, mü’minlerden mallarını ve canlarını kendilerine cennet karşılığında satın almıştır. Çünkü onlar ALLAH yolunda savaşırlar ölürler...
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #27 : 28 Mart 2008, 16:34:27 »

Rahman ve Rahim olan ALLAH'ın adıyla,

Yalnız ALLAH'tan yardım dileriz.

Sorularıma özellikle burada yönetici konumunda olan kardeşlerden cevap bulmam beni fevkalade mutlu etti. ALLAH razı olsun.

Mus' ab kardeşim benimde duam ( karınca kadarıncada olsa inşaALLAH kavli ve ameli duam) o yöndeki, ümmetin bir binanın tuğlaları mesabesinde olması yada bir vücudu oluşturan azalar durumuna gelebilmemiz.

Yazınızda şunu anlamış değilim; İslama hangi manada entellektüel bakış açısına sahip değilsiniz ve çok bilgi- amel ilişkilendirmesini  benim yazdıklarımın neresinden çıkarmış olduğuz ( eğer yanlış anlamadı isem tabi )? Ben buradaki kardeşlerin bilgi-amel ilişkisini dengeye oturtan bir yapıya sahip olduklarını düşünüyorum. O sebeple çok bilgi sahibi olmanın çok amel etmeye mani olmadığını düşünüyorum nacizane yada olaya tersindende bakılabilir tabi.Dediğiniz gibi bende bilgim kadarı ile bi şeyler söylemeye çalışıyorum. Kitap ve Sahih Sünnet konusunda sanırım yanlış anlaşıyoruz ( İlki; bana kitap ve sünnet diyen olmadı o kavli ben kullandım, ikincisi; yetersiz olabilir ama bende düşüncelerimi kitap-sünnet-icma ve kıyas yapısı üzerine şekillendirmeye çalışıyorum, üçüncüsü; belki sizin için yine yetersiz ve yanlış olabilir ama sizin savununuzla HAKİKİ OLMAYAN İSLAMIN MÜNTESİPLERİDE sizin bu delillerinizi-kitap,sünnet- kullandıkları için ben bu yaklaşıma itiraz ettim).Kitap ve Sahih sünnet meselesine girmek en azından benim içinden çıkamayacağım kadar girift bir konu. Çünki şu anki bilgimle mezhepler ve fırkalar meselesine girme cesaretini kendimde bulamıyorum ve bu meseledede doğruya burada ulaşabileceğim kanaatini taşımıyorum. Bu sebepten dolayıda verilebilecek Kitap ve Sünnet cevabına soracağım soru hem konuyu iyice içinden çıkılmaz bir muhtevaya büründürecek hemde bana göre yanlış bir şekilde sorulan sorunun ( Herkes, Hakiki İslam'la nasıl tanıştı ) konusunun dışına taşırmış olacak.

İlk soruma verdiğiniz cevap; ALLAH sizden razı olsun bize tekrar Rabbimizin bir ayetini hatırlattınız. Ve üstü kapalıda olsa bu konuda kitap ve sünnet konusuna girdiniz ( sakın yanlış anlaşılmaya meydan bırakmayalım, kitap -sünnet bağlamındaki düşüncemi az evvel belirttim.). Hadisi bilgimizi tekrar tazelediğiniz içinde teşekkür ederim. Bence bu yaklaşımın sonunda birde fırkay-ı naciye meselesine getirip bağlasaydınız en azından bu kadar konuşmuş olmazdık gibime geliyor. Sorunun muhtevası genişliyecek herhalde. İlki bu ayet ve hadisleri sadece siz ve sizin gibi düşünen kardeşlermi okuyup yorumluyorlar? Elbetteki hayır derseniz o halde bu ayet ve hadisleri yorumlayan diğer oluşumlardan kıyasla hangi yorum doğru sonucunu bulmak gerekecek. Öyleye ortada birden fazla oluşum ve öğreti var.Ve bu kadar oluşumun içinde herhalde ( bildiğim kadarı ile) kimse ben yanlışım demiyor. Hadiste bahsettiğiniz zümreden olmamak için ALLAH'a bol bol dua etmek lazım gibime geliyor. Çünki hadisten anladığımız kadarı ile o zümre olayın farkında değil ve kendilerini İSLAM üzere sayıyorlar, Rasule göre ise bunlar dinin dışındalar ( yani sizin dediğiniz gibi İslamlar fakat Hakiki İslam değiller tesbitinde bulunmuyor peygamber). Bana göre olayı örneklendirmek doğru gelmiyor. Hadisin hitabı geneledir konusu özele. Bu demiş olduğunuz kişi ( Y.N.Ö) ve o tarz kişilerin savunusu bana düşmez ve zaten savunacak bir taraflarınıda göremiyorum. Ama diğer olarak karşıya alınan kişiler sadece bu ve benzeri kişi ve düşüncesinden müteşekkil değilki. Herkes nassa yaklaşırken tabiri caizse bunlar kadar cüretkar yaklaşmıyorki. Benim bahsettiğim ötekilerde zaten olaya kuran-sünnet bağlamında bakıyorlar. Çok basit bir örnek vereyim sitenizin yeni üyesiyim ama öncedende az çok takip ediyordum. Burada ilgimi çektiğinden okuduğum bir kaç konu var belki daha çok örnekleri vardır ve bu örnekleri şahsen çoğaltabilirsiniz. Mesela yanlış hatırlamıyorsam AHMET ŞERİATİ isminde bir kişinin siteden atılış nedenini merak ediyorum. Yada sanırım milli görüş üzerine uzadı bir tatışma yaşandı. Dediğim gibi bu örnekler belki çoktur ama benim bildiğim bunlar. Bu arkadaşlarla dediğiniz kişinin düşünceleri takip ettiğim kadarı ile bırakın benzerlik göstermeyi tamamen zıt yaklaşımlar. Ve fakat biz bu arkadaşlarlada anlaşamadık. Bunlardan hangisi doğru idi acaba? Öyleye birinde tekfir edilen konumunda diğerindede tekfir demeyim ama yeren bir konumda olunuldu.
''Bence demek'' dediğiniz gibi hoş olmayan bir kavram. Fakat ehli rey bu konuda istişareye binaen görüş belirtmişler ve uygulamaya koymuşlardır. Örneğin İslamda hırsızlığın hükmü açık iken Hz. Ömer ibn Hattab ( r.a.) bu uygulamanın bir dönem yürütmesini durdurmuştur. Bu uygulamasında ben Halifenin ALLAH ve Rasulüne muhalefet ettiğini ve biatını bozduğunu düşünmüyorum.

İkinci sorum ve cevabınız açıkcası tatmin etmedi. Sizinde dediğiniz gibi az evvel kaleme aldığım yazıda mutmain olmuş bir nefsin eseri yok gibi. Az evvel değindiğim şeylerin sorusunu tekrar sorayım.Hangimizin İslamı? Dahada açayım o halde siyasete bulaşmış insanlar hangi konumda ( bi çok konuda bizim gibi düşünsede yakın tarihe kadar siyaseti necaset bağlamında gören abilerin büyük bir kısmı- en azından benim bir şekilde ilişkide olduğum_ şu an siyasi bir oluşum içindeler), tarikat müntesibi olan insanların durumu ne, cemaatler nasıl ele alınacak, tevhidi çizgi diye tabir ettiğiniz yapıların kendi aralarındaki çekişme ws ws ws bunlardan hangisinin islamı? şianınmı, ehli sünnetinmi, hariciliğinmi.......?

Üçüncü soruma cemaatsel çalışmanın öz olmadığını iskelet mahiyetinde olduğunu ve bunun kıyam gününde teferruat olacağını söylüyerek cevap vermişsiniz. İnşaALLAH bu temenniniz amele döküldüğünde ruhuna aykırı sonuçlanmaz. Acı ama gerçek olan bir şey biliyorum dışa karşı verilen mücadeledeki enerji kaybı içe karşı şuur kaybına yol açıyo. Ne demek istediğimi merak edenler uzak ve yakın tarihe bakabilirler. Örnekmi cemel vakıası, sıffın savaşı, emevi-abbasi çekişmesi, anadolu islam beylikleri çekişmesi,osmanlı-memlük, osmanlı-safavi çekişmeleri, osmanlı arap mücadelesi, afgan mücahitleri iç çekişmesi, ırak mücahitleri iç çekişmesi ws ws ws. Ha aklımda iken hemen sorayım kardeş siteniz olan tevhid aslanları neden filistin mücadelesine yer vermiyor ( bence bu sorunun cevabını hakiki islam çerçevesinde değerlendirmek lazım)? Şimdi denile bilirki bu mücadelelerle konunun ne alakası var biz meselelere bu gözle bakmıyoruz ümmet mesabesinde bakıyoruz. Birincisi tarih bizim için yoldaki işaretlerden biridir. İkincisi olaylara tarihsel bakışı Kuran bize öğretiyor. Üçüncüsü bu saydığımız guruplar içerisinde bizden çok daha hayırlı insanlar vardı ve fakat bu sonucu değiştirmedi.

Dediğim gibi buradaki dostların samimiyetinden şüphe duymuyorum ve fakat buna rağmen sorulan sorunun üslubunu yanlış buluyorum. Rabbime duam; Rabbim umut ve korku arasındaki ince çizgi üzerinden saptırma beni( bizi). Ameli boşa çıkan ve kendisini hüsran sarmış zümre ile haşretme beni( bizi ). Ben İslam üzereyim diyen ve Seninde İslam üzereler dediğin bir topluluğa karşı kalbimde ( kalbimizde) buğuza yer etmeme ( etmemize) müsade etme. Rabbim bilmedende olsa istemedende olsa salihlerden dediğin kullar ile karşı karşıya getirme beni( bizi). Ameli kendine süslü gösterilenlerden yapma beni ( bizi ). İyiye ve doğruya ( İSLAM) olan seyri sulukumuzda, pusulası bozulanlara beraber etme beni (bizi). Rabbim takdir ve sonuç sendendir beni (bizi) hayırlı bi akıbet ile akıbetlendir. Unutursak yada yanılırsak bizleri sorumlu tutma ALLAH'ım. Hesap gününde hesabı kolay olanlardan kıl beni(bizi).Amin.

Bu konudaki ihtilafımız kalkmayacak sanırım. Bu konudaki son yazım olsun bu yazı. Sizleri ALLAH için seviyorum. Hayırlı olan çalışmalarınızı Rabbim size kolay kılsın. Cumanız mubarek olsun diyorum.
Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #28 : 28 Mart 2008, 20:51:36 »

Alıntı
Rabbime duam; Rabbim umut ve korku arasındaki ince çizgi üzerinden saptırma beni( bizi). Ameli boşa çıkan ve kendisini hüsran sarmış zümre ile haşretme beni( bizi ). Ben İslam üzereyim diyen ve Seninde İslam üzereler dediğin bir topluluğa karşı kalbimde ( kalbimizde) buğuza yer etmeme ( etmemize) müsade etme. Rabbim bilmedende olsa istemedende olsa salihlerden dediğin kullar ile karşı karşıya getirme beni( bizi). Ameli kendine süslü gösterilenlerden yapma beni ( bizi ). İyiye ve doğruya ( İSLAM) olan seyri sulukumuzda, pusulası bozulanlara beraber etme beni (bizi). Rabbim takdir ve sonuç sendendir beni (bizi) hayırlı bi akıbet ile akıbetlendir. Unutursak yada yanılırsak bizleri sorumlu tutma ALLAH'ım. Hesap gününde hesabı kolay olanlardan kıl beni(bizi).Amin.

Kardeşim bu güzel duanız için ALLAH razı olsun İNŞAALLAH daha öncede değindiğim gibi memleketimize döndüğümüzde İNŞAALLAH yukarda emekle yazdığınız yazınızada bir iki söylemle cevap vermeye çalışacağım.. Tabiki bu cevap verme çabası cedel amaçlı değil sizinde yazınızın son kısımında değindiğiniz gibi ihtilafı ittifaka çevirmek gayesiyle olacaktır..

Fi'emanillah..[/b
]
Mus'ab'in İmzasi

Hasan el-Benna diyorki:

*

Konu Sayısı : 12
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 15

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #29 : 29 Mart 2008, 01:04:42 »

RAHMAN VE RAHİM OLNAN ALAHIN ADIYLA

SELAAT VE SELAM ALAHIN SEVGİLİ KULU VE RASULÜNA

Benim durumum biraz vahim şu anda 37 yaşındayım malesef bu 37 yılın 33 boşa geçti bu boşaşa geçen zamanlar içinde birgün yolumuz kabristana düştü bir yakınımızın cenazesi için ve o an kabrin başında kendime bir kaç soru sordum nereye kadar böyle sorumsuzca ve aptalca yaşayacaksın sonunda geleceyin yer bu daracık çukur işte daha ötesi varmı ve buraya geldiyinde kabir meleklerine ne cevap vereceksin hesaba çekileceyin o günde ALEMLERİN RABBİNE BEN sizlere uyarıcı PEYĞANBER gönderdim  İLAHİ BİR KİTAP OLAN KURAN I KERİM gönderdim rasulüme uyup emir ve yasaklarıma niye uymadınız dediyinde ne diyeceyim nasıl kacacaktın bundan varmı kaçışın diye.

Hani bizim ülkemizde şöyle bir durum var Müslüman olduğumuzu ramazan ayında hatırlar kadir gecesinde bir kaç rekat namaz kılar haftada bir gidersek bir cumaya gider böylelikle iyi bir Müslüman olduğumuzu sanarda fetva bile vermeye kalkarız.

Şuda bir gerçek ki insanın başına iyi veya kötü ne gelirse başına arkadaş çevresinden gelir benim de malesef arkadaş çevrem çok kötü idi ve o kabir başında kafama dank etti.

O günün akşamında tövbe ettim YARATAN YÜCE RABBİMDEN beni islam dini üzerinde sabit kılmasını ve heran tövbekar bir kulu olarak bir daha hata ve günahlara dönmememde şeytanın şerrinden ve nefsimin zulmünden koruması için çok yalvardım şu an elhamdülüllah beş vakit namazım dahil kulluk görevlerimi hatasız yerine getirmeye gayret ediyorum RABBİM geçmiş bilerek ve bilmeyerek yaptığımız bütün hata ve günahlarımızı af ve mağfiret buyursun amel ve ibadet lerimizi
 rızası için yapan kullarından eğlesin.
Doğru yolu bulupta huzura erince hep iyi insanlarla karşılaştım hamd olsun birde menzile yolumuz düştü çok şükür vesile olanlardan ALLAH razı olsun.

Şimdi ben daha 3 yaşındayım ve her şeye yeniden başladım ALLAHIMA sonsuz şükürler olsun ve her an dua ediyorum bütün insanlığa doğru yolu bulmsı için YÜCE RABBİME .

Bu kadar islamiyetten ve ibadetten bi haber oluşumuzda başta ülkemizin anne ve babamızın arkadaş çevremizin ve tabiki kendimizinde çok suçu var düşünün bir kere Müslüman bir ülkede yaşıyoruz ama hiç bir dini bilgiyi çocuk yaşta alamıyoruz namazlarımızı tam vaktinde çoğumuz kılamıyoruz tam anlamıyla islamiyeti yaşayanlarımız yobazlıkla gericilikle itham ediliyor zaten bizim milletimizi ancak dinimizi zayıflatarak her türlü günahı mübah göstererek parcalayacaklarını çok iyi biliyor gayri müslimler ve malesef bizlerde bu tuzağa çok kolay düşüyoruz.

Bu tuzaklara düşmemek için YARATAN YÜCE RABBİMİZE sığınıp bir birimize çokca dua edelim.

ALLAHIN sonsuz rahmeti merhameti ve mağfireti tüm islam alemine ve ümmet doslarının üzerine olsun inşALLAH.

ESSELAMÜ ALEYKÜM.
bedir72'in İmzasi

ALLAHIM  SEN HER ŞEYE KADİRSİN
*
Konu Sayısı : 16
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 4

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #30 : 29 Mart 2008, 13:05:27 »

esselamualeykum musluman kardeşler...

çok güzel bir soru sorulmuş maşALLAH  :h çatlak seslere aldırmamak gerek  :d

benim tam bir hikayem yok aslında ama ...

ben hayatımın her doneminde az öok İslamla ilgili oldum. ama atalar dini ön planda idi daha çok. sonra orta sonda sınavlara hazırlanızken ılımlı tayfanın önde giden bir cemaatine gittim ama pek ısınamadım. o yaşımda bile onlara muhalefettim garip geliyorlardı bana. onlardan aldığım tek şey yarım yamalak olan kitap ol,kuma sevgimin pekişmesi oldu. sonra onların dışında okuduğum ilk yazar Nacip Fazıl oldu. üstad dedim. dikirleri bambaşka geliyordu. o sıralarda genç birikim yeni çıkıyordu daha o çevreden birileriyle tanıştım. onlarda bana seyid kutup İmam hasan el benna gibi alim ve aydınların kitaplarını verdiler. o arada bi taraftanda ılım tayfadan iki farklı cemaate devam ediyordum. lise yıllarım. ve nihayet hangisinin daha doğru olduğunu ALLAH bana gösterdi. M.S. 2000 yılını kendi miladım bilirm. Artık her şey daha başka... lise yıllarında elimden tutan bir kardeşim vardı birlikte hideyet bulduk diyebilirim. ikimiz birbirimizi destekledik. geri adım atmadık ve bu gün gönül rahatlığıyla elhamdulillah muslumanım diyebiliyorum
Ebul Benat
Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #31 : 30 Mart 2008, 14:44:52 »

Rabbim hidayetimizi daim eylesin ve sırat-ı müstakiminden bir vakit beri tutmasın bizleri.

Cedah'in İmzasi

Yok artık yok...
VALLAHi yok...
*
Konu Sayısı : 7

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #32 : 31 Mart 2008, 18:11:46 »

selamun aleyküm kardeşlerim herkes nasıl tanıştıgını yazsın islamla demişsiniz bizde yapmış oldugumuz günahlara yeniden tevbe etmek ümidiyle yazalım inş hayatımın büyük bir bölümünde günha saplanmış hertürlü melaneti işleyen serseri bir gençtim imam hatip okumam bile beni bu serserilikten ve gayri meşru hayattan ve haramlara dalmaktan kurtaramamıştı bir kaçkere namaza başladım bırakayım dedim olmadı en fazla 3 veya 4 ay sürdü bırakıp başlamam la birlikte iyice azgınlaşıp daha kötü oluyordum taki bu azgınlıgımız bizi ceza evine kadar sürükledi gene akıllanmadık ve bir sene daha haramların içinde yaşarken artık ortamdan insanlardan ve yapmış oldugumuz rezilliklerden kendimi hesaba çekmeye başladım bu hesap uzun sürmedi dönen kafamın içinde kurdugum ve kendime sordugum sorular dikkat çekiciydi ve sordum nereye bu gidiş nereye kadar ve hayatımı bir düzene koymaya başlamam gerektigini anladımkalkıp temizlenip tevbe istigfar çekip kendi kendime sabah namazının sesini duyup kalkacam dedim ve kalktım elhamdülillah ve daha önce istikrar gösteremeyişimin sebelerinide araştırmaya ve nasıl iyi bir Müslüman olurum diye çalıştım ilk önce gayrimeşru tüm arkadaşlarıma ilan ettim ve artık pis işlerden haramlardan uzakduracagımı onlara söyledim ve onlardan uzaklaştım derslere başladım ve tevhidle buluşmam uzun sürmedi ALLAHın uluhiyetini rububiyetini ve diger isim ve sıfatlarını ögrenip şirkin ne derecede kötü bir melanet oldugunu ögrendikten sonra hayatımızı istikamet üzerinde yaşamaya çalışıyoruz elhamdülillah ki rabbimiz hidayet etti ve bizi karanlıklardan nura çıkardı ona şükürler olsun amacımız olan ALLAHın rızası ve cennetine girebilmek için araçların en önemlisi olan cemaat ibadetini gerçekleştirecegimiz günlerin özlemiyle yaşayıp müzlümanların yeniden tek bir ümmet olması duasıyla ALLAHa emanet olun inş ibret olur ve bizede yeniden istigfar olur selamun aleyküm
Konu Sayısı : 63
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 103

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #33 : 02 Nisan 2008, 11:32:19 »

Diriliş…

Bendeniz bir dağ köyünde doğmuşum.Doğduğum köy devasa ağaçlarla çevrili her çeşit meyve ve sebzenin Rabb (c.c) lutfu ile adeta saçılarak ihsan edildiği bir yer…

Konuşmaya-yürümeye başladığım yıllarda İslam ile tanıştım sayılır ancak bu İslam daha sonra anlayacağım üzre Kur’an ve Sünnetin vaaz ettiği İslam’dan az biraz farklı…

Şöyle ki;

Anam’ın (ALLAH (c.c) o’na merhameti ile muamele etsin) “opodrace” isnadı ile (haşa) ALLAH (c.c) kastettiğini dört yaşlarında düşe kalka, kar-kış yaklaşık onbeş dakika yürüyerek gittiğim köy camisinin Kur’an kursunda nam-ı diğer “Eyu dayı” dedikleri altmışlı yaşlarda bizim oraların Müftüsü itibarı gören Hoca efendiden öğrenecektim…

Haşa “opodrace” ile başlayan Din eğitimi “Elif-Ba” ile devam ederken “Eyu dayı” hikayeleri ve menkıbeleri, ‘Eyu dayı’nın oğlu otuzlu yaşlarda “Hafız” namı ile meşhur zatın falakaları ile kan davasının meşruluğu,  “Baba intikamı almak” Farzdır (haşa) gibi bizim oraya has dini öğretiler ile desteklendi…

Tabi öğrendiğimiz intikam alma meşruiyeti pratizesi olsun için kurs çıkışında bizim eve giden patika kenarındaki bahçenin“fasulye sırıklarının” sağlam olup olmadığını “hafız efendinin” çocuklarının kafasında sınamak elzemdi zira intikam almak meşru ise “hafız efendinin” attığı dayaklar havada kalamazdı…

Yaklaşık beşli yaşlarda uçakların çıkardığı gürültüyü kıyamet sanıp; Kah yeri kazarak, kah kullanılmayan su deposunu sığınak şeklinde düzenleyerek vakit geçiriyordum…

Hasılı;

Bizim oraların dini pek yeryüzüne karışmıyor, kıyameti koparma, yağmuru yağdırma gibi işlere bakıyordu…İnanan her fert toprağa ektiği tohumu mutlaka zamanı geldiğinde toplayacağına inanır ve ektikleri şeyleri toplarken ellerinin ne kadar maharetli olduğu konuşulurdu…

Bir de tabi üretilen “tütünün” ve toplanan “çayın” satımı faciası vardı ki “A.B.D başına”…Tütün ve Çay satılan satım yerlerine giderlerken Dini, İmanı kimse yanında götürmez eve bir askıya asar dönünce giyerlerdi…

Körpe zihnimde şekillenen “ilk din” anlayışı bu toplumun yaşadığının fotokopisiydi…

Buraya kadar olan kısım dağ köyü ahalisi, Eyu dayı, Hafız efendi ve anamın bildiği kadar öğretisinin cem olduğu bir akide idi…Babam ( ALLAH (c.c) o’na merhametiyle muamele etsin ) çoğu zaman cezaevinde olduğundan yaşam maceramın bu kesitinde yok…

Beşli yaşların sonundaydı, bir gün takım elbisesi ve fötr şapkasıyla babam gelip bizi İstanbul’un Kasımpaşa’sına götürmek suretiyle var olan dinime (algıladığım yaşam tarzı) yeni inançlar ekleyecektim…

İlkokula başladım.İlk öğretmenim Mustafa Kemal Atatürk hayranı bana çok etki etmiş olsa gerek ki haşa ve kella “opodrace” ile Atatürk’ü karıştırdığım yıllar oldu ilk okul yıllarım…

Çok çaresiz kaldığım anlar gece yarısı sebepsiz ağlayarak uyandığım anlardı…Ama ben ağlamazdım ki hiç “Adam ağlar mı”…Göz yaşlarımı siler bu sayılmaz zira uyku halinde gözlerim ıslanmış olmalı telkiniyle haşa ve kella Atatürk’e siz diye hitap ederek haşa ve kella sıkıntılarımı arz ederdim..

Bu dönem babam’ın kumar oynadığı kulubün kapısında boya sandığı ile ayakkabı boyacılığı yaparken ezan okunup babam cemaatle namaza gidinceye kadar silahını belimde taşıdığım yıllardı…Namaz bitince gelir silahını tekrar bana verir kumar masasına kaldığı yerden devam etmek için otururdu…

Babam’ın garip bir terbiye etme ve yetiştirme anlayışı vardı sağolsun…Bendenize bir ihtiyacımı alacağı zaman ciğ bir yumurta verir ve derdi ki; “Oğlum bunu kırmadan bir hafta cebinde taşımalısın ki ihtiyacın olan şeyi sana alayım…” Bir hafta dimdik hoplayıp zıplamadan dururdum…Biz özelmişiz…Hani “ağır abi” vaziyetleri eğitimi…

Bu dönemde inkar etmeme sebep bir olay cereyan etti…

Babamın çok samimi dostlarından biri İstanbul vaizlerinden ve aynı zamanda zaman-zaman anam’ın zorla göndermesiyle gittiğim Kur’an Kursu’nun müdürlüğünü yapan meşhur bir hoca efendi vardı…Hafızam beni yanıltmıyorsa 50-60 dairelik bir apartman inşaatı yapıyordu ve Kurs’ta okuyan sebi-sübyan’ın her karesinde amele olarak çalıştırılıyor olması çocuk aklımla hoca efendiden nefret etmeme sebep olduğu gibi haşa ve kella “ben bu hocanın dininden” değilim düşüncesiyle var olan ufak inancımı da o dairelere gömmeme sebep oldu…

O yıllarda devam eden anarşik olaylar içimdekilerle kıyaslansa asayiş berkemal sayılırdı..Bu kaos ilk okul sonlarına kadar devam etti..

Dördüncü sınıftan beşinci sınıfa geçmiştim zar-zor. Yaz tatiliydi artık ancak anam mümkünatı yok Kur’an Kursun’a gideceksin sözlerini pek kibar denmeyecek bir takım fiiliyatlarla ikna edeceğinden emin destekleyince “nefret ettiğim” hoca efendinin yönettiği kursa değil de bizim mahallenin “aşağı camisinde” yaz kursuna gitmeye başladım…

Unuttuğum Kur’an tilavetini öğrenmem pek zor olmadı tüm haşarılığıma rağmen…Bu durum “Ahmed Hoca’nın” bendenize yönelmesine sebep oldu…

Daha sonra beni evine davet etmek suretiyle eşi olan ve daha sonraları benim “valide hanım” diye hitap edeceğim nur yüzlü hanımla ve kardeşi Turan ağabey ile tanıştım…

Turan ağabey tam bir anarşist’tı…Çok iyi döğüşüyor, çok yürekli ve ne olursa olsun iştigal ettiği her neyse onu bırakıp ezan okununca hemen namazını eda eden biriydi…Fatih İ-H-L’ de okuyordu Turan ağabey…( ALLAH (c.c) Saygı değer Ammed Hoca’yı, eşi olan “valide hanımı” ve bendenizde çok emeği olan Turan ağabeyi Şuheda ile haşr etsin)

Turan ağabey ile konuşmaya başladığımızda o benim her dediğime “tevbe estağfirullah” demek suretiyle öğretmeye başladı…Bir ay sonra bendeniz “Müslüman olmuştum”…Ve artık sabah namazları da dahil her vakit “aşağı cami” ye daha sonraları da  nur yüzlü “Valide hanımın” her türlü taamlandığım dost sofrasından uzun süre gıdalandım Elhamdulillah…

ebubasir'in İmzasi

ÜÇ-BEŞ GÜN ZELİLLİĞE RAZI OLUP DÜNYADA "AH" ALMAKTAN,
ÖMÜR BOYU ACI ÇEKİP İZZETLİ YAŞAMAK İYİDİR.
eBu CeNDeL
Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : 02 Nisan 2008, 21:18:55 »

Okudum bitirdim Elhamdülillah Gülümseme
Tatlı bir son...
Rabbim Ayaklarınzı Ayaklarımızı yolu üzre sabit kılsın ağabey...
Konu Sayısı : 257
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 126

Kişisel Mesaj : Rabbim kalbimizi dinin üzere sabit kıl!!!
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #35 : 02 Nisan 2008, 21:37:33 »

Evet, ben cümlemizin hidayet vesilesini merak ediyorum ve herkesin anlatmasını istirham ediyorum. Bilahare ben de anlatacağım inşaALLAH

cedah abi sözünüzü hatırlatmak isterim inşaALLAH..ve merakla beklemekteyim ...

selametle..
hakyolcusu'in İmzasi

Ey İnsan.! YaLnızLıktan şikâyet etme sakın; ÖyLe bir Dost'un var ki; Şah damarından yakın...!
Ebul Benat
Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #36 : 02 Nisan 2008, 21:53:41 »

Evet, ben cümlemizin hidayet vesilesini merak ediyorum ve herkesin anlatmasını istirham ediyorum. Bilahare ben de anlatacağım inşaALLAH
cedah abi sözünüzü hatırlatmak isterim inşaALLAH..ve merakla beklemekteyim ...
selametle..

Değerli kardeşimiz, sözümü unutmadım kardeşim merak etmeyin. Sınav telaşından kurtulalım inşaALLAH okkalı bir şekilde sunacağız.
Değerli kardeşlerimiz de yazmaya devam ederlerse çok güzel olur. Çünkü her hikaye insanı alıp götürüyor. Rabbimiz insanlara neler yaşatıyor ve neleri vesile kılıyor kullarına...

Bizi kırmayıp hikayelerini anlatan kardeşlerimizin hidayetlerini Rabbim ebedi kılsın ve son duraklarını cennet-î âlâ eylesin.

Cedah'in İmzasi

Yok artık yok...
VALLAHi yok...
Ebul Benat
Site Yöneticisi
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #37 : 02 Nisan 2008, 22:05:00 »

Kardeşim ayrıca belirtmek isterim. Memleketimize dönebilirsek İNŞAALLAH bende İslam la nasıl tanıştığımı burada anlatacağım uzadıya. İşte orada benim(cahiliyyenin) anladığı İslamla, Tevhidi bir yaşam sürme gayesindeki Müslümanların HAKİKİ İSLAM ı arasındaki farkı daha rahat görebileceğiz..

Değerli Mus'ab kardeşimiz, sanırım döndünüz döneceğiniz yere; hatırlatırız...
Cedah'in İmzasi

Yok artık yok...
VALLAHi yok...
ahiretligim
*
Konu Sayısı : 0

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #38 : 03 Nisan 2008, 11:01:23 »

bismillahirahmanirrahim

konuya nasil baslayacagimi bilemiyorum.hayat oykumu yazmayi istemem ama bazi seylerin yazilmasinida uygun goruyorum.

ailemden dini egitim alamadim.aileminde dinimiz hakkinda bilgisi yoktu.namazi arada kilarlar,orucuda ramazandan ramazana tutarlardir.beni de yazlari camiye yollarlardi.ilk okul bittikten sonra imam hatipe gonderdiler.3 yillik yarim yamalak gidip,geldik.ne orucun,ne namazin,ne haccin,ne haramlarin helallerin nasil birsey oldugunu gercek manada ogrenemedim.bunu ogreten olmadi maalesef.dinden uzakta,bir kafir gibi bir hayat yasadim.kalbinde imani olmayan,merhametten uzak,rahmetten uzak bir hayat.ayni zamanda mutluluktan da uzak olan bir hayat.dis gorunusum kapaliydi fakat yuregimde ne ALLAH inanci,ne peygamber sevgisi,nede islama yonelik hic bisey yoktu. o kadar ilerdeydimki kufurde peygamberimden bile nefret ediyordum...(ALLAH sizi de bizi de affetsin)cunku ailem beni baskiyla kapatiyordu.nefret ettiriyordu.isledigim gunahlarin haddi hesabi yoktu.

birgun hic ummadigim bir haber aldim.aylar once bir kizi azarlamistim.kizi ne taniyordum,nede konusuyordum.o kizla bir kez tartismistik.ve kizda cok hastaymis.benimde kizin hastaligindan haberim yoktu.onun vefat haberi yuregime bir ates gibi dustu.sanki dunya basima yikildi.etkisinden aylarca kurtulamadim.sonra namaza basladim.oruca basladim.dini kitaplar okumaya basladim.dine yoneldim.insanlara bu olayi anlatinca basit birsey olarak karsiliyorlar.fakat benim icin basit degil.yillarca kafir gibi yasadim.ALLAHsiz yasadim.bunu kimse bilemez.yasayan bilir.

ALLAH hepimize imanli ve hayirli bir olum nasip etsin.selametle
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2008, 18:09:28 Gönderen: BiR_AciZ_KuL » Kayıtlı
Konu Sayısı : 63
Dua Et : ALLAH Seni Affetsin 103

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #39 : 03 Nisan 2008, 18:04:37 »

............peygamberimden bile nefret ediyorum..........(Haşa ve kella) ....Kardeş farkında değil ancak yanlış bir ifade kullanmış .....ediyordum...(ALLAH sizi de bizi de affetsin) olacaktı sanırım...

Yetkili bir kardeş düzeltebilir mi ?
ebubasir'in İmzasi

ÜÇ-BEŞ GÜN ZELİLLİĞE RAZI OLUP DÜNYADA "AH" ALMAKTAN,
ÖMÜR BOYU ACI ÇEKİP İZZETLİ YAŞAMAK İYİDİR.
Sayfa: [1] 2 3 ... 11   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: